מנכ"ל משרד הפנים: "הפתרון – בהתחדשות, פינוי בינוי"

מנכ"ל משרד הפנים מרדכי כהן על הסיבות להמשך עליות המחירים של דירות המגורים: "צריך להסיר חסמים בתשתיות ובתחבורה. הבעיות הן לא במלאי התכנוני" • "בשנת הקורונה, אישרו יחידות התכנון 95 אלף יחידות דיור", אמרה מנכ"לית מינהל התכנון דלית זילבר • ינקי קוינט, מנכ"ל רשות מקרקעי ישראל: "את כל הצרות של העולם מלבישים על השיווק"

מרדכי כהן, מנכ''ל משרד הפנים | צילום: פנים, ויקיפדיה

"בשנת הקורונה, אישרו יחידות התכנון 95 אלף יחידות דיור". כך אמרה מנכ"לית מינהל התכנון דלית זילבר בוועידת הנדל"ן והתשתיות של 'גלובס'. זילבר הבהירה כי אין בישראל משבר תכנוני. לדבריה, המדינה תכפיל את עצמה והתחדשות עירונית זה האתגר הגדול.

זילבר אף התייחסה לאסון מירון וספרה שהוועדה המחוזית של מחוז צפון אישרה תוכנית למתחם הקבר בהר מירון בשנת 2018 וכי התוכנית מתייחסת לכל המתחם ומסדירה את האזורים.

מנכ"ל משרד הפנים מרדכי כהן הוסיף ואמר כי "הליך התכנון הסתיים ונדרשים אישורים של ועדת הפנים ושל שרים. כרגע יש תהליך של הסתייגות, אך מדובר בהתקדמות מהחודשים האחרונים".

בתשובה לשאלה על הסיבות להמשך עליות המחירים של דירות המגורים אמר כהן: "צריך להסיר חסמים בתשתיות ובתחבורה. הבעיות הן לא במלאי התכנוני. הפתרון הוא בהתחדשות עירונית, פינוי בינוי, פתרונות לחברה הערבית ושמירה על שטחים פתוחים". לדבריו, על מנת להתמודד עם הכפלת האוכלוסייה בישראל יש לתכנן לטווח ארוך תוך הקמת מנגנונים להסרת חסמים; השקעה בהון אנושי ותגמול גורמי המקצוע; חקיקת חוק הוותמ"לים ורפורמה כוללת בהליך הרישוי.

בליץ של ביקושים

ואילו ינקי קוינט, מנכ"ל רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) טען בוועידה כי אין כלל משבר דיור, "אבל אם לא נתעשת אז נגיע לשם". לדבריו, "בשנת הקורונה היה קשה למלא את המכסות ואת התכנון. את כל הצרות של העולם מלבישים על השיווק. אנחנו צריכים לשווק ולדאוג למלאי תכנוני נכון ואנחנו ננסה לעשות את זה. אנחנו נשווק גם לרשויות שלא יסכימו".

בנושא עליית מחירי הנדל"ן בישראל אמר צחי דוד, ממלא מקום סגן הממונה על התקציבים במשרד האוצר בתחומי הנדל"ן, כי "היציאה מהקורונה גרמה לבליץ של ביקושים. אנחנו רואים תחילת מגמה של עליית מחירים ויש צפי לעליית מחירים נוספת. זה משהו שאפשר לשלוט בו".

דוד הצביע על היתרונות שיש בבנייה בפריפריה והתבטא כי יותר קל. "יותר קל להם (לקבלנים. ד"ש) לבנות בבאר שבע וירוחם כי רואים ביקושי משקיעים ומסים יותר נמוכים". לדבריו, "הורדת מסים מגבירה פעילות".

בוועידה דיבר גם יאיר פינס מנכ"ל משרד השיכון שאמר כי תוצאות המכרזים מלמדות על עלייה דו ספרתית של מחירי הדיור במתחמים מסוימים. "אנחנו מכירים את האקסלים ואנחנו יודעים את משמעות ההצעה של היזם. יש עלייה שמגיעה למספר דו ספרתי. אנחנו יכולים לספר לעצמנו שאין תקציב ואין ממשלה אבל צריך לקחת אחריות ולקבל החלטות. אי אפשר להמתין יותר. שומרי הסף ומשרד האוצר והמשפטים יבינו את גודל השעה".

פינס הוסיף כי יש כוונה להנזיל קרקע במקום ללכת להליך בירוקרטי. "אנחנו מחוללים פיתוח של תשתיות שהוא צעד שמגדיל צמיחה ומייצר תוכניות עבודה. יש לנו תוכנית להיכנס לזה הכי חזק. הכלים נמצאים בידינו. עשינו סימולציות אם אנחנו מקצים קרקע וגילינו רווח של מאות מיליוני שקלים. ולכן לפי התפיסה שלנו צריך להגיע לדיור ציבורי. קודם כל דיור ואחרי זה אינטרסים אחרים".

תכנית אנטי תכנונית

בתוך כך טוען עו"ד רועי ברזילי, סגן ראש העיר רמת גן, כי תמ"א 38 היא תכנית אנטי-תכנונית במהותה. ברזילי פרסם מאמר באתר 'אייס' בו תקף את המדיניות הכללית של תמ"א 38. לדבריו בעיר רמת גן התברר בדיעבד כי "התכנית הייתה מלאה בחורים ובפגמים שיצרו שרשרת אירועים הרסנית לעיר".

העיר רמת גן לטענת ברזילי, היוותה לאורך שנים עיר אטרקטיבית ביותר לביצוע פרויקטים של תמ"א 38 ובתוך כך היא הפכה להיות גם הנסיינית של התכנית החדשנית שהציעה "התחדשות עירונית" אך ברמת המגרש הבודד.

Inner article

"העובדה כי ברמת גן במהלך השנים ביחס לגודל העיר ומספר תושביה נבנו מספר הפרויקטים הגדול ביותר בתמ"א 38, איפשר בחינה אמיתית של היתרונות והחסרונות של התכנית שבייסודה נועדה להבטיח את עמידות המבנים בפני רעידות אדמה ואיומי טילים".

מנקודת מבטו הוא כותב "העובדה כי מדובר בתכנית כלל עירונית שמעניקה זכויות באופן אחיד על כל מגרש תוך מתן פטורים מהיטל השבחה מעצים באופן ניכר את הפער בין כמות יחידות הדיור והתושבים שנובעת מהתכנית לבין היכולת של העיר לתת מענה לצרכים הנובעים מהגידול. לא רק שלא ניתן לתת מענה בשחרור שטחים לצורכי ציבור אלא שגם אם היה ניתן לתת מענה לשטחים ציבוריים הרי שקופת העירייה הידלדלה בשל אי גביית היטלי השבחה על תוספות יחידות דיור".

דו"ח ההתחדשות עירונית לשנת 2020 מעלה כי רמת גן היא עדיין מאחת הערים המובילות בפרויקטים של תמ"א 38 והתחדשות עירונית. אולם ברזילי טוען כי "היום יש תמימות דעים ברמת גן כי תמ"א 38 שינתה את מטרותיה מתכנית שנועדה להגן בדחיפות ובבהילות כנגד איומי טילים ורעידות אדמה היא הפכה להיות תכנית לתוספת יחידות דיור בעיר כדי לתת מענה לביקוש הלאומי לדירות. בעוד שהשתנו המטרות, האמצעים נותרו זהים וזו הטעות הגדולה של התמ"א שעדיין מבוססת על תכנון היסטרי, כאילו אנחנו עם הגב לים ופנינו לכיוון הסכנה".

במאמרו, ברזילי אינו מספק פתרונות אלא מאמין "שבניהול נכון ובלמידה מעמיקה של הכשלים ביישום תמ"א 38 בעיר אנחנו בדרך הנכונה מתכנון מוטה פאניקה ואינטרסים לתכנון עירוני מקיים, קהילתי המעמיד במרכז את צרכי תושביו".

לו יהי.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה