מסכמים את הילולת הרשב"י: 160 אלף כרטיסי נסיעה נמכרו

160,000 כרטיסים, אלפי אוטובוסים, מאות פקחים וסדרנים: משרד התחבורה מסכם בהצלחה את מבצע הילולת רשב״י במירון | מערך קווי שירות של קווי אוטובוסים ישירים למירון הופעל מ-20 מוקדים מרכזיים ברחבי הארץ | העולים למירון ציינו כי כמעט לא חשו בעצירת הנסיעות בשל הוראות גורמי הביטחון במהלך ליל ל"ג בעומר

אחד החניונים במירון | צילום: דוברות משרד התחבורה

לאחר היערכות נרחבת של חודשים ארוכים, במשרד התחבורה מסכמים בסיפוק רב את מבצע הסעת ההמונים להילולת רשב"י במירון לשנת תשפ"ג, שהוכתר בהצלחה רבה.

כזכור, על פי המלצות הביניים של ועדת החקירה לאסון מירון הוגבל מספר השוהים בהר. בהתאם לכך, השהיה התאפשרה אך ורק ברכישת כרטיס נסיעה מראש. עם פתיחת מערך מכירת הכרטיסים ע"י משרד התחבורה, נרכשו כשישים אלף כרטיסים כבר בשעה הראשונה, ובסה"כ לאורך כל ימי המכירה נרכשו מאה ושישים אלף כרטיסים מתוכם 100 אלף לתחבורה הציבורית.

הזמנת הכרטיסים נועדה להבטיח לנוסעים את מועד הנסיעה הרצוי עבורם והעניקה למפעילי התחבורה הציבורית אפשרות להיערך כראוי למספר ההסעות הנדרש בכל שעת נסיעה. המודל הוכיח את עצמו כיעיל ואפשר להעניק שירות מיטבי לנוסעים.

במהלך כל שעות של ההילולה, הפעיל משרד התחבורה מערך היסעים נרחב למירון מ-20 מוקדי יציאה ברחבי הארץ.

בהנחיית שרת התחבורה מירי רגב וכחלק מהפקת הלקחים משנים קודמות, משרד התחבורה שידרג בצורה משמעותית את חניוני האוטובוסים; השנה נפרשו הצללות בתחנות ההמתנה לאוטובוסים, הוצבו אוהלי התרעננות, פינות החתלה ותאי נוחיות, ועמדות לחלוקת שתיה. במשך כל זמן ההילולא, עמדו לרשות ציבור באי ההילולא, דיילים וסדרנים של משרד התחבורה שבאדיבות רבה סייעו לנתב את הנוסעים לחניונים והטרמינלים המתאימים, וחילקו מפות התמצאות.

הרשות הארצית לתחבורה ציבורית במשרד התחבורה הפעילה חדר מצב מיוחד בהר מירון מצויד בטכנולוגיות מתקדמות, בראשות מנהל הרשות, רן שדמי, במטרה להעניק מענה מיידי בכל רגע נתון לניהול האירוע בזמן אמת. חדר המצב אויש בדרג ניהולי של הרשות הארצית לתחבורה ציבורית ובנציגי החברות המפעילות את התחבורה הציבורית. כל מוקדי היציאה של קווי האוטובוסים והטרמינלים השונים אוישו גם הם בנציגי משרד התחבורה על מנת לוודא את העמידה בלוחות הזמנים ובכדי לספק מענה בזמן אמת להתרחשויות בשטח.

מערך קווי שירות של קווי אוטובוסים ישירים למירון הופעל מ-20 מוקדים מרכזיים ברחבי הארץ, ולאור ההצלחה בוחנים במשרד התחבורה הוספת יעדים בערים נוספות בשנה הבאה. כמו כן, נרשמה הפחתה בעומסים בדרך חזור הודות לשירות הרכבות המתוגבר מכרמיאל שהפעיל משרד התחבורה.

אחד החניונים במירון | צילום: דוברות משרד התחבורה

במסגרת השירות התאפשר לכל מי  שרכש כרטיס נסיעה בתחבורה ציבורית לשוב ממירון באמצעות רכבת כרמיאל לכל רחבי הארץ ללא עלות נוספת. הרכבת תוגברה כאמור ב-4 נסיעות נוספות לאורך ליל ל"ג בעומר.

בחדר המצב של משרד התחבורה נערכו ישיבות הערכת מצב בכל מספר שעות והתנהל מעקב הדוק על לוחות הזמנים של האוטובוסים וזמינות של מערך השאטלים.

באמצע הלילה, בעקבות ההתרחשויות הביטחוניות בדרום הארץ, קיבלו במשרד התחבורה הוראה ממשטרת ישראל על עצירת היציאות של האוטובוסים לכיוון מירון, מה שגרם לצוואר בקבוק שאיים להשפיע על מערך התחבורה.

הודות לתכנית לשעת חירום שהוכנה מבעוד מועד במשרד התחבורה, וניהול מקצועי של החפ"ק בראשות גורמי המקצוע במשרד וסגן השר מקלב שפיקח אישית על ניהול האירוע, הדבר כמעט ולא הורגש בקרב ציבור העולים להר ותוך זמן קצר צומצמו הפערים בכל רחבי הארץ.

המסכים בחדר המצב במירון | צילום דוברות משרד התחבורה

במשרד שמו דגש מיוחד על מתן מענה תחבורתי למשפחות 'אסון מירון' לאירוע הזיכרון ובחזרה שהתקיים בדמדומי ל"ג בעומר, ודאגו להתאים את זמני הנסיעות לפי צרכי המשפחות.

גורמי המקצוע נשארו בחפ"ק לאורך כל שעות היממה, חלקם מבלי שעצמו עין בכל משך ההילולה, בכדי לוודא שאחרון העולים להר חוזר לביתו.

במשרד התחבורה תיערך בימים הקרובים ישיבת הפקת לקחים בראשות השרה רגב וסגן השר מקלב במטרה לשפר ולייעל את השירות לקראת השנה הבאה.

שרת התחבורה מירי רגב אמרה כי "למרות החששות הרבים, האירוע הגדול והחשוב של הילולת רבי שמעון בר יוחאי במירון עבר בשלום ובהצלחה. מערך ההיסעים הנרחב שהופעל על ידי משרד התחבורה, פעל ביעילות מירבית ואיפשר למאות אלפי החוגגים להגיע ליעדם ולחזור לביתם בביטחה, בנוחות וללא עיכובים.

"על אף הקולות הרבים שקראו לבטל את האירוע, החלטנו לקיים אותו כסדרו תוך הפקת לקחים מהאירוע הקודם ונקיטת כל הצעדים הנחוצים להבטחת שלום החוגגים – ועמדנו בהבטחתנו.

"אני רוצה להודות לאנשי התחבורה הציבורית שטיפלו באירוע בצורה מקצועית, לגורמי המקצוע במשרד התחבורה, המנכ"ל, המשנה למנכ"ל ומפעילי התח"צ בשיתוף פעולה עם משטרת ישראל והפרוייקטור דייטש. 'ואמרתם כה לחי רבי שמעון בר יוחאי'!".

חדר המצב במירון | צילום: דוברות משרד התחבורה

סגן השר לפיתוח חרדי במשרד ראש הממשלה והתחבורה אורי מקלב אמר, "אנחנו מסכמים כעת את מבצע התחבורתי הגדול בישראל בהצלחה מרובה, זאת לאחר השקעה רבה של עשרות עובדי משרד התחבורה ומאות עובדי החברות המפעילות שעזבו את משפחתם בימים האחרונים ופעלו ברחבי הארץ להצלחת האירוע. המשוב החיובי מהציבור נתן לנו את העידוד לפעול למען הנוסעים גם ברגעים מאתגרים, היכולת של עובדי המשרד לפעול תחת הוראות בטחוניות תוך מקצועיות רבה ויצירתיות ובתוך שעות ספורות החזירו את את מעגלי התנועה לפעילות מלאה באופן שלא הורגש לנוסעים.

"אני מבקש לציין לשבח את שיתוף הפעולה הפורה עם הפרוייקטור הרב יוסי דייטש, שר ירושלים ומורשת הרב מאיר פרוש מפקדי המשטרה ומשטרת התנועה הארצית להצלחת האירוע. היעד כעת הוא הרחבת השירות ומענה איכותי יותר לנוסעים בעתיד".

כתיבת תגובה