מסכמים שבוע • ארבע תובנות שיסייעו לכם בעולם העסקים

קריסת הגשר בכביש גהה; החיידק שהתגלה בסמוך, בבית הרפואה מעייני הישועה, החופש הגדול של הילדים וההוצאות העצומות שנופלות על ההורים; והנהיגה הפרועה וחסרת הניסיון של נהגי בין הזמנים פוגשים את עולם העסקים

צילומים: Stefano Garau | שאטרסטוק. יונתן זינדל, הדס פרוש, יעקב נחומי, מוטי קרליץ | פלאש 90

עונת מלפפונים? לא בדיוק. למרות החופש, הפגרה ובין הזמנים, למרות החום והלחות, השבוע היה די סוער והעניק לנו הזדמנות לסיים אותו עם כמה תובנות מעשיות להתנהלות נכונה בעולם העסקים.

לשרוד את המכה

קריסת הגשר בכביש גהה השבוע הפכה לאטרקציה של ממש לתושבי בני ברק. במיוחד בתקופת בין הזמנים בה כולם נמצאים בבית ורק מחפשים מה לעשות בחוץ. פעילות החילוץ שנמשכה יותר מחמש שעות, היוותה תעסוקה “מעולה” למאות הבחורים שעקבו בדריכות (לא תמיד בטאקט) אחר הניסיון הנואש להרים יציקת בטון במשקל 55 טון.

250/200 סייד בר + קובייה

אבל לא על זה באנו לדבר. בחכמה שלאחר מעשה מתברר כי לו היה הגשר נבנה בתקן המחמיר המקובל כיום, ולא כמו זה שהיה מקובל בשנות השבעים, מועד בנייתו של הגשר, הוא היה עומד בכבוד גם בניגוח של זרוע מנוף במהירות של 100 קמ”ש.

תובנה מעשית: כשאתם בונים עסק קחו בחשבון שישנן תקופות בהן יקום מתחרה חדש שייכנס בכם בעוצמה של 100 קמ”ש ויבקש לחסל אתכם. אל תיבהלו, כל מה שעליכם לעשות הוא לבנות את העסק בצורה כזו שתאפשר לכם להיות מוכנים לנגיחה כזו ולשרוד אותה בשלום.

לא להתעלם, לשתף

השבוע התגלה חיידק אלים בפגייה של בית הרפואה ‘מעייני הישועה’ בבני ברק. לא ברור לנו של מי הייתה עצת האחיתופל לדאוג שהעיתונים החרדיים לא יכתבו על זה, אבל ברור שמדובר בטעות אסטרטגית ממדרגה ראשונה.

בעסקים, לא תמיד הולך כמו שרוצים. יש משברים ויש קשיים וכך היא דרך העולם. צריך רק לדעת לא לברוח מהמציאות אלא להתמודד איתה. הלקוחות מבינים שיכולות לקרות לכם תקלות והם יקבלו את זה בהבנה אם תשתפו ולא תשתפנו. בריחה מהמציאות היא הדבר הכי גרוע.

תובנה מעשית: אם נקלעתם למשבר, אל תנסו לטייח. שתפו את הלקוחות שלכם ותגלו כמה הם מבינים אתכם ומזדהים אתכם.

להתכונן נכון למשבר

אם אתם שואלים אותי, תקופת החופש עולה הרבה יותר כסף מאשר תקופת החגים. בעוד שבחגים הקהילה, ההורים או אפילו מקום העבודה מושיטים עזרה – בחופש, יוק.

ההוצאות סביב החופש ותחילת שנת הלימודים, מסתכמות לכדי הון עתק. מדובר בעוד משכורת חודשית ממוצעת. זה הרבה מאד כסף. האפשרות היחידה לצלוח את זה היא רק בתכנון מראש. להפריש בכל חודש סכום כסף קטן עבור החופש הגדול.

תובנה מעשית: בכל עסק ישנן תקופות בהן תזרים המזומנים אינו מרנין, משום שכל עסק בנוי ממאזן שנתי ולא חודשי. יש חודשים טובים יותר ויש טובים פחות. החכמה היא לשים כסף בצד בתקופות הטובות כדי שניתן יהיה לשרוד את החודשים השחונים והקשים.

בלי ניסיון, תהיה שכיר

אם נסעתם בתקופה זו על כבישי הארץ בוודאי נתקלתם בנהגים חרדים חסרי ניסיון שנוסעים כמו פראי אדם. ברוב המקרים מדובר באברכים שהוציאו את הרישיון שלהם בגיל 19 מתחת לאפו של המשגיח בישיבה, ומאז הם נוהגים רק בבין הזמנים. במשך כל חודשי השנה הם תפרנים מדרגה ראשונה ללא שקל מיותר לרפואה. אך בבין הזמנים, המציאות כופה אותם להוציא רכב חבוט מהשכרה על מנת לנסוע עם הילדים לבנייאס.

ככה זה, כשאין לך מיומנויות קבועה לנהיגה ברכב, עדיף שלא תנהג בכלל. ואם אתה נוהג, לפחות תעשה זאת בזהירות מבלי לסכן את כל מי שאיתרע מזלו לעלות יחד איתך לכביש.

תובנה מעשית: גם בעסקים, אם אין לך ניסיון – אל תיכנס לביזנס. עדיף לך להיות שכיר ולא עצמאי ללא ניסיון ולהיקלע לתאונת דרכים עסקית רק בגלל חוסר ניסיון. אם בכל זאת הלכת על זה, עשה זאת בזהירות. האמינו לי, תאונה עסקית אולי לא שולחת אתכם למיון אבל מחייבת להתרוצץ מגמ”ח לגמ”ח כדי לכסות את החובות. ועוד לא אמרתי מילה על בריאות הנפש ובריאות המשפחה.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה