מספר חסר תקדים של מתמודדים על הקמת חווה סולארית בדימונה

לא פחות מ-11 הצעות הוגשו במכרז להקמת חווה סולארית בהיקף 300 MW בתוספת מתקן אגירה סמוך לדימונה | במהלך שלושת החודשים הבאים, צפויה ועדת המכרזים הבין משרדית להשלים את בדיקת ההצעות ולהכריז על המציע הזוכה

תחנת כוח סולארית |אדריכל דני בר קמה - א.ב. מתכננים. צילומסך מתוך אתר החשכ''ל

במכרז להקמת חווה סולארית בהיקף 300 MW בתוספת מתקן אגירה סמוך לדימונה הוגשו 11 הצעות, מספר חסר תקדים של קבוצות מקומיות ובינלאומיות הגישו הצעות, דבר המעיד על ההתעניינות והביקוש הרב לו זוכה הפרויקט בארץ ובעולם.

התחנה, שתשתרע על שטח של כ-3,000 דונם, תייצר חשמל באמצעות טכנולוגיה פוטו-וולטאית, בשילוב קיבולת אגירה חשמלית כאשר חלק מהחשמל שייוצר יוסב למתקן האגירה. התחנה צפויה להיות תחנת הכוח הסולארית הגדולה ביותר בישראל ומהגדולות בעולם, ולסייע בהשגת יעדי הממשלה לייצור חשמל מאנרגיות מתחדשות עד לשנת 2030. הפרויקט יבוצע בשיטת PPP, בה היזם הנבחר אחראי לתכנון, מימון, הקמה ותפעול של תחנת הכוח הסולארית לתקופה של 25 שנה, ובסיומה תועבר התחנה לבעלות המדינה.

המכרז משלב כאמור טכנולוגיה לאגירת אנרגיה בסוללות בהיקף משמעותי, הגדול שיוקם בישראל, שתאפשר גמישות בניצול האנרגיה המופקת מהשמש לשם חיסכון במשאבי הרשת, כך שניתן יהיה להשתמש בחשמל המופק במהלך שעות היום גם בשעות הערב בהן הביקוש לחשמל גבוה. בנוסף, בתהליך הפיתוח ייכרו בשטח כמויות גדולות של חול שיוקצה לתעשיית הבנייה והתשתיות, וייתן מענה שישמר את עתודות החול של ישראל.

הקמת התחנה צפויה להסתיים בסוף שנת 2024, ועם תחילת פעילותה יופחת השימוש באנרגיה המיוצרת בדלקים מזהמים במהלך כל שעות היום ותושלם אבן דרך נוספת וחשובה בדרך להשגת יעדי הממשלה להיקף ייצור אנרגיה מתחדשת עד לשנת 2030. וההיקף המשמעותי של התחנה הסולארית החדשה צפויה לסייע בהשגת היעדים הממשלתיים כאמור.

במהלך שלושת החודשים הבאים, צפויה ועדת המכרזים הבין משרדית המשותפת למשרדי האוצר, האנרגיה, רשות החשמל, רשות מקרקעי ישראל והחברה הממשלתית ענבל, בראשות עמית מרזאי, מנהל יחידת תשתיות ופרויקטי PPP באגף החשב הכללי במשרד האוצר, להשלים את בדיקת ההצעות ולהכריז על המציע הזוכה.

מכרז זה מהווה חלק ממערך חוות סולאריות בטכנולוגית PVשהוקמו ומוקמות על ידי החשב הכללי וועדת המכרזים לאנרגיה סולארית – PV1 באשלים (30 MW) שנמצאת בשלב התפעול, PV2 באשלים (40 MW) שנמצאת לקראת סגירה פיננסית ו-PV3 (100 MW שתכלול אגירה בהיקף משמעותי) שנמצאת לקראת פרסום מכרז (צפי עד לסוף השנה). אגף בכיר תכנון פיזי במשרד האנרגיה מקדם בימים אלו תוכניות נוספות לייצור סולארי ואגירה לצורך עמידה ביעדי הממשלה לשנת 2030.

הקבוצות שהגישו הן: אלומי-הפניקס (ישראל), אליאור-אלייד (ישראל), סקטק-סולגרין (נורבגיה-ישראל), שיכון ובינוי (ישראל), משקים (ישראל), שפיר-אלמור (ישראל), קרן נוי (ישראל), אינוונרג'י (ארה"ב), קיסטון-סולארפאק (ישראל, ספרד), EDF (צרפת), אנרג'יקס (ישראל).

שר האוצר, אביגדור ליברמן אמר עם פרסום הדברים: "מדובר בפרויקט חדשני ופורץ דרך בשוק האנרגיה הישראלי. הצלחת המכרז תסלול את הדרך לכניסתן של טכנולוגיות נוספות ושל מתקני אגירה בהיקפים גדולים, שבעתיד יוכלו להוות תחליף לתחנות כוח מזהמות ויסייעו בקידום יעדי הממשלה ליצור חשמל מאנרגיות מתחדשות. משרד האוצר ממשיך לקדם פרויקטי תשתיות לאומיים על מנת לעודד צמיחה לצורך יציאה מהמשבר הכלכלי בעקבות הקורונה."

שרת האנרגיה, קארין אלהרר הוסיפה: ״ממשלת ישראל חייבת להתגייס למאבק במשבר האקלים בכל התחומים ובראש ובראשונה דרך קידום אנרגיות המתחדשות. זו המדיניות שאני מקדמת כשרת האנרגיה וזו המדיניות הנדרשת מכולנו. פרויקטים מסוג זה, יחד עם קידום הצבת לוחות סולריים לדו שימוש על גגות, מאגרים וכדומה יובילו את מדינת ישראל לעמידה ביעדיה השאפתניים ל-30% אנרגיות מתחדשות עד שנת 2030.״

החשב הכללי, יהלי רוטנברג אמר: "המכרז המשלב לראשונה בישראל טכנולוגיה חדשנית של אגירה בהיקף גדול, מהווה אבן דרך משמעותית נוספת להשגת יעדי הממשלה לייצור באנרגיות מתחדשות, והוא בבחינת איתות למשק כולו לגבי העתיד הטכנולוגי בייצור החשמל במדינת ישראל. מספר המשתתפים הגבוה במכרז, מהארץ ומחו"ל, הוא סימן לאמון הגבוה במשק בישראל ובהליכים המכרזיים המובלים על ידי אגף החשב הכללי שמוכיח שוב את יכולתו לקדם פרויקטי תשתית מורכבים וחדשניים, בשיתוף פעולה מלא עם כלל השותפים המקצועיים מרשות מקרקעי ישראל, רשות החשמל, משרד האנרגיה ואגף התקציבים באוצר."

מנכ"ל משרד האנרגיה, אודי אדירי הוסיף: "מכרז זה הוא עוד צעד של הממשלה לקידום הקמת מתקני ייצור חשמל באנרגיות מתחדשות, כחלק מהתחייבותה לעמוד ביעד של 30% ייצור חשמל באנרגיות מתחדשות בשנת 2030. משרד האנרגיה יוזם ומקדם תכניות נוספות לייצור אנרגיה סולארית ואגירה, ופועל להסרת חסמים שתביא למימושן. בהליכי תכנון נמצאות תכניות נוספות לייצור סולארי ואגירה, מה שיהפוך את ישראל לחלק חשוב במגמה העולמית לייצור חשמל באנרגיות מתחדשות, כאשר עד 2030 נכפיל את האנרגיה המיוצרת מהשמש".

מנהל רשות מקרקעי ישראל, יעקב קוינט התייחס אף הוא: "מדובר בפרויקט של אנרגיה מתחדשת בסדר גודל חדש במדינת ישראל. רשות מקרקעי ישראל מחויבת באופן מלא ופועלת באינטנסיביות למען קידום היעדים שהגדירה הממשלה בתחום האנרגיות המתחדשות. ישנם אתגרים רבים שנוצרים בשל הצורך בשטחי קרקע משמעותיים להפקת אנרגיה סולארית מצד אחד, מול הידלדלות מאגר הקרקעות הפנויות בישראל מצד שני – כפי שאנחנו מוכיחים במכרז זה, נתמודד איתם בהצלחה."

יו"ר רשות החשמל (בפועל), יואב קצבוי סיכם: "רשות החשמל מברכת את החשכ"ל על ביצוע המכרז. הליך זה הוא תוצר של שיתוף פעולה פורה עם הרשות וכמות המציעים הגבוהה בו מעידה על האמון שיש לשחקנים השונים במשק החשמל הישראלי. המתקן שיקום יעזור לעמוד ביעדי האנרגיה המתחדשת, ובזכות קיבולת האגירה שתשולב בו יוכל גם לחסוך הקמה של הספק קונבנציונלי ושל תשתיות רשת בדרום הארץ.

כתיבת תגובה