מסתמן: סבסוד לנסיעות בחורי הישיבות בתחבורה הציבורית

הסוף לאפליה? ועדת השרים לחקיקה דנה בהצע"ח של ח"כ יעקב אשר והחליטה: משרדי האוצר והתחבורה יגבשו במהלך החודש הקרוב הסכמה על הנוהל לסבסוד הנסיעה בתח"צ לבחורי הישיבות ועל גובה התקציב הנדרש • ההסבר לחוק: המלצות ועדת טרכטנברג ועידוד השימוש בתח"צ

אברכים ובחורים לומדים בהיכל התורה של בעלזא | צילום אילוסטרציה: אביר סולטן, פלאש 90

בשורה מסתמנת לבחורי הישיבות: וועדת השרים לחקיקה דנה אתמול (א') שוב בהצעת חוק של ח"כ יעקב אשר לסבסוד דמי נסיעה בתחבורה הציבורית לבחורי ישיבות לשיעור של 50 אחוז כפי שמקובל כבר לגבי סטודנטים ותלמידות הסמינרים, לאחר שעלתה על ידו גם בכנסות הקודמות, כשהפעם נראה כי הנושא עומד להיות מוסדר בגיבוי מלא של משרדי הממשלה.

בישיבת וועדת השרים נאמר כי שר האוצר ישראל כץ ושרת התחבורה מירי רגב הביעו הסכמה עקרונית להצעת החוק, וסוכם עם משרדיהם כי בתוך חודש ימים תגובש הסכמה על הנוהל ליישום הסבסוד ועל גובה התקציב הנדרש לשם כך.

החלטה חשובה זו באה לאחר פעילות יו"ר וועדת חוקה ח"כ יעקב אשר מול שר התחבורה ישראל כ"ץ ושרת התחבורה מירי רגב. ח"כ אשר סיכם איתם על קידום הסבסוד בתחבורה הציבורית לכלל התלמידים, כשמעמד בחורי הישיבות יושווה למעמד הסטודנטים הזכאים היום מטעם משרד התחבורה לסבסוד של 50 אחוז.

בדברי ההסבר להצעת החוק כתב ח"כ יעקב אשר: "דו"ח הוועדה לשינוי חברתי כלכלי (דו"ח ועדת טרכטנברג) המליץ על הוזלת תעריפי נסיעה בתחבורה הציבורית לאוכלוסיות זכאיות ובהתאם לקריטריונים של ביטוח לאומי, כך שהיקף ההנחה יעלה לרמה המקסימלית בשיעור של 50%, בדומה לדמי הנסיעה עבור אזרח ותיק. בנוסף, הומלץ לעודד את השימוש בתחבורה הציבורית על ידי הרחבת ההנחה ל-50% לתלמידים העושים שימוש קבוע בתחבורה הציבורית בכל הקווים, לרבות ברכבת ישראל".

אולם מתברר, כי בעוד שלסטודנטים ניתנה הסבסוד המדובר, בחורי הישיבות הופלו לרעה ולא קיבלו את ההטבה לסבסוד הנסיעות בתחבורה הציבורית. לשם כך הגיש ח"כ אשר את הצעת החוק שנועדה להרחיב את מעגל הזכאות גם לבחורי ישיבות ולעגן את ההטבה באופן ברור ושוויוני.

לאחר הסיכום של ח"כ אשר עם שרי האוצר והתחבורה והדיון בוועדת השרים, נראה כי מסתמן סוף טוב במאבק (הצודק) על השוואת תנאיהם של בחורי הישיבות.

כאמור, וועדת השרים החליטה בהסכמת שר האוצר ישראל כץ ושרת התחבורה מירי רגב, כי במהלך החודש הבא, יגבשו המשרדים את הנוהל ואת גובה התקציב שיידרש ליישום ההטבה. עוד הודגש כי יתכן ולא יידרש הליך חקיקה ארוך לקידום הסבסוד והנושא החשוב יוסדר בתקנות של משרד התחבורה.

ח"כ אשר בירך על הסיכום העקרוני שהושג מול משרדי האוצר והתחבורה ואמר כי "זהו חוק חברתי חשוב ושוויוני והגיע הזמן לקדם וליישם אותו במהירות לטובת ציבור בחורי הישיבות, מגיע להם לקבל את הסבסוד הממשלתי כפי שכל תלמיד במדינת ישראל מקבל".

כתיבת תגובה