מס רכוש: הבית נפגע? קרן הפיצויים מתחילה לפעול

אזעקות לאורך הלילה גם בערי המרכז והצפון • נמשכות הפרעות בערים המעורבות, לינץ' בוצע ביהודי ובמקביל – בערבי • אחרי הלילה הקשה שעבר על אזרחי ישראל בירי טילים מכיוון עזה ופגיעות בבתים בעוטף עזה, ראשון לציון ופתח תקווה – קרן הפיצויים של מס רכוש מעניקה מענה ראשוני למי שרכושם נפגע

חלון הבית שנפגע בשדרות | צילום: גיל יערי, פלאש 90

לילה לא שקט נוסף עבר על אזרחי ישראל. אזעקות נשמעו גם ברחבי המרכז ובחלק מערי הצפון – כאשר נטען כי בצפון הייתה זו אזעקה בטעות. במטחים הליליים הייתה גם פגיעה ישירה בבית מגורים ברחוב חנה סנש בפתח תקווה וחמישה פצועים משאיפת עשן ומרסיסים פונו לבתי החולים. המטחים הכבדים מהרצועה הובילו לאזעקות חוזרות ונשנות שנשמעו בכל רחבי גוש דן, בעיר מודיעין ובאשקלון. בפגיעה ישירה בבניין בשדרות נפגע ילד בן 6 שלא שרד אותה, לצערנו.

הפגיעה ישירה בבניין במרכז פתח תקווה הובילה לדליקה שכוחות הכיבוי השתלטו עליה רק לאחר שעה ארוכה, כשזו הבעירה גם כלי רכב חונים. בתום פינוי הבתים נמנו חמישה נפצעו – אחד מהם באורח בינוני. גם בראשל"צ פגע חלק מטיל במטבח בית פרטי, אך למרבה הנס איש לא נפגע.

לפי הודעות שונות, בעיקר מכיוון כלי תקשורת ישראליים, הלילה השמיד צה"ל את הבנק המרכזי של חמאס ואת מטה הביטחון הפנימי בארגון, וחיסל חוליה של הכוח הימי, ולפנות בוקר התחדשו המטחים לעבר עוטף עזה.לפי דיווחים שונים, הירי לפתח תקווה היה בתגובה להשמדת מטה הביטחון הפנימי של חמאס על ידי צה"ל.

"מטוסי קרב וכלי טיס של צה"ל תקפו מבנים בעלי חשיבות אסטרטגית של ארגון הטרור חמאס וכן סיכלו חוליה של הכוח הימי של חמאס. בין המבנים הותקפו הבנק המרכזי של ארגון הטרור חמאס ושני מבנים של המטה לביטחון פנים בעזה שבבעלות חמאס המשמשים לפעולות סיכול מודיעין", אמר דובר צה"ל.

בהמשך הלילה נמסר מצה"ל, כי ביתו של איאד טייב, מפקד גדוד מחנות המרכז של חמאס, הותקף, מאחר ושימש כתשתית טרור. "צה"ל ממשיך לתקוף מטרות טרור ברצועת עזה".

עוד מסר תת-אלוף הדי זילברמן, דובר צה"ל, בשיחה עם כתבים, כי צה"ל תוקף את מוסדות הממשל בעזה וכבר יצר "סדקים ראשונים בצד השני, לנוכח הנזקים האדירים". כך למשל, סיפר, הופצצה מנהרה תחת בית ספר. התוצאה של הפגיעה במבני הממשל של חמאס ברצועה, הוביל, לדברי דו"צ, להפחתת מספר השיגורים לעבר ישראל בהשוואה ליום שלישי.

"אנו מתחילים לתקוף להם את כל מוסדות הממשל ברצועת עזה, כמו בנקים וביטחון פנים", אמר תא"ל זילברמן. "הלילה מלמד על העמקת ההישג ועל סדקים ראשונים שאנו מזהים בצד השני לאור הנזקים האדירים שגם הציבור בעזה חש ורואה לקראת החג, וגם לאור הניסיונות שלהם לקדם מתווה סיום". לדבריו, "ארגון החמאס הופתע מעוצמת התקיפה של צה"ל", וכי עתה, לאור התקיפות, יש מחסור ב'חיילים' נאמנים לארגון: "לא כל הפעילים מוכנים לעשות את משימתם וחלקם לחוצים. הם יכולים להמשיך לירות אבל יש סדקים".

עוד אמר, "הלילה תקפנו שבע מטרות ממשל, בהן של ביטחון הפנים בשכונת ברימאל, בחאן יונס ובבית לאהיא. בנוסף תקפנו את ביתו של ראש ביטחון הפנים ואת בניין המינהל הטכנולוגי של ביטחון הפנים, וכן את שני בנייני הבנקים המרכזיים ברצועה. הותקף גם מפקד גדוד של חאן יונס וחוליות של הכוח הימי". לדבריו, "יותר מ-650 יעדים הותקפו מתחילת המבצע, שלושה רבי קומות הופלו, 50 פעילים לפחות סוכלו מתוכם עשרה בכירים. ירינו 350 פגזי ארטילריה לעבר הרצועה".

מגדל בעזה שנהרס ע"י צה"ל – רגע לפני קריסת חציו השני | צילום: עטיה מוחמד, פלאש 90

האם אנחנו בדרך לכניסה קרקעית? דובר צה"ל ציין כי כבר החלו ההכנות הדרושות לכך, אך הדבר לא יתבצע כל עוד לא אושר בדרג המדיני. "יש היערכות של טנקים ונגמ"שי נמ"ר, ונצברים עוד ועוד צוותי קרב משולבים. אנו במוכנות לתמרון ואושרו עקרונית בצה"ל כמה תכניות שונות למהלך קרקעי".

בתוך כך, התחדשה פעילות קרן הפיצויים לטיפול בנזקים לרכוש: עובדי קרן הפיצויים – מס רכוש מלווים בשמאים ומהנדסים פועלים משעות הלילה באזורים שנפגעו, בתיאום עם כוחות הביטחון, ונותנים מענה ראשוני למי שרכושם נפגע.

כתיבת תגובה