מעטפות המלמדים: כמה מותר לתת במזומן וממתי חובה לדווח

בעקבות חוק המזומן, יצא 'ביזנעס' לבדוק: האם המלמדים יקבלו השנה בפורים פחות כסף? • האם הם צריכים לדווח על המתנות שקיבלו – והאם בכלל מותר לקבל מתנות במזומן?

מעטפה עם כסף | אילוסטרציה Maor Winetrob | שאטרסטוק

האם ההזדמנות החד שנתית הנקרית בפני ההורים להביע את הערכתם למורים ולמלמדים עשויה להתבטל בשנה זו בעקבות חוק המזומן? מסתבר שלא, אך בין אם אתם הורים ובין אם אתם מלמדים בעצמכם – כדאי לכם לבדוק את ההסתייגויות.

כזכור, ב-1 בינואר 2019 נכנס לתוקפו חוק שמגביל את השימוש במזומנים במטרה להילחם בהון השחור.

רשות המיסים יצאה בפרסום נרחב על האיסור לבצע עסקת מכר במזומנים – אולם לגבי מתנות, עדיין עולם כמנהגו נוהג. כלומר, כל עוד לא מדובר בסכום גבוה מדי. האיסור, גם אחרי חוק המזומן, עומד על רצפה של סכום העולה על 50 אלף ש"ח.

בחתונות הנערכות מדי יום ברחבי הארץ ניתנות לעיתים מתנות בסכומים גבוהים, כאשר במקרים רבים הסך הכולל מגיע לעשרות אלפי שקלים. ועם זאת, אין בכך כל עבירה על החוק.

למעשה, גם המלמדים לא חייבים לדווח על מתנות של עד 50 אלף שקל – ויכולים להפקיד את הכסף בבנק ללא חשש.

אולם. במקרים מסוימים מלמד עשוי להישאל מהיכן הכסף – כמו למשל, אם אשתו מחזיקה עוסק מורשה והוא מוגדר כ'בן הזוג הרשום', בין אם הם מנהלים יחדיו חשבון משותף ובין אם לא – הרי שאם יפקיד את הכספים שהצטברו, יהיה עליו, אם יעלה במדגם או בתשאול, לנפק הסבר על מקור הכסף.

עם זאת, כאשר אין עסק, או גם כאשר ישנו עסק מורשה – והסכום המופקד בבנק אינו חורג משמעותית מהמחזור המתנהל בחשבון הבנק באופן קבוע, מסתבר שאף מלמד לא יידרש לתת לכך הסבר מיוחד.

כמובן, כדאי להיוועץ ברו"ח, במידה ויש עסק ששני בני הזוג רשומים בו.

יש גם הגבלה על צ'קים פתוחים. מדוע?

ברכה: "כל עוד מדובר בסכום של עד 5,000 שקל ניתן להשאיר צ'ק פתוח. מעל סכום זה יש חובה לרשום לטובת מי הצ'ק

Inner 620/130

מומלץ עבורך

תגובה אחת ל: "מעטפות המלמדים: כמה מותר לתת במזומן וממתי חובה לדווח"

  1. לא הבנתי

כתיבת תגובה