מעמדו של מטבע הביטקוין

תחום המטבעות הווירטואליים תופס תאוצה וכשמחפשים אפיקים חדשים לפרנסת המשפחה זה הזמן לבחון: האם זה תחום מפוקפק או חוקי בישראל? האם חייבים על הכנסות ממנו במסים בישראל? • כל התשובות

ביטקוין | צילום: שאטרסטוק

הביטקוין הינו מהבולטים במטבעות הוירטואלים בישראל, אם כי יציבותו ויציבות כלל המטבעות הדיגיטליים מוגבלת. ובתקופה האחרונה, קצת איבד מזוהרו, ערכו ירד לשפל, ועתה מטפס הוא בהדרגה כלפי מעלה.. אך עדיין ישנה פעילות עסקית לא מעטה סביבו. 

על פי עמדת רשות המיסים ה"ביטקוין" לא נחשב "מטבע" , מאחר שאינו משמש כ"כסף" כאמצעי תשלום רשמי של מדינה- מה שמכונה " הילך חוקי" ומשכך, רשות המס, רואה במטבעות הדיגיטאליים " נכס" .  הביטקוין אינו תלוי בגוף מרכזי כמו בנק מרכזי או מדינה, מה שמחד מסביר את אי יציבותו ומאידך, מקנה לו מעמד בלתי תלוי. הוא מכונה מטבע וירטואלי וכשמו כן הוא- קיים בעולם המערכות הממוחשבות.  מבוסס על מנגנוני קריפטוגרפיה ורשת תקשורת . לאור זאת ניתן להבין מדוע יש הרואים במטבע זה עניין לא יציב או לא מוגדר, כזה שהסיכון הגלום בו גבוה. כאשר אין גוף מרכזי מוכר ומבוקר, יש חשש וחשדנות. 

Box

היחס של מדינות שונות בעולם משתנה בין מדינה ומדינה, וגם משתנה במהלך הזמן, לכן בישראל היחס לביטקוין הוא אמביוולנטי ויש אף מן הטוענים שזהו אמצעי המשמש לפעילות בלתי חוקית.  אלה הטוענים כי עסקינן באמצעי לפעילות פלילית , משתיתים את טיעונם על כך שקשה לעקוב אחריו כמו בכסף ממשי המועבר באמצעות המערכת הבנקאית באמצעות חשבונות בנק שמיים– משמע, אין רישום מסודר בגינו, ניתן להעבירו מקצה אחד של כדור הארץ לקצה השני בשבריר של שניה וללא כל עמלה בנקאית או עלות . ולמעשה זהותו של בעל המטבע או שולח המטבע או מקבל המטבע סמויה מין העין, כל שידוע זו הכתובת הדיגיטאלית של הארנק הדיגיטאלי ממנו שוגר המטבע, מה שמסתיר את זהות הבעלים של הארנק.

בית המשפט בישראל התייחס בעצמו לתנודתיות הגבוהה בשער החליפין שבו וציין כי יש בו פן "מפוקפק" ויש העלולים להשתמש בו לשימושים בעלי נופך עברייני או שימושים בסיכון גבוה ביותר. עם כל זאת, ברוב המדינות אין איסור חוקי על השימוש בו, וכך גם בישראל. יובהר כי ניתן להניח שחלק ניכר ואף מרבית השימוש במטבעות מסוג חוקי ואלה העושים בו שימוש לטובת מסחר, קניה, מכירה, פועלים, במרבית המקרים בחוקיות ובשקיפות הראויה. 

לגבי מיסוי, אמנם באופן אינטואיטיבי התפיסה הרווחת בקרב חלק ממשקיעי הביטקוין היא שהביטקוין הוא כמו כל "מטבע כסף" ויכול להיחשב כ-"מטבע" כקבוע בפקודת מס הכנסה ולכן רווחים על פער שערים פטור ממס, אלא שרשות המס בתמיכת פסיקת בית המשפט המחוזי חושבת אחרת. . 

Inner

 ואכן, בהחלטה שניתנה בערעור בעניין מיסוי רווח של ביטקוין בבית המשפט המחוזי לאחרונה, בית המשפט דחה את עמדת האזרח שטען לפטור ממס על רווחיו ממטבעות דיגיטאלים ונימק כי לצורך ההגדרה "מטבע חוץ" נדרש ביטוי פיזי מוחשי, שאינו מתקיים בביטקוין. ביטקוין אינו "מטבע" כהגדרת חוק בנק ישראל, ומשכך, לצורך הרמוניה חקיקתית, לא יכול להנות מהפטור הקבוע בפקודה עבור התעשרות שמקורה בשינוי כוח הקנייה של מטבע. 

לאור זאת נקבע כי לא יחול הפטור הקבוע בפקודה על רווחים הנובעים משינוי בשערי מטבע, כי אין בהם כדי להיחשב – "הפרשי שער" כדרישת הדין. כיצד יש לראות רווחים אלו? נקבע כי הם מבטאים שינוי בכוח הקנייה ומשקפים התעשרות ברורה ומובהקת – בדומה לעליית ערכו של "נכס". 

לאור מקרים חוזרים ונשנים, המגיעים להתייעצות אצלינו, יודגש כי בין כ"מטבע" ובין כ"נכס", רווחי הביטקוין חייבים במס, ובאי הסדרת העניין, חשוף בעל הרווח לקנסות גבוהים ואף להליכים פליליים. משרדנו בקיא בהכשרה של מטבעות דיגיטליים ובייצוג ישראלים בעלי ארנקים ומטבעות דיגיטליים. בכלל זה משרדנו מתמחה בייצוג ישראלים אשר המירו מטבעות דיגיטליים ו/או מימשו וזאת ככל שהדבר נדרש אל מול רשויות המס בישראל, אם לטובת הכשרת ההון ואם לטובת נטרול החשיפה הפלילית והאזרחית. 

פירמת דורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות'

לתגובות וליצירת קשר: ד"ר שלמה נס (עו"ד ורו"ח) ועו"ד צ. שיף, מייל: Tsvia@dtkgg.com  

אין באמור לעיל כדי להוות ייעוץ משפטי, חוות דעת או תחליף לייעוץ משפטי אצל עו"ד, בכל מקרה ספציפי מומלץ לפנות לקבלת ייעוץ משפטי מעורך דין.

Inner

תגובה אחת ל: "מעמדו של מטבע הביטקוין"

  1. זה שבשירות הציבורי עשרות שופטים, מנכ"לים וקצינים בכירים מרווחים יותר מראש הממשלה זו כבר הבעיה הראשונה שצריך לטפל בה ומיד. יחסוך מאות מיליונים בשנה.
    הבעיה השניה היא גודל המגזר הציבורי. בזה גם צריך לטפל ומיד.

כתיבת תגובה