מערכת 'תרועה' תזהיר מפני רעידות אדמה

'תרועה': הכירו את המערכת החדשנית שתתריע באמצעות פיקוד העורף על רעידות אדמה בתוך שניות | כ-120 סנסורים פזורים באזורים מועדים לרעידות | כמה זמן יהיה לכם כדי להימלט לשטח פתוח? | ראשי הרשויות בצפון דורשים מהממשלה: "תקצבו חיזוק מבנים עכשיו, לפני שיהיה אסון"

בועז יוסף, יו"ר הועדה הממונה טבריה | צילום: דוברות העירייה

רגע אחרי שתי רעידות האדמה בצפון הארץ, נחשפת מערכת 'תרועה' של רח"ל (רשות החירום הלאומית) והמכון הגיאולוגי שיכולה לספק התרעה על התרחשות רעידת אדמה בתוך שניות.

המערכת, תחובר למערכת ההתרעות של פיקוד העורף ותאפשר לאזרחים לצאת לשטח פתוח כדי למנוע ככל הניתן אבדות בנפש.

למערכת 'תרועה' כ-120 סנסורים הפרוסים באזורים מועדים לרעידות, כמו השבר הסורי אפריקאי ועוד, וכשהיא מזהה רעידה בשטח ישראל או מחוצה לה, היא משגרת את ההתרעה. משכך, ברור שבירושלים, למשל, במידה ומתרחשת רעידה בצפון ים המלח – זמן ההתרעה יעמוד על שלש שניות לכל היותר ואילו בתל אביב יהיו לתושבים 18 שניות יקרות לעזוב את המבנים, ובחיפה 30 שניות.

במידה והרעידה תתרחש בעמק בית שאן, זמן ההתרעה לירושלים יהיה 20 שניות, לתל אביב 19 שניות ולחיפה 12 שניות. בפרק הזמן הזה יוכלו אזרחים לצאת מבתיהם או לרוץ למרחבים מוגנים.

המערכת שקיימת במדינות בודדות בעולם, תיכנס לפעילות בשבועות הקרובים.

שאלה של מתי, לא של אם

ומה יעשו תושבי הצפון שהמערכת פחות יעילה עבורם? מתברר שרעידות האדמה שהתרחשו ביום ראשון האחרון גרמו ללא מעט דאגה בקרב ראשי הרשויות בצפון הארץ, שם הורגשו הרעידות באופן משמעותי ולאורך ההיסטוריה חוו רעידות אדמה שגבו חיי אדם והובילו לחורבן נרחב. האירועים לאורך ההיסטוריה, הנוכחות על השבר הסורי אפריקאי ואופי הבנייה באזור – בניינים וותיקים בעיקר – יוצרים חשש גדול מאסון העתיד להתרחש כשתגיע רעידת אדמה משמעותית.

 "רעידת אדמה עוצמתית זו לא שאלה של אם תהיה, זו שאלה של מתי תהיה", אמר ראש עיריית צפת שוקי אוחנה, לדבריו: "רעידות האדמה מהוות תזכורת נוספת לסכנה האדירה המתדפקת על דלתנו. כולם מדברים על אתגרי הביטחון וסוגיית העורף במלחמת לבנון השלישית, אבל יש לצפון אתגר גדול יותר, אתגר שעלול להותיר הרס וחורבן יותר מכל מלחמה אחרת- רעידת אדמה עוצמתית.  לצערי, פרויקטים של חיזוק מבנים התמקדו עד כה באזורים המרוחקים מהשבר הסורי אפריקני, הסכנה הגדולה הינה באזור הגליל הן מבחינת הקרבה לשבר הסורי אפריקאי והן מבחינת האופי ההררי של האזור וריבוי מבנים וותיקים.

ראש עיריית צפת שוקי אוחנה | צילום: דוברות העירייה

"רעידת אדמה עוצמתית זו לא שאלה של אם תהיה, זו שאלה של מתי תהיה. קידום המיזמים נגד רעידות אדמה באזור החוף שאינו מועד לנזק אדיר בעת רעידות אדמה מוכיח כי בסיכומו של יום, ערי הצפון לא מעניינים את המדינה. ערי הצפון לא יכולים להתמודד עם רעידת אדמה לבדם. אנו דורשים מהמדינה לטפל בסוגיה במידי".

"רעידות האדמה מדירות שינה מעיניי", ציין ראש מועצת חצור הגלילית שמעון סויסה שהוסיף: "נכון, חיזקנו לאחרונה 9 בניינים וכעת אנחנו בעבודות לחיזוק 2 בניינים נוספים אך חצור הגלילית ושכנותיה נמצאות על השבר הסורי אפריקאי ואזור זה הינו בעל סכנה גבוהה מאוד מפני רעידות אדמה משמעותיות. יש צורך גדול מאוד לחזק עשרות בניינים, יש לנו בחצור הגלילית בניינים שנבנו בשנות ה 50 ונמצאים בסכנה. אני קורא למדינת ישראל להקצות תקציבים במיידי לחיזוק הבניינים הוותיקים. ההיסטוריה מוכיחה כי אחת למאה שנה מגיעה רעידת אדמה משמעותית, הרעידה האחרונה הייתה לפני כ-100 שנים, בואו נתפקח נעשה את זה בזמן ובהקדם לפני שיהיה חלילה מאוחר מדי".

ראש מועצת חצור הגלילית שמעון סויסה | צילום: דוברות העירייה

"ממשלת ישראל לדורותיה היא אלופה בוועדות חקירה, אבל היא לא אלופה במניעת וועדות החקירה", ציין יו"ר הוועדה הממונה בטבריה בועז יוסף, שהוסיף: "זה לא חדש לנו שטבריה היא העיר הנמצאת ברמת הסיכון הגבוהה ביותר מבחינת רעידות האדמה. עשרות רבות של בניינים בנויים ממש על קו השבר והסכנה לקריסתם ברעידה חזקה יותר היא ממשית. אם חלילה תהיה בטבריה רעידת אדמה חזקה יותר, יהיו כאן מאות ואלפי הרוגים. בטבריה יש המון בניינים ישנים שנבנו בשנות ה-50, ה-60 וה-70 לפני תקן רעידות האדמה – זה מעיד עשרות מונים על מה שצפוי לקרות פה ברעידת אדמה חזקה יותר. הצענו לממשלה פתרון והוא לבצע 'פינוי-בינוי', אבל לצערנו הרב, בגלל שמחיר הקרקע בטבריה נמוך, אין כדאיות כלכלית ליזמים לבצע זאת ולכן המדינה חייבת להכניס את היד לכיס ולממן את זה.  אנחנו מתריעים בשער בכל פעם מחדש ומדליקים פרוז'קטורים בוהקים לכל מקבלי ההחלטות בממשלת ישראל, אבל לצערי עד כה לא נעשה דבר וחצי דבר. זה חייב לקרות עכשיו".

מומלץ עבורך

2 תגובות ל: "מערכת 'תרועה' תזהיר מפני רעידות אדמה"

  1. לא מבין לרכבים עושים טסט.ולבנינים בני 60 70 או 100 אין חוות דעת בכלל עם הבנים עמיד.לא רק לרעידות אדמה.אחה גם להחזיק את המשקל שיש בדירות.יש בתים בקירות הים שספק כמה ברזל נישאר בשלד שלהם מקורוזיה.לא ממש בטוח שצריך רעידת אדמה כדי שהם יקרסו

  2. נקווה שבאמת מה שקרה יעורר טיפה את האנשים לעשות מעשים!

כתיבת תגובה