מצפון ועד לדרום: 24,000 יח"ד יקודמו בהליך מהיר בוותמ"ל

קבינט השרים הממשלתי אישר היום תכנון של 24,000 יחידות דיור במתחמים חדשים שהוכרזו כמועדפים לדיור | המתחמים בערים: כרמיאל, קרית ים, אשקלון, לוד, גדרה ונס ציונה | מרבית המתחמים יציגו דיור בר השגה וישווקו בהמשך במכרזים שחלקם יכללו דירות בתכניות סבסוד ממשלתיות

נס ציונה במבט מהאוויר | צילום: Amos Meron, ויקיפדיה

ועדת השרים לענייני פנים, שירותים, תכנון ושלטון מקומי, בראשות שר הפנים, משה ארבל, הכריזה היום (שני, 22.1.24) על מתחמים חדשים מועדפים לדיור: בכרמיאל, קרית ים, אשקלון, לוד, גדרה ונס ציונה.

מתחם כרמיאל-צוף כמון, משתרע על שטח של כ-2,500 דונם, ומצוי בצמידות לאזור התעשיה בעיר, על גבעות צוף וכמון מדרום וממערב לנחל שזור. המתחם מציע תכנון של כ-7,000 יחידות דיור, פיתוח שטחי מסחר, תעסוקה ומוקדי ציבור לצד פריסת דרכי גישה למסילת הרכבת הפעילה המקשרת את כרמיאל לערי המרכז והקריות.

פיתוח המתחם יאפשר המשכיות למרקם העירוני הקיים תוך מתן מענה להגדלת היצע הדיור בהתאם לצרכי העיר המתפתחת ויעגן את מעמדה של כרמיאל כמרכז עירוני-אזורי ראשי. 

מתחם קרית ים-שפירא, ממוקם במערב קרית ים, לאורך רצועת החוף של העיר בשטח של כ-45 דונם. הבינוי המוצע כולל כ-1,330 יחידות דיור, בתמהיל מגוון הן בבחינת היצע הדירות הקטנות והן במבנים המשולבים במגדלים ובבנייה מרקמית מול רצועת החוף.

התכנון מציע פריסת רחובות ומעברים ליצירת קישוריות מיטבית לחוף הים וכמו כן פיתוח שטחי מסחר ותעסוקה בממשק עם חוף הים והטיילת. פיתוח מתחם זה, מצטרף לתכנית שאושרה לאחרונה בותמ"ל- קרית ים יוספטל ומוסיף לתנופת ההתחדשות העירונית בעיר.

מתחם אשקלון-ההסתדרות-בן גוריון, ממוקם בשכונת שמשון- בן גוריון, בלב המרקם העירוני הבנוי של אשקלון בשטח של כ-76 דונם. התכנון המוצע במתחם במסגרת 'פינוי בינוי' יכלול כ-2,350 יחידות דיור במקומם של מבני מגורים המצויים כיום ללא מיגון ובמצב תחזוקה ירוד. התוכנית מציעה חידוש ושדרוג של המתחם הוותיק בבחינת פיתוח המרקם הציבורי ובשימת דגש על קישוריות ויצירת חיבורים חדשים לשאר חלקי העיר.

כמו כן, ממשיכה התוכנית את תנופת הפיתוח של העיר ומתווספת לשאר התוכניות המקודמות לאורך השנים בותמ"ל, אשר חלקן נמצאות כיום בשלבי פיתוח מתקדמים.

מתחם לוד פרדס שניר, משתרע על שטח של כ-282 דונם, מצוי ברובו בשטח השיפוט של לוד, ובחלקו בשטח המועצה האזורית שדות דן (שטחי כביש 200). התכנון המוצע במתחם מאפשר בינוי של כ1,630 יח"ד בשימת דגש על פיתוח והסדרה תכנונית של המרחב. קידום התוכנית במתחם ייצר הזדמנות לפיתוח עירוני משולב חוצה מגזרים הכולל תוספת יחידות דיור הנדרשים לטובת התושבים בעיר לצד פיתוח תשתיות, מוסדות ציבור, שדרוג והרחבת רשתות דרכים אשר יאפשרו חיבור למוקדי עניין בעיר. 

מתחם גדרה, משתרע על שטח של כ-1,190 דונם, ומצוי בתחום השיפוט של המועצה המקומית גדרה, לאורך כביש 40 (רחוב הרצל) הנוכחי ועד לתוואי הדרך החדש כפי שיתוכנן במסגרת התוכנית המפורטת שתקודם במתחם.

בשטח המתחם, מוצע תכנון של שכונה מערבית לעיר הכוללת כ-3,000 יחידות דיור לצד פיתוח שטחי תעסוקה ומסחר, מבני ציבור וכ-550 דונם פארק עירוני אינטנסיבי באזור נחל שורק לרווחת הציבור. התכנון המוצע יאפשר את חיבורה של השכונה החדשה עם המרקם הקיים ואת הפיכתו של רחוב הרצל לשדרה עירונית מרכזית המשלבת מגורים, מסחר ותעסוקה. 

מתחם נס ציונה-המייסדים, משתרע על שטח כ-516 דונם, נמצא בתחום השיפוט של נס ציונה מדרום לעיר וגובל בדרום בשכונת נוה עמית ברחובות. שטח המתחם מאפשר תכנון של כ-7,000 יחידות דיור לצד פיתוח נרחב של שטחי מסחר, תעסוקה, מבני ומוסדות ציבור בעירוב שימושים. כמו כן, מצוי המתחם בנגישות גבוהה לאמצעי תחבורה ציבורית מגוונים לרבות תחנת מטרו עתידית, סמיכות לרחוב ויצמן המתוכנן כציר מערכת תחבורה עתירת נוסעים (מתע"ן) של מטרופולין תל אביב ובמרחק של כ-600 מ' מתחנת רכבת רחובות. 

כמו כן, מתחם נוסף בנס ציונה-חרודי, המשתרע על שטח כ-264 דונם מצוי בגבולה הצפון-מערבי של נס ציונה וממוקם בצמידות לשכונות גבעת התור וגבעת מיכאל. בשטח המתחם מוצע תכנון של כ-2,035 יחידות דיור לצד פיתוח שימושים ציבוריים לרבות מוסדות ציבור ושטחים פתוחים תוך הישענות תחבורתית על מערכת הדרכים הקיימת והמתוכננת, בנוסף לתחנת מטרו עתידית המתוכננת במרחק של כ-800 מ' מהמתחם.

שר הפנים, משה ארבל: ״החלטות קבינט הפנים היום מעידות שוב כי משרד הפנים מחויב להמשיך ביתר שאת בקידום תכניות המחדשות את פני הערים ומשפרות את חיי התושבים, נמשיך בעזרת השם לקדם תהליכים אלו ולהיאבק למען דיור בר השגה בכל רחבי הארץ ולכלל האוכלוסיות״.

כתיבת תגובה