מקלב פונה שוב לשרה גמליאל: דחי את חוק הפקדון

מקלב חושש: המשרד להגנת הסביבה יחיל ‘פיקדון’ על בקבוקים גדולים ויביא לייקור מחירים • סגן השר פנה לשרה להגנת הסביבה גילה גמליאל בדרישה להשהות את ההחלטה • וגם בהתאחדות היצרניות דוחים את טענות משרד הגנת הסביבה

אוספים ולא משלמים. מתקני מחזור | צילום : ויקיפדיה -http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.he

השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל החליטה אתמול להרחיב את חוק הפיקדון כך שיחול גם על בקבוקי משקה גדולים, החלטה זו עשויה לעלות את מחירי הבקבוקים בני 1.5 ליטרים.

אתמול פנה מקלב שוב לשרה גמליאל והזכיר לה, שוב, את פנייתו אליה כבר לפני למעלה מחודש, בבקשה להגיש לכנסת צו המאריך את הפטור מתשלום פיקדון על בקבוקים גדולים.

250/200 סייד בר + קובייה

“הובא לידיעתי כי בימים הקרובים משרדך נדרש להגיש לוועדת הכלכלה של הכנסת  צו המאריך את הפטור מתשלום פיקדון של 30 אג’ על מיכלי משקה גדולים, שאם לא כך יוחל באופן מיידי חובת התשלום הפיקדון”, כתב סגן השר לשרה להגנת הסביבה.

“מנתוני המשרד להגנת הסביבה אני למד כי בסופו של הליך רק 18% מהפיקדון על הבקבוקים הקטנים חוזר לציבור, לכן בסופו של דבר עלות הפיקדון במידה ויושת על בקבוקי משקה הגדולים יפול על הציבור מה שיביא בסופו של דבר לעליה ביוקר המחיה ויהווה מעמסה על השכבות החלשות”.

“אוסיף ואציין כי אני רואה צורך מהותי בהמשך ואף הגברת המנגנון הקיים של איסוף בקבוקים גדולים במתקני איסוף הבקבוקים הנמצאים כיום בכל רחוב והנגישים לציבור 24 שעות ביממה. בימים אלו שהמשבר הכלכלי פגע משמעותית בשכבות רבות בציבור, חובה עלינו להקפיד שלא נגדיל את הנטל הכלכלי על הציבור עם הטלת מס חדש כדוגמת חובת תשלום הפיקדון”, ציין סגן השר מקלב בפנייתו.

נציין כי השרה החליטה שהחוק יוחל בעוד שנה בלבד.

תוקפים את ההחלטה

ובינתיים, בעוד ארגוני הסביבה השונים בירכו את השרה על המהלך – באיגוד יצרניות המזון בהתאחדות התעשיינים וחברות המשקאות ציינו כי “מדובר בספין ציני על חשבון הציבור, שיעלה לו ביוקר מחייה”. לדברי האיגוד, “בסביבת השרה שכחו לציין שהמהלך יהיה כרוך בעליית מחירים לצרכן, זאת לצד סרבול תהליך המחזור”.

לדבריהם, “טענותיה של השרה להורדת יוקר המחיה תוך כדי ההחלטה, הן לא פחות מלעג לרש, תרתי משמע. יוזכר פעם נוספת כי לשרה גמליאל הוצגו הצעות שונות שהיו מגדילות משמעותית את היקפי המחזור, מבלי לפגוע בכיס הצרכנים. לצערנו, השרה בחרה להטיל על הציבור, בשיא המשבר הכלכלי, מס חדש מתוך שיקולים תמוהים”.

Inner article

מול טענות אלה, הגיבה השרה גמליאל בחריפות: “הציניות של חברות המשקאות המרוויחות סכומי עתק, אינה מפתיעה. הן דרסו ברגל גסה את הסביבה וזרו חול בעיני הציבור במהלכים יחצ”ניים שהתחפשו למיחזור, ועכשיו הן מאיימות לגלגל את הזיהום שהן יצרו לכיס של הצרכן. במשך שנים אנחנו רואים את הבקבוקים הגדולים מזהמים את הטבע והסביבה – הגיע הזמן שחברות המשקאות ייקחו אחריות ויפסיקו לאיים. המזהם – משלם”.

גמליאל הוסיפה כי “החברות מנצלות את המשבר הכלכלי כדי לייצר אווירה שלילית כלפי ההחלטה, אבל אני לא אאפשר להן”. היא הבהירה כי “זו לשון החוק – הן לא עמדו ביעדי המיחזור ולכן החלטתי להחיל את חוק הפיקדון. הגיע הזמן שחברות המשקאות יפסיקו לזהם ולהתנער מאחריות”.

עוד כתבה, כי “על פי חוות דעת כלכלית שהוצגה בפניי, החלת הפיקדון צפויה לחסוך לציבור צרכני המשקאות הממחזר קרוב ל-60 מיליון שקל בשנה, תצמצם את התופעה הבלתי רצויה של השלכת בקבוקי פלסטיק במרחב הציבורי ותעודד הקמת מפעל מיחזור לפלסטיק בישראל. על-כן המהלך צפוי לתרום להורדת יוקר המחיה, בעיקר עבור הצרכנים הממחזרים”.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

10 תגובות ל: "מקלב פונה שוב לשרה גמליאל: דחי את חוק הפקדון"

 1. לא הבנתי מדוע זה יעלה את המחיר. הרי בקניה הבאה יוחזר הכסף מהמכונה יוצאת פתקית עם סכום של כסף נותנים אותה לקופאית ומזכים את החשבון. או אפילו בלי קניה אפשר לקבל בקופה את החזר הכסף עם הצגת הפתיקית לקופאית.

 2. כל הכבוד לשרה דבר חיובי בממשלה המושחתת הזאת

 3. מי שכר בבני ברק מכיר את התופעה, הכחובים של המיחזור מלאים עד אפס מקום, העיריה לא מפנה ולא מנקה והבקבוקים מתגלגלים בכל מקום.
  פקדון על הבקהוקים יביא לכך שכל מי שמעוניין לחסוך יחזיר את הבקבוקים , אלה שלא יחזירו , יהיו מספיק מסכנים שיאספו את הבקבוקים וישלימו הכנסה. בדיוק כפי שקורה כיום עם הפחיות.

 4. מאז הקורונה לא מקבלים גם בקבוקים קטנים והיא רוצה גם גדולים?

 5. יש לחוקק חוק אי שימוש בשקיות פלסטיות, במקום זה יש להרחיב את השימוש בנייר ממוחזר,
  על נייר ניתן להדפיס כל פרסומת

  עם היציאה מקורונה והתייעלות כל רישות ועסק מחדש, תהפוך המדינה לחדשנית ומודרנית ביותר
  “סמוך, יהיה בסדר – מת !”
  נשאר עודף של 60 מיליארד ש”ח מכספי התמיכה, יש לנצל ולהוסיף…. זה רק כסף, אנחנו נרוויח אותו חזרה ע”י מודרניזציה המדינה

  יעקב מרגלית, ניצול שואה,

 6. ממש מרגש איך שהחברות הגדולות דואגות ליוקר המחיה ולשכבות החלשות(;

 7. בושה במקום מס לעשירים עושה שרירים על מסכנים

 8. לא יעלה מחיר,הכתבה מדברת בשם החרדים כאילו המחיר יעלה וכאילו זה יפגע בשכבות החלשות.
  זו אחיזת עיניים.
  1.חשוב ביותר לשמור על הטבע ובעלי חיים.
  2.כל מי שיצרוך ימחזר ,אזי גם החרדים ימחזרו פשוט לחנך אותם שצריך וחשוב יותר לדאוג לאיכות הסביבה.
  3.מעניין פתאום שהיצרנים מבלבלים את המוח עם תחמונים רק מתוך פוזיציה כלכלית .

 9. השיטה היא להוריד את מחירי המשקאות בבקבוקים הגדולים בגובה הפיקדון

 10. … אין לה בעיות אחרות ????
  היא מבינה את ההשלכות בזמן קורונה ???
  פעם הערכתי אתה …

כתיבת תגובה