מרוב עצים לא רואים את היער, מרוב ג’יפים לא רואים את ה JEEP

מנדי ריזל יצא לנסיעת מבחן עם כלי הרכב הכי מרשים שיש ליצרנית שהמציאה את המושג ג’יפ

גראנד צ'רקי החדשה

הג’יפ הראשון נולד במלחמת העולם השנייה. הצבא האמריקני ביקש מ-135 חברות שונות ליצר לו רכב שטח, רק 2 נענו. הדד-ליין שניתן הוא 45 יום והחברה שזכתה לא הצליחה לעמוד בקצב המתבקש. מחוסר ברירה הצבא האמריקני החל לייצר רכבים כאלו באמצעות וויליס, איכשהו, רכב השטח נקרא ג’יפ, לא ברור למה ויש על כך מחלוקות.

כך או כך, “עם סיום המלחמה פיתחה חברת וויליס שכעת הייתה גם בעלת הזכויות על השם המסחרי “ג’יפ”, דגם אזרחי אשר כלל את כל מאפייני הדגם הצבאי, אם כי עיצובו היה מעודן יותר. היה זה כלי הרכב האזרחי הראשון בעל הנעה לכל ארבעת הגלגלים אשר יוצר ביצור המוני. השם ג’יפ הפך, גם בשפה העברית משם של מותג לשם גנרי לרכב שטח ובנוסף גם לרכב מסוג SUV” (ויקיפדיה).

ono box

אז במקור, זה שם של רכב בעל הנעה כפולה – אבל היום יש כל-כך הרבה “ג’יפים” של כל-כך הרבה חברות – במקרה הטוב יש להם הנעה כפולה, במקרה הגרוע, זה סתם פוזה. חיקוי מעליב לג’יפ המקורי.

 

אז מהו ג’יפ אמיתי?

אז הג’יפ האמיתי היה ועודנו מרכבי השטח הטובים ביותר ומהרגע שעליתי על הגרנד-צ’ירוקי בגרסה הבכירה הבחנתי שעד כה לא הבחנתי שיש לא מעט רכבים כאלה בישראל, יחסית. ממה שראיתי נהגים בכבישים – גרנד צ’ירוקי הוא כלי-רכב שעליו נסעו בעיקר גברים בגילאי 40-50. כלומר: אדם ש”יושב טוב”, מבין דבר או שניים ברכבים ורוצה בעשור הרביעי או החמישי לחייו מכונית אמיתית, קשוחה, כזו שאפשר לנסוע איתה בשטח – ולא רכב מנהלים קוריאני או אירופי של מתלהב הייטקיסט בשנות ה-20 המאוחרות. היום, בניגוד למלחמת העולם השנייה, ג’יפ מציעה לא רק ביצועים – אלא גם נוחות ואבזור רב.

הרכב שקיבלנו למבחן היה אדום, עם מדבקה שחורה שהייתה על חלק ניכר ממכסה המנוע; מאוד מרשים. לעומת צ’ירוקי, האחות הקטנה, שאינה יפה בעיני – הגרנד צ’ירוקי הוא רכב יפה, מרשים מאוד ומושך המון תשומת לב. מסתבר שצבע הוא דבר חשוב ברכב, במיוחד כשרוצים להדגיש את הנוכחות. ג’יפ, היום כמו בעבר, הוא סמל סטטוס.

אבל יש פה הרבה מעבר לסמל סטטוס.

למכונית שבה נסענו שודך מנוע בנזין V6 בנפח 6 ליטרים, עם 282 כוחות סוס המפיקים 35 קג״מ – לצד תיבת הילוכים פנטסטית בת 8 מהירויות. תוכלו להעביר אותם באמצעות לחצנים מאחורי ההגה, מימין ומשמאל. הכפתור שיעביר את המנוע למצב ספורט נמצא במיקום מוזר, איפשהו מתחת למערכת המולטימדיה.

הוא בשרני, המנוע. נותן את העבודה עם סכין בשיניים, אבל לפעמים, אתם יודעים, החבר’ה עם השרירים קצת כבדים כי הם גדולים מידי; לפעמים דווקא הקטנים יותר אתלטיים. רוצה לומר: הוא כבד וזה מורגש בתאוצה, בניגוד למכוניות עם נפח מנוע קטן יותר המצויד בטורבו מעולה, ע”ע TSI של קונצרן פולקסוואגן.

זה הדור הרביעי של גרנד צ’ירוקי. כאמור, יש בו הנעה כפולה ובעזרת גלגלת הנמצאת סמוך לתיבת ההילוכים, בין שני המושבים הקדמיים, תוכלו לנתב את מצב הנסיעה בשטח באמצעות גלגלת. משמאל לגלגלת, כאשר תשלבו את המנוע ל-N  תוכלו לברור בין 4WD ו-LOW. למבחן קיבלנו את גרסת Trail hawk שמצויידת במתלי אוויר מתכוונים – המאפשרים להגביה, באמצעות מתג, את הרכב וכך לקבל מרווח גחון נאה מאוד בן 28 ס”מ. במכונית גם דיפרנציאל אחורי מוגבל החלקה. בחולות ובשטח בינוני הוא מעולה, בין היתר גם בזכות צמיגי שטח, שגורמים לו להתנהג כמו הגבר שבשכונה. יחד עם זאת, לא לקחתי אותו למתווה סלעי,  וזאת למרות שיש לרכב מיגון תחתון מקורי שמגיע מהמפעל, בכל זאת זה לא רכב זול ופחדתי לפגוע בו.

נוסע כמו רכב מלחמה מאובזר כמו רכב פאר

מבחינת אבזור, יש כאן מושבי עור חשמליים, עם שילוב אלקנטרה. על המושבים ועל ההגה, יש תפורים אדומים ועל ההגה מצוין באדום כי הגרנד צ’ירוקי שבידיכם הוא trail hawk. יש גם גג נפתח וחימום להגה, אבל משום מה לא ראיתי חימום וקירור למושבים. במכונית יש שלל מערכות בטיחות כמו גם אבזור נוסף. לדוגמא: אור גבוה שנדלק ונכבה אוטומטית כשיש/אין מכונית ממול ועוד. מערכת המולטימדיה גדולה, אבל קצת קשה לתפעול. כדי לצאת לדף הבית צריך ללחוץ בחוזקה על מתג ה-Back ואז תוכלו לנווט ל’ווייז’ ול’פנגו’. היי, רק תזהרו לא להגיע לג’נין בטעות. במכונית קרוז קונטרול וגם בקרת שיוט אדפטיבית, שמגיעה גם עם 2 מתגים שדרכם תוכלו להגדיל או להקטין את טווח העצירה מהרכב שלפניכם. יש גם תיקון סטייה בהגה. זה חשוב, זה יכול להציל חיים, אבל רק ב-90% מן המקרים זה עבד. במילים אחרות: אל תסתמכו על זה בעיניים עצומות. אלא אם יש לכם 430 אלף שקלים מיותרים. במכונית גם מערכת בלימה אוטונומית שכאילו נעצה את המכונית על האספלט כשנסעתי לאחור, מחשש שאתקע במכונית שחנתה אחרי. בגרנד צ’ירוקי, כדי לחסוך בדלק, יש גם סטארט אנד סטופ ואפילו מצב Eco לנהיגה רגועה וחסכונית יותר בדלק.

מערכת השמע טובה ותוכלו לשלוט בה בין היתר מההגה. מאחורי ההגה יש גם מתגים זעירים שדרכם אפשר להעביר תחנות ברדיו ולהגביה או להנמיך את הווליום.

מחשב הדרך הוא צג גדול מאחורי ההגה, כ-5 אינטש קוטרו, כאשר במרכזו הוא דיגיטילי – עם מחוג המהירות (בגדול או בקטן, לבחירה) ומשני צדיו שעונים אנלוגיים: מימין – דלק וחום מנוע. משמאל – סל”ד. הוא מטפס, מטפס כשלוחצים בחוזקה על דוושת הגז. תא הנוסעים נעים לעין, עם פס כרום כהה. המפתח חכם לא עבד לי, אולי בגלל בהגדרות.

המזגן מפוצל ליושבים מקדימה, ומאחור יש פתח אוורור, אבל ללא יכולת שליטה נפרדת עליו. אגב, ניתן להוריד את הקירור עד 14 מעלות. קררר וטוב. ויש לו כמובן חימום לכל ארבעת המושבים ואוורור בשני המושבים הקדמיים –השליטה היא מתוך בקרת האקלים במערכת המדיה.

הג’יפ הזה מאפשר לשלושה נוסעים מאחור מרווח גדול, ואת גב המושב האמצעי תוכלו לקפל, כדי ליהנות ממשענת או מתאים לכוסות. המכונית הזו, בניגוד לעבר, אינה מגיעה היום בגרסת 7 מושבים, מה שמאפשר תא מטען ענקקק שיכול להכיל לציוד סקי + צידניות שתעמיסו בהן שלג מהחרמון – לשם נסענו אתו. הנסיעה הייתה תענוג גדול, גם לילדים שנהנו ממרחב.

בסך הכל זה רכב מעולה, שנותן לך גם נוכחות וגם מענה מעולה לכביש ולשטח. נוחות הנסיעה טובה גם בכביש, אך במהמורות הייתי מצפה ממנו “לעיכול” טוב יותר; טוב, אחרי הכל זה גם רכב שטח קשוח. מצד אחד זו מכונית שמגיעה עם כל הפינוקים ומצד שני זה רכב שטח קשוח.

נתונים לגרסה הנבחנת:

מחיר: 430,000 שקלים

מנוע: 3.6 ליטר, 282 כוחות סוס

מומנט: 43 קג”מ ב-3500 סל”ד

האצה מ-0 ל-100: 9.1 שניות

צריכת דלק: 1 ל-8

תא מטען: 782 ליטר

בסיס גלגלים: 2915 מ”מ

7 כריות אוויר

רמת אבזור בטיחותי 7

זיהום אוויר: 15

ono-side
inner

כתיבת תגובה