משגיחי הכשרות אמרו: 'לא' לרפורמה

על רקע הרפורמה במערך הכשרות והחשש מפגיעה בעובדים: כנס חירום ארצי נערך אמש בנתניה | בכנס, ביוזמת ההסתדרות, הוועד הארצי של המועצות הדתיות וועד המשגיחים הארצי, השתתפו בין היתר רבני ערים, משגיחי כשרות, מפקחים ומנהלי מחלקות | "לא נסכים שעובדים יועברו כחפץ למעסיק אחר ללא שמירת זכויותיהם ותנאי העסקתם"

כנס משגיחי כשרות לקראת רפורמת הכשרות | צילום: דוברות ההסתדרות

ההסתדרות, הוועד הארצי של המועצות הדתיות וועד המשגיחים הארצי ערכו אמש (ד') כנס חירום בנתניה, על רקע הרפורמה במערך הכשרות שאושרה בחוק ההסדרים.

הכנס נערך במעמד חבר מועצת הרבנות הראשית הרה"ג אליעזר שמחה וייס, חבר מועצת הרבנות הראשית ורב העיר צפת הרה"ג שמואל אליהו, רב העיר נתניה הרה"ג קלמן מאיר בר, יו"ר איגוד רבני הערים ורב מועצת אלפי מנשה הרה"ג דוד אוחיון, יו"ר הסתדרות המעו"ף עו"ד גיל בר-טל, יו"ר מרחב נתניה בהסתדרות משה סמיה, יו"ר החטיבה הדתית בהסתדרות עו"ד רפי מלאכי ומנהל החטיבה הדתית בהסתדרות יניב שפירא. עוד משתתפים משגיחי כשרות, מפקחים, מזכירים ומנהלי מחלקות. הכנס נערך במקום פתוח לבעלי תו ירוק, בהתאם להנחיות משרד הבריאות.

יו"ר החטיבה הדתית בהסתדרות, עו"ד רפי מלאכי: "אפעל ללא לאות על מנת למנוע פיטורים של אלפי עובדים עם הפעלת הרפורמה של שר הדתות. אנחנו בעד רפורמה, אך לאחר 73 שנה מהקמת המדינה לא ניתן לבצע מהלכים חד-צדדיים שיגרמו בוודאות לפיטורי עובדים – ללא התייעצות ומו"מ עם ההסתדרות".

מנהל החטיבה הדתית בהסתדרות, יניב שפירא: "חמש שנים שאנחנו נלחמים להסדיר את זכויות העובדים המועסקים ללא תנאים מינימליים. הרפורמה הנוכחית קוברת את זכויות העובדים לעוד שנים נוספות. תמוה בעיניי ששר, שנכנס לתפקידו לפני מספר חודשים ועדיין לא למד את מגוון המערכות של עובדי המועצה הדתית ומשגיחי כשרות, מחוקק חוק מעל ראשם של אלפי עובדים. ההסתדרות, ועד העובדים במועצ"ד ומשגיחי הכשרות לא ייכנעו ויילחמו על עשיית הצדק".

הג"ר אליעזר שמחה וייס בכנס משגיחי הכשרות | צילום: דוברות ההסתדרות

Inner article

­­­לאחר אישור הרפורמה בחוק ההסדרים, כתב יו"ר הסתדרות המעו"ף עו"ד גיל בר-טל לשר הדתות מתן כהנא כי "לפי הבנתנו, הכוונה ברפורמת ייעול מערך הכשרות היא בין היתר לאחד את העסקתם של משגיחי הכשרות באמצעות הקמתם של גופים ייעודיים להעסקת המשגיחים והמפקחים תחת ריבוי תאגידים. עד כה טרם נוהל כל הליך היוועצות ומו"מ עם ההסתדרות ונציגי העובדים שהמהלך משפיע ישירות ובאופן אקוטי על פרנסתם, תנאי העסקתם וביטחונם התעסוקתי. ללא הסדרה מתאימה והסכמות יש חשש כבד לפגיעה בציבור העובדים שעלולים לאבד את מטה לחמם ותנאי העסקתם ורצף זכויותיהם ייפגעו. לא נסכים שעובדים יועברו כחפץ למעסיק אחר ללא שמירת זכויותיהם".

עוד ציין בר-טל כי "הרפורמה עלולה להביא לפגיעה אנושה גם בעובדי המועצות הדתיות. ההסתדרות אינה מתנגדת לייעול ושיפור מערך הכשרות לטובת הציבור, אך יש לעשות את המהלך תוך היוועצות ומו"מ ושקילת ההשפעות הכבדות על העובדים".

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה