משפחות המפונים טוענות: "אנחנו פליטים במלונות"

תפוסת חדרי המלון באזורים אשר הוגדרו מתאימים לפינוי אוכלוסייה עומדת על 90% – עם מעל 47,000 חדרים מאוכלסים | מספר החדרים המהווה פוטנציאל לפינוי נוסף עומד על 5,222 | מתחילת הלחימה פונו והתפנו כ- 250 אלף אנשים מבתיהם | משפחות המפונים מדווחות על מחסור בכביסה ובכיתות לימוד | יו"ר הוועדה ח"כ ביטן: "הקהילות שהתפנו צריכות לקבל כתובת אחת לטיפול בבעיות מטעם משרדי הממשלה"

דיוני ועדת הכלכלה במפוני הדרום והצפון | צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

ועדת הכלכלה בראשות ח"כ דוד ביטן (הליכוד) התכנסה היום (ג') לדיון בנושא ניהול מערך הפינוי למלונות. על פי משרד התיירות מתחילת הלחימה ונכון ליום 30 באוקטובר 2023 פונו והתפנו כ- 250 אלף אנשים מבתיהם. חלקם פונו לבתי מלון מכוח פקודת פינוי ומשרד התיירות היה אמון על פינויים (כ- 88 אלף), חלקם נקלטו בקהילה (בקיבוצים או ביישובים קולטים – כ- 87 אלף) וחלקם התפנו עצמאית ונקלטו על ידי בני משפחה/חברים/במגורים זמניים (כ- 73 אלף).

לפי נתוני מרכז המחקר והמידע של הכנסת (ממ"מ): סך כל החדרים המאפשרים אירוח עומד על כ- 56,000 חדרים. מתוכם, סך חדרי מלון באזורים אשר הוגדרו באזורים המתאימים לפינוי אוכלוסייה הינם 52,723 חדרים. סך החדרים המשמשים כיום בפועל לקליטת אוכלוסייה הינו 47,501 חדרים, ומספר החדרים המהווה פוטנציאל לפינוי נוסף הינו 5,222 חדרים.

ח"כ דוד ביטן, יו"ר ועדת הכלכלה אמר כי "פינוי התושבים לבתי המלון צריך להיות בתיאום מלא בין משרדי הממשלה לרשויות המקומיות. משרדי הממשלה צריכים להקים צוותים שידעו לפתור בעיות בתיאום עם הרשות המקומית המארחת ועם הרשות המקומית המפונה. אני לא רוצה לשמוע שקהילות מפנות לכנסת או לעמותות אזרחיות בעיות, המפונים צריכים לקבל כתובת אחת לטיפול בבעיות מטעם משרדי הממשלה. צריך לשנות את קו המחשבה של פינוי יישובים, במקום פינוי לפי מפתח של ק"מ, לעבור לפינוי לפי מועצות מקומיות וכך לא יהיה שוני בין יישובים בתוך המועצה והפינוי יהיה יעיל יותר. כל המועצות המקומיות בעוטף עזה צריכות להיות מפונות. אנחנו נקים צוות של חברי כנסת שיעמוד בקשר עם רח"ל וכל הגורמים הרלוונטיים שיכין תשובות לקראת ישיבת ההמשך שתתקיים ביום רביעי בשבוע הבא. אנחנו נעקוב אחר התקדמות התהליך, אין לנו זמן להמתין לסיום הבעיות בשטח".

יצחק לוי, מנהל פינוי יישובים בשער הנגב: "רח"ל לקחו ממני האפשרות לפנות עצמאית את התושבים שלנו. הפינוי של התושבים נעשה למספר בתי מלון ולא למקום אחד וזה לא מאפשר לנו להפעיל בית ספר וחיי קהילה. אנחנו פליטים במלונות. משרדי הממשלה מפרקים את הקהילות ששרדו את השבת השחורה של חודש אוקטובר. אף אחד לא שואל אותנו מה הצרכים שלנו כקהילה ומה הצרכים של משפחות המפונים".

גדי ירקוני, ראש מועצה אזורית אשכול: "הרשויות המקומיות יודעות לטפל הכי טוב במפונים שלהם, יותר טוב מכל משרד ממשלתי. קיבלתי החלטה להוציא את כל תושבי המועצה למלונות בלי שאף אחד בממשלה נתן לנו הוראה. המשרדים בממשלה מתווכחים איתי האם המפונים צריכים לאכול סנדוויצ'ים לארוחת צהריים או ארוחה מלאה בבית מלון. אנשים איבדו קרובי משפחה מדרגה ראשונה ומשרדי הממשלה מתעסקים בזוטות. אני עומד כרגע על התחייבויות של 80 מיליון ₪ למלונות, אבל המדינה העבירה לי בינתיים רק 24 מיליון ₪".

הדר שריד, קיבוץ רוחמה: "אנחנו הקיבוץ היחיד בשער הנגב שלא פונה. אנחנו פליטים בתוך המדינה שלנו. כל המועצה שלנו מפונה חוץ מהקיבוץ שלנו. הילדים שלי מתחנכים בבתי ספר שלא פתוחים, אבל אנחנו כמשפחה צריכים להישאר בקיבוץ בבית בלי ממ"ד תיקני".

שמוליק קלמי, משרד הביטחון, ס' ר' רח"ל: "החלטת הממשלה אתמול האריכה את השהות של המפונים בבית המלון עד ל- 22 בנובמבר. תושבי אשקלון שפונו מקבלים שיפוי כספי ע"מ שימצאו באמצעות העירייה מקומות לינה באופן עצמאי. היישום של שיפוי מפונים בסכום של 200 ₪ למבוגר ו- 100 ₪ לילד הוא מורכב ועדיין לא יצא אל הפועל. סכומי הכסף עבור תושבים שהתפנו למקומות שהם לא בתי מלון יתקבלו בהמשך בכפוף לאישור של ועדת העבודה והרווחה".

נועם דן משרד האוצר: "מפונה יכול לבחור להתפנות למלונות או להתפנות עצמאית ואז לקבל את המענק הכספי היומי. הרישום של המפונים העצמאיים מתעכב כי קשה לדעת איפה כל מפונה נמצא. בגלל הקושי התקבלה החלטה במשרד להעביר את התקציב למפונים העצמאיים על סמך הצהרה של המפונים וזה אמור לעבור בוועדת העבודה והרווחה בימים הקרובים. ברגע שהמנגנון יוסדר מול הביטוח הלאומי זה יפורסם לכל משפחות המפונים".

סיגל גבאי, משרד התיירות: "החשב הכללי חתם על תנאים מול בתי המלון שיינתן למפונים 3 ארוחות ביום, מתוכם 2 ארוחות חמות, כביסה של מצעים וניקיון חדרים בסיסי. פתחנו את האפשרות לכלל בתי המלון ואם יש בתי מלון שיש להם חדרים פנויים והם מעוניינים לארח משפחות הם מוזמנות לפנות לחמ"ל של משרד התיירות. אנחנו נמצאים בהתקשרות עם מכבסות, מעונות יום ומרפאות ע"מ שיעניקו שירותים למשפחות המפונים בבית המלון".

ח"כ יוראי להב הרצנו (יש עתיד): "המלונות שינו את הגישה שלהם כך שהיא תתאים לסיטואציה של מפוני המלחמה. השהייה במלון אמורה להיות כהפוגה קצרה עד לחזרה לשגרה, אבל במציאות החיים הנוכחית השהייה במלון הופכת למרכז החיים של אותן משפחות וקהילות והמדינה צריכה להתאים את עצמה למצב הזה".

ח"כ מירב כהן (יש עתיד): "בעלי המלונות פותחים את הדלת שלהם לעזרתם המופנים מכל הלב. צריך להגדיל את ההיצע של חדרי המלון ולהכניס פנימה גם בתי הארחה, צימרים ומלוניות. בנוסף, צריך למנות מנהל של המדינה בכל בית מלון שיודע לתכלל את צרכי המשפחות המפונות בין כל הגורמים השונים ושידע גם למפות את האורחים שנמצאים בו. בבתי המלון אין חללים שמתאימים לכיתות לימוד וצריך לדעת לייצר את הפתרונות הנכונים לטווח הארוך. המדינה צריכה לדעת לשפות לא רק את משפחות המפונים אלא גם את הארגונים האזרחיים שמסייעים

ח"כ קטי שטרית (הליכוד) "225 אלף מפונים – שליש נמצאים במלונות, 90% מחדרי המלון שלא באזורי סיכון נמצאים בתפוסה מלאה. חסר מישהו מטעם המדינה שמתכלל את הנציגים של משרדי הממשלה ויודע לנהל את הצרכים של המפונים בתוך בית המלון. בכל הקשור לבריאות, נציגי קופות החולים צריכים לשבת בכל מלון ולספק שירותי בריאות".

ח"כ אלון שוסטר (המחנה הממלכתי): "המדינה עברה שינוי מבורך בכל הקשור לפינוי תושבים. המלונות והחברה האזרחית הפיקו את לקחי העבר ונותנים שירות מקסימלי למשפחות המפונים. אם חלילה תיפתח חזית צפונית יהיו פתרונות לינה שאינם מלונות בדמות לינה בבית ספר ולינה באוהלים".

ח"כ מטי צרפתי הרכבי (יש עתיד): "אנחנו צריכים לבנות נוהל מסודר לגבי כל הנציגויות שצריכות להיות נוכחות במתחם בתי המלון של המפונים. השהייה בבתי המלון הולכת להיות שגרת החיים של המפונים בבתי המלון וצריך להתאים את תנאי השטח לסיטואציה הזאת".

ח"כ שלי טל מירון (יש עתיד): "יש המון צרכים של אוכלוסיית המפונים שצריך לתכלל אותם ולסייע להם להתגבר על ההליכים הבירוקרטיים. אנחנו צריכים לנתב את כספי הקופה הציבורית ישירות למשפחות המפונים.

ח"כ יצחק פינדרוס (יהדות התורה): " אין בעל בית למשפחות המפונים. משרד התיירות ידע לפנות את המשפחות בצורה יעילה לבתי המלון, אבל עכשיו צריך לעשות את ההתאמות. בעלי המלון לא יודעים לכמה זמן הם קולטים את משפחות המפונים וזה משפיע על ההיערכות שלהם להמשך. צריכה להיות כתובת אחת של המדינה למען המפונים".

ח"כ ששון ששי גואטה (הליכוד): למפונים חסר מנהל קהילה שירכז את כל הפניות במקום אחד. הילדים בבתי המלון סובלים ורק רוצים לחזור לשגרה. חיי המפונים יהיו קלים יותר כשהם ידעו שיש להם כתובת אחת לפנות אליה".

ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו): "צריך לדעת להתייחס גם למפעלים שאינם חיוניים שלא יכולים להמשיך לתפקד מכיוון שכל העובדים שלהם פונו לבתי מלון מרוחקים. הכוח צריך להיות בידיים של הרשויות המקומיות שעובדות הרבה יותר טוב. רשות מקומית שמפונה לרשות מקומית אחרת צריכה לנהל את חיי היום יום והצרכים של משפחות המפונים שלה אל מול הרשות המקומית המארחת".

ח"כ שלום דנינו (הליכוד): "אף ממשלה לא תיכננה לפנות ערים כמו שדרות וקריית שמונה. בתוכנית המקורית האזרחים בצפון היו צריכים להתפנות ללינה בבתי ספר ולא בבתי המלון".

כתיבת תגובה