משרד האוצר הראשון הפך למרכז חדשנות של Samsung

אירוניה היסטורית: בחדרים בהם הגו את היסודות הכלכליים של אומת ההיי-טק עובדים כיום יזמים טכנולוגים מתוך מטרה להביא לעולם את ההמצאה הבאה

מתחם סמסונג בשרונה. צילום: איתמר סיידא

משרדם של אליעזר קפלן ולוי אשכול, שרי האוצר הראשונים של מדינת ישראל, וגולדה מאיר במתחם שרונה, הוסב בשנה האחרונה ומשמש כיום כמרכז החדשנות של חברת  Samsung Next, שהיא זרוע ההשקעות של ענקית הטכנולוגיה Samsung שמשקיעה ביזמים ישראליים המפתחים טכנולוגיות חדשניות. חברת טכנולוגיה נוספת ששוכרת שטח במבנה היא קיק הקנדית המפעילה אפליקציית מסרים בעלת אותו שם.

היזם אבי כראל, הבעלים של המבנה ההיסטורי, רכש בשנת 2013 את בית הטמפלרים מחברת גינדי החזקות בסכום של כ-20 מיליון שקל. לקראת סוף 2014 המבנה הועבר לידיו ואז החל הליך השימור והשיפוץ של הבית המיוחד. כראל השקיע בשימור יותר מ-4 מיליון שקל, ובחר להשכיר אותו לענקית הטכנולוגיה סמסונג. כך הפך הבית שבו התארחו ראשי צמרת המדינה הכלכלית והמדינית ובראשם דוד בן גוריון וגולדה מאיר, למרכז חדשנות והשקעות של הענקית הגלובלית.

jerusalem-box

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו ל’ביזנעס’ בפייסבוק

לדברי אבי כראל, “קירות הבניין ספוגים בהיסטוריה של הכלכלה הישראלית. במידה מסוימת הזרעים שנטעו באותה תקופה הפכו אותנו כעבור, כמעט 70 שנה אחרי, לאומה טכנולוגית מובילה. כאשר רכשתי את הבניין היה לי ברור שאחפש שוכר מיוחד עם קשר סמלי להיסטוריה של הבניין. ישראל היא אומת סטארט-אפים, ולכן זה היה לי טבעי להשכיר את המבנה לחברה שמספקת סיוע ליזמים שנבחרו בקפידה  ושוקדים על המצאה הבאה בתחומי התוכנה, רחפנים, מציאות מדומה ומציאה רבודה, סייבר, חברות ענן וביג דאטה”.

בשנותיה הראשונות של המדינה שימשה המושבה שרונה ליעד מבוצר בו התמקמו משרדי הפיקוד הצבאי, זרועות הביטחון והממשל. עם השנים עברו מוסדות הממשל לירושלים ומשרדי הפיקוד חצו את הכביש לבניין הקריה הסמוך ויותר. מבנים המושבה הטמפלרית נזנחו עד שבשנים האחרונות עברו הליך של שימור והפכו לשטחי מסחר ופנאי.

אחד מהבתים הייחודים במושבה, בית מספר 17, שימש בסוף שנות הארבעים את משרד האוצר הראשון. מדובר בלשכה של שר האוצר הראשון אליעזר קפלן שהגהה את “המדיניות הכלכלית החדשה” שכללה בין היתר קבלת הלוואות מחו”ל לצורך ביסוסה של המדינה. אחריו השתכן בלשכה לוי אשכול ולאחר מכן פנחס ספיר שנחשב לאבי הכלכלה הישראלי.

רוגע160
inner

כתיבת תגובה