משרד הבריאות חושף: מתי נודע על הסלמונלה במפעל השוקולד

בעקבות שורת ההחזרות של מוצרי חברת שטראוס-עלית: משרד הבריאות מתאר את שרשרת האירועים שהובילה לחשיפת הממצאים הראשונים | מהנתונים עולה כי כבר ב-19.4, בעיצומו של חול המועד פסח, נודע על נוכחות סלמונלה באזור הייצור | במשרד הבריאות מציינים כי לא נמצאו ממצאים דומים במוצרים שנדגמו במפעל וטרם שווקו וכי לא הגיעו תוצאות בדיקת המעבדה עד להודעה לציבור | ומה על מי שחשים תסמינים לעשות?

שוקולד פרה של עלית | צילום: מנדי הכטמן, פלאש 90

משרד הבריאות מבקש להבהיר בעקבות שורת ההחזרות של מוצרי חברת שטראוס-עלית, כי חיידק הסלמונלה גורם לרוב תסמינים קלים וחולפים וברוב המקרים לאחר מספר ימים יש החלמה מלאה.

נדרשת תשומת לב מיוחדת באוכלוסיות מדוכאות חיסון וקשישים.

על כן, במידה ובאוכלוסייה בריאה נעשה שימוש במוצר וקיימת עדות לתופעות משמעותיות של מערכת העיכול – שלשולים דמיים או שלשולים המלווים בחום, יש לפנות לרופא לצורך בדיקה. בחולים מדוכאי חיסון וקשישים יש להיבדק גם במידה ומופיעות תופעות קלות יותר.

משרד הבריאות גם מבהיר את שרשרת האירועים:

ביום שלישי של חול המועד, בתאריך ה-19.4.22 התקבלו ממצאים ראשוניים מהיצרן אשר עלו במסגרת בדיקות שגרתיות והראו קיום נוכחות סלמונלה באזור הייצור אך לא במוצרי המזון שנדגמו במפעל וטרם שווקו. בעקבות כך, הונחתה החברה לבצע בדיקות רחבות יותר לסביבת הייצור, למוצרים ולחומרי הגלם.

לאחר מכן, ביום חמישי שלאחריו, בתאריך ה-21.4.22 בשעות הערב, התקבל דיווח על ממצאים שאינם סופיים שהצביעו על חשד לנוכחות סלמונלה בחומר הגלם – בבדיקה מהירה ולא בדיקת מעבדה מלאה האורכת כחמישה ימים. מסיבה זו, מבהירים במשרד הבריאות, לא נדרשה שטראוס לבצע החזרה (ריקול).

השבוע ביום ראשון (24.4.22) בשעות הצהרים, פנה היצרן למשרד הבריאות עם ממצאי הבדיקות הסופיות, המעלים כי בסביבת הייצור ובחומר הגלם ישנה עדות לנוכחות סלמונלה. בעקבות התוצאות הסופיות בחומרי הגלם ובסביבת הייצור, החברה ביצעה החזרה יזומה (ריקול) בתאום עם שירות המזון במשרד הבריאות, לכלל מוצרי השוקולד שתאריך ייצורם מראשית חודש פברואר.

במשרד הבריאות מציינים כי טרם התקבלו תוצאות סופיות לבדיקות שנעשו במוצרי השוקולד המשווקים בחנויות. כלומר, ההחזרות הללו בוצעו כמשנה זהירות עד הגעת התוצאות מחר (27.4.22) גם למוצרי שוקולד.

בעקבות ההחזרות (ריקול) של חברת שטראוס-עלית, ישנן החזרות של חברות מזון נוספות שעושות שימוש בחומרי הגלם של החברה למוצריהם. בנוסף, ובתיאום עמנו מבוצע דיגום רחב של מוצרים נוספים.

משרד הבריאות הורה לחברה להגיש תחקיר לסיבת הארוע ולבצע פעולות מתקנות למניעת הישנות מקרים בעתיד.

חזרה לשגרת ייצור תתבצע לאחר סיום תחקיר האירוע, ביצוע פעולות למניעת הישנות התקלה, ניקוי וחיטוי הקווים ולאחר ביקורת ובדיקות מעבדה תקינות של המשרד.

ההנחיות לצרכנים הינן בהתאם לפרסומי ההחזרות (ריקול) המפורסמים בתקשורת ובאתר משרד הבריאות.

"משרד הבריאות ממשיך לעקוב ולחקור באופן צמוד אחר הארוע, ובהתאם לממצאים יינקטו צעדים נוספים", לשון ההודעה.

כתיבת תגובה