משרד הפנים החליט לגרש… את ה'חד פעמי'

חד פעמי במשרד ממשלתי זה לא בהכרח פוליטי. לעתים מדובר באותם מוצרי פלסטיק (לא) חביבים שאנו רגילים להשתמש בהם ולזרוק ולהרחיב את החור באוזון • משרד הפנים החליט לעשות לזה סוף ולהוציא מהמשרד את המוצרים המזיקים

הגעלת כלים | אילוסטרציה: קובי גדעון, פלאש 90

על פי פרסומי משרד הפנים ניתן להניח שבקרוב תתווסף משרה חדשה במשרדי הממשלה, 'שוטף/ת כלים'. משרד הפנים מצטרף למשרד להגנת הסביבה ומפסיק את השימוש בכלים חד פעמיים במסגרת העבודה במשרד.

לפני כחודשיים, המשרד להגנת הסביבה עשה היסטוריה, הצטרף לטרנד העולמי ועבר לשימוש בכלים רב פעמיים, במסגרת העבודה והגשת כיבוד וכדומה במשרד. בכתבה שפרסמנו כאן במסגרת 'ביזנעסופ"ש' סקרנו את תהליך ההתנתקות והגמילה של העולם, מהשימוש בכלים חד פעמיים שאינם מתכלים.

הנה רשימה חלקית: בצרפת אושר בשנת 2016, החוק האוסר על מכירת צלחות, כוסות וסכו"ם חד פעמיים, אלא אם כן הם מיוצרים מחומרים טבעיים מתכלים. הוא יכנס לתוקף ב-2020. האיחוד האירופי הודיע, כי כוסות שתייה חד פעמיות, צריכות להיעלם עד שנת 2021. ראש ממשלת הודו, נרנדרה מודי הודיע, כי משנת 2022 ייאסר במדינה השימוש בכלים חד־פעמיים ובשקיות פלסטיק. קנדה הודיעה על איסור שימוש בפלסטיק חד-פעמי, משנת 2021.

גם במדינות האיחוד האירופי, ייאסר השימוש במוצרי פלסטיק חד פעמיים, כמו סכו"ם, קשיות וקסמי אוזניים. האיסור יהיה תקף החל משנת 2021 והוא כולל גם מכלי אחסון למזון, בקבוקי שתייה העשויים מפוליסטירן ומוצרים אחרים שמיוצרים מפלסטיק שאינו מתכלה.

הדרישה כאן בישראל, לאיסור השימוש בכלים חד פעמיים במוסדות הממשלתיים, הגיעה תחילה מארגוני הירוקים והדבר אף מובא באחדים ממצעי המפלגות במילים כאלו ואחרות. בסקירה המפורטת בכתבה הנ"ל, הבאנו את תקוותה של שני אשכנזי, בטור דעה ב'גלובס': אולי לאחר הבחירות, "יכריז ראש הממשלה על מצב חירום אקלימי ושורת צעדים להפחתת הפליטות, ואולי אפילו בצעד סמלי קטן – ויתור על כלי הפלסטיק החד-פעמיים, תחילה, בישיבות ובמוסדות הממשלה".

כעת מסתבר, שראש הממשלה לא צריך להכריז על מצב חירום אקלימי ואין צורך להמתין עד לאחר הבחירות (איזה?). משרדי הממשלה עוברים באופן עצמאי את התהליך, בצורה איטית ומחושבת ואולי עוד נראה בהמשך, כי שורת החיסכון התקציבי, יקרצו לעוד ועוד משרדי ממשלה ועיריות להצטרף למהפכה.

במכתב של משרד הפנים עמו פתחנו, פונה מנכ"ל משרד הפנים מרדכי כהן לעובדים, תחת הכותרת: 'עושים סוף לכלים החד פעמיים'.

"משרד הפנים מצטרף למאמץ החברתי החשוב, לשמירה על הסביבה והטבע. החל מסוף רבעון א' 2020, עובדי ומנהלי משרד הפנים, מפסיקים להשתמש במסגרת העבודה, בכלים חד פעמיים מפלסטיק.

"מוני מעתוק, סמנכ"ל המשרד, ירכז את הנושא ואת ההיערכות הנדרשת להוצאת הכלים החד פעמיים מהמשרד, החל מיום 1 באפריל 2010. בתוך כך, יבחנו שלל האפשרויות לרכישת כלים מתכלים, אקולוגיים ורב פעמיים".

משרד הפנים שמצטרף לשומרים על כדור הארץ ועובר לירוק, קורא לשאר משרדי הממשלה לקחת חבל בפעולות לשמירה על עולם נקי יותר.

תגובה אחת ל: "משרד הפנים החליט לגרש… את ה'חד פעמי'"

 1. "האקלים" זה תרוץ יפה למיגור האוכלוסיה והקטנתה ע"י פעולות "יפות נפש".
  מי שיודע – יודע שבקרב האוכלוסיות החלשות החד פעמי משומש בצורה הגדולה ביותר
  מי שקונה הכי הרבה מוצרי פלסטיק הם אנשים החלשים שאין ביכולתם להנות מיוקרה! זה ממש חיים!
  הוא חסכוני, יעיל, ובאמת, רב פעמי!
  ובעיקר מונע מחלות רבות בעולם במידה ומשומש באמת באופן חד פעמי.
  דבר זה עוד צעד לקיום חוקי האו"ם לדילול אוכלוסיית כדור הארץ, והריגתה בדרכים עקיפות.

כתיבת תגובה