בתוך 7 שנים 60% מהאוטובוסים העירוניים יהיו חשמליים

כך לדברי משרד התחבורה. בתחנות הרכבת של גוש דן קיימת חשיפה לזיהום אוויר מהתחבורה באופן החמור ביותר

אוטובוס חשמלי , צילום - יחצ

ועדת המדע והטכנולוגיה בראשות ח"כ אורי מקלב קיימה דיון לציון יום התחבורה הציבורית בכנסת בנושא מעבר לאוטובוסים חשמליים וטכנולוגיות שאינן מזהמות בתחבורה הציבורית.

יו"ר הוועדה, ח"כ אורי מקלב פתח את הדיון בדברי ברכה ליוזמי היום המיוחד המתקיים לראשונה בכנסת: "נושא התחבורה הציבורית נחוץ וחשוב כי הוא נוגע בכ"כ הרבה דברים שחשובים לחברה ולכל אזרח ואזרח. בפני הוועדה, הושמעו סקירות מדאיגות המלמדות על  ממצאים חד משעיים בסכנת הזיהום והפגיעה בתחבורה הציבורית כפי שהיא היום. מעבר לאוטובוסים חשמליים וטכנולוגיות שאינן מזהמות בתחבורה הציבורית, אינו רק חשוב כהטמעה טכנולוגית שהיא כמטרות הוועדה אלא בראש מעייני וועדת המשנה שהקמתי לקידום אנרגיה מתחדשת בהתאם להחלטת ועידת פריז. התחבורה הציבורית המזהמת, פעילה באזור אוכלוסייה צפוף וזוהי סכנת חיים ממש. ועדת המדע וועדת המשנה לנושא יפעלו להבטיח שמדיונים אלו תבוא התקדמות שתצמצם משמעותית את הזיהום המסוכן לכל אזרחי ישראל בתחבורה הציבורית".

technion-box

יו"ר ועדת המשנה לקידום טכנולוגיות לאנרגיה מתחדשת, חה"כ יעל כהן-פארן החליפה את ח"כ אורי מקלב בניהול הישיבה וביקשה מהנציגים במשרדי הממשלה, בעיריות ובמפעילי התחבורה הציבורית להציג את החסמים הקיימים למעבר קווי האוטובוס לחשמליים.

מיטל להבי, סגנית ראה"ע תל אביב-יפו אמרה בוועדה כי כיום הדרך להחלפת האוטובוסים לחשמליים היא איטית ביותר, "יש משהו בתכנית רבת שלבים שלא עובדת. מי הוא הגוף הממשלתי שמכין תכנית עבודה לאומית להציל אותנו מהסכנה של תחבורה ציבורית מזהמת? בתל אביב אנחנו לא מתקדמים עם האוטובוסים החשמליים כי אין לנו תחנות טעינה בכלל ואין מי שיאשר ויתקצב שזה יקרה בטווח הקרוב".

נולדי גרינברג מחברת החשמל השיב בוועדה כי הקמת תשתיות טעינה במרכזי הערים לוקחת זמן רב ויש צורך באישורי פתיחת כבישים ועוד פעולות בשטח שדורשות הרבה אישורים. "כל עוד אין לנושא בראיה לאומית פתרון, המצב ככה יימשך. אם זה ישתנה, חברת החשמל ערוכה ומכונה לתת מענה".

ניר משה, ממונה תחבורה ציבורית במשרד התחבורה הודיע בוועדה כי המשרד פועל בטווח המידי שהיכן שמקימים תשתית חדשה למסופים, יהיה זה עם תשתית חשמלית, "לצערנו, בתשתיות קיימת, הנושא מורכב יותר כי אנו נתקלים בבעיות מול הרשויות המקומיות. אבל גיבשנו הנחיות לתכנון מסופים שתומכים חשמול ומעתה יש מכרזים שיצאו למסופים מחושמלים ויש החלטת ממשלה שמיושמת ש50 אחוז מצי הרכב חייב להיות בתח'צ ברכבים חשמליים".

לדברי ניר משה, יעדי משרד התחבורה הם להגדיל בצורה משמעותית מאוד את האוטובוסים החשמליים בישראל, "מבחינת תכנית רב שנתית, המשרד הציב יעד ש60 אחוז מהאוטובוסים העירוניים יהיו ב2025 חשמליים שזה סדר גדול של 3000 אוטובוסים חשמליים".

יו"ר הוועדה, חה"כ יעל כהן פארן אמרה בסוף הדיון כי משמח לשמוע שמשדר התחבורה מציב יעדים כאלו אך צריך גם תכנית סדורה איך הם מגיעים לכל זה: "זה לא מספיק רק לקבוע יעדים, צריך לעבור שלב שלב. אני בטוחה שהעיירות כן רוצות לסייע בנושא והן לא אמורות להוות חסם עבור משרד התחבורה. מי שבאמת לא רוצה לשתף פעולה, צריך להפעיל עליו לחץ של ממש. ברגע שכולם כאחד יסתכלו על זה כהצלת חיי אדם כי אכן לשם זה הולך, אז כל התפיסות ישתנו ונוכל להתקדם".

side
Technion – inner

כתיבת תגובה