משרד התקשורת מקדם: הקץ למסרונים המטרידים והבלתי מזוהים

רפורמת המסרונים יוצאת לדרך | משרד התקשורת פועל למגר את תופעת מסרוני הפישינג | מתכוון לחייב את חברות הסלולר להפעיל מנגנונים שיקשו על גורמים עויינים ומטרידים להפיץ מסרונים | שולח מסרונים ייאלץ להזדהות אישית בפני גורם אנושי לפני השליחה ולא יוכל להסתתר מאחורי מספרים שונים | גם מסרונים מחו"ל ייכללו ברפורמה

הודעת סמס | צילום אילוסטרציה: יונתן סינדל, פלאש 90

בתקופה האחרונה אנחנו עדים לתופעה מתגברת של שליחת מסרונים באופן אנונימי בתפוצה רחבה של מסרוני פישינג ומכירות שונות. מסרונים אלו מהווים מטרד משמעותי לציבור, ובחלקם אף משמשים לגניבת פרטים אישיים ופרטי כרטיסי אשראי. על רקע פניות רבות שהתקבלו בנושא, משרד התקשורת פרסם שימוע במטרה להביא לצמצום משמעותי של התופעה המטרידה.

האסדרה החדשה של משרד התקשורת מציעה לחייב את חברות הסלולר להפעיל מנגנונים שיחייבו את זיהוי שולח המסרונים (אימות חזק מראש), יגבילו שליחת מסרונים בתפוצה רחבה באופן אנונימי ויסייעו בזיהוי גורמים עוינים ומטרידים.

במסגרת האסדרה, מפיץ מסרונים המשתמש במערכות הפצת מסרונים יחויב לעבור אימות חזק ואמין ולהזדהות באמצעות שיחת וידאו מול גורם אנושי בה ימסור את שמו, כתובתו ויציג תעודות או מסמכים המזהים אותו. בנוסף, יתבצע אימות על כרטיס האשראי שבאמצעותו נרכשה חבילת ההפצה לאחר בדיקה שהכרטיס אינו גנוב. כמו כן, חברות הסלולר לא יאפשרו את הפצת המסרונים באמצעות הנייד למנויי פריפייד בכמות העולה על 50 מסרונים ליום. מנגנונים אלו יקלו על המשטרה להגיע לשולחי המסרונים, מה שירתיע את המפיצים ויצמצם את התופעה.

בנוסף, שוקל המשרד לקבוע מגבלות על המסרונים שמקורם בחו"ל, כך שמסרונים אלו לא יוכלו להגיע עם כותרת המתחזה למספר ישראלי או עם שדה מזהה שהוא טקסטואלי כך שלא ניתן יהיה לזהותם. במשרד התקשורת סבורים כי האסדרה המוצעת תביא לצמצום משמעותי בתופעת מסרוני הפישינג ודומיהם תוך מספר חודשים.

Inner article

 

האסדרה מציעה לצמצם את יכולת ההפצה האנונימית של מסרונים בתפוצה רחבה, ללא עיון או התערבות בתוכן ההודעה, ובכך לאזן בין חופש הביטוי של השולח אל מול ההגנה על האזרחים מתופעה זו.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה