מתווה הפיצוי לעסקים אושר: מארבעה מיליארד ש' ל-17 מיליארד

מליאת הכנסת אישרה את מתווה הפיצוי לעסקים בעקבות מלחמת חרבות ברזל | קרן הפיצויים מס רכוש תפצה עסקים בכל רחבי הארץ | מתווה החל"ת צבר הקלות נוספות | גפני שעמד בצל מתקפות חריפות סיפר: "בצאתי מאחת מהישיבות הארוכות בלשכתו של סמוטריץ' על המתווה, אני קורא דיווח בתקשורת שוועדת הכספים לא מתכנסת ולא מקדמת את החוק. מישהו בתקשורת יתנצל?", תהה

השר סמוטריץ', משה גפני וראשי ארגוני העסקים והעצמאים בפגישת הסיכום למתווה הפיצוי | באדיבות המצלם

מליאת הכנסת אישרה הלילה את מתווה משרד האוצר למענה לעסקים בגין הנזק העקיף שנגרם להם בעקבות מלחמת חרבות ברזל. המתווה כולל מענק המשכיות עסקית לעסקים בכל רחבי הארץ (עסקים ביישובי הספר זכאים להחזר מלא על נזק זה כקבוע בחוק), וכן שורת הקלות במתווה החל"ת.

מענק המשכיות עסקית

על פי המתווה שאושר, קרן הפיצויים מס רכוש תפצה עסקים בכל רחבי הארץ שמחזור הפעילות שלהם הוא 12 אלף ש״ח עד 400 מיליון ש״ח וקיימת ירידה במחזור של מעל ל-25% לדיווח חד חודשי או 12.5% לדיווח דו חודשי בחודשים אוקטובר ו/או נובמבר 2023. לגבי עסקים שהחלו את פעילותם לאחר ה-2 בספטמבר 2022, תיבחן הזכאות לפי ממוצע חודשי של מחזור עסקאות על פני תקופת הפעילות של העסק עד סוף חודש אוגוסט 2023. לעסקים שמדווחים על בסיס מזומן ועיקר הכנסותיהם מתשלום שוטף 30+, תינתן האפשרות לקבל פיצוי על סמך דיווחיהם לחודשים נובמבר ו/או דצמבר 2023.

עסקים שמחזור העסקים שלהם הוא 12,000 ש״ח – 300,000 ש״ח בשנה: עסקים אלו יהיו זכאים למענק המשכיות עסקית קבוע בהתאם לרמת הפגיעה בעסק ולפי הפירוט בטבלה המצורפת. לעוסקים פטורים ממע"מ יוענק סכום קבוע בהתאם לגודל העסק (1,750 ש״ח לעסקים עם מחזור של עד 49,800 ש״ח, 3,150 ש״ח לעסקים עם מחזור של עד 90 אלף ש״ח ו-4,200 ש״ח לעסקים עם מחזור של עד 107 אלף ש״ח).

עסקים שמחזור העסקים שלהם הוא 300,000 ש״ח – 400 מיליון ש״ח בשנה: עסקים אלו יהיו זכאים למענק המשכיות עסקית שיורכב מהחזר תשומות (החזר הוצאות) של בין 7–22 אחוז בהתאם לשיעור הפגיעה במחזור העסקים, למעט ענפים ייחודיים להם נקבע מתווה שונה, וכן מהחזר של 75% מהוצאות השכר ביחס לגובה הפגיעה, בהתאם לנוסחה המצורפת. כמו כן, לעסקים אלה נקבע מענק מינימום בגובה המענק לעסקים עם מחזור של עד 300 אלף ש״ח.

הפיצויים לעסקים עם מחזור עסקאות של 300 אלף – 100 מיליון ש״ח – יהיו כפופים לתקרה של 600 אלף ש״ח. לעסקים עם מחזור של 100 – 300 מיליון ש״ח – תקרה זו תעלה בהדרגה עד לרמה של 1.2 מיליון ש״ח. הפיצויים לעסקים עם מחזור עסקאות של 300 – 400 מיליון ש״ח יהיו כפופים לתקרה של 1.2 מיליון ש״ח.

רשות המסים תאפשר הגשת תביעות מקוונות למענק עד לסוף תקופה של 90 יום ממועד פתיחת המערכת, שתיפתח תוך 10 ימים. תנאי מקדים להגשת תביעה הוא הגשת דו"חות תקופתיים למע"מ לחודשים ספטמבר – אוקטובר 2023 וניהול פנקסים כדין.

הקלות במתווה החל"ת

– הסרת תנאי קיזוז ימי חופשה צבורים עד לקבלת דמי האבטלה.
– הארכה אוטומטית של ימי האבטלה למי שניצל 180% מימי הזכאות ב-4 השנים האחרונות.
– הפחתת תקופת החל"ת המינימלית עד לקבלת דמי אבטלה מ-30 ל-14 יום.
– תקופת האכשרה המינימלית לקבלת דמי אבטלה תקטן ל-6 חודשים מתוך 18 חודשים.
– ביטול 5 ימי המתנה
– ביטול גבייה מהמעסיק בתקופת החל”ת בסך של 350 ש״ח
– הארכת חל״ת אוטומטית למפונים
– מענק מיוחד לבני 67 ומעלה שאיבדו את מקום עבודתם
– ביטול ספירת ימי החל״ת למניין 60 יום למניעת פיטורין עבור נשים שחזרו מחופשת לידה
– מודל ייעודי לחישוב דמי אבטלה לעובדים שהינם עצמאיים ושכירים

הקלות אלו יתקיימו בתקופה שבין ה-7.10 ועד ל-30.11 – מועד היציאה לחל"ת שנקבע לפי שירות התעסוקה יהיה החל מהיציאה בפועל של העובד לחל״ת.

"שת"פ מצויין"

אתמול עם אישור המתווה בידי ועדת הכספים אמר שר האוצר בצלאל סמוטריץ': "הבאנו בהסכמות רחבות מתווה פיצויים מקיף ורחב שיהיה לעזר לכל עובד וענף במשק בישראל, במגוון מסלולים לעצמאיים, לשכירים ולבעלי עסקים. ממשלת ישראל מכניסה את היד עמוק לכיס כדי לתמוך ולוודא שהעורף נשאר חזק. הדגש המרכזי: פחות בירוקרטיה, יותר עשייה למען האזרחים.

"המתווה התקבל בשיתוף פעולה מצוין בין הממשלה, הקואליציה והאופוזיציה בועדת הכספים, והארגונים שמייצגים את כל ענפי המשק. כשר אוצר שהוביל את המתווה היה לי חשוב מאד להביא מתווה פיצויים מרחיב ולעשות את זה בהסכמה לאומית רחבה. ככל שהעורף יהיה חזק יותר, כך לוחמינו בחזית יוכלו להתרכז בלחימה בצורה מיטבית יותר.

"אני מודה ליו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני על הובלת המתווה בכנסת ולחברי הכנסת בקואליציה ובאופוזיציה שנרתמו לדייק את המתווה באופן שייטיב עם כמה שיותר אזרחים וענפים במשק. תודה מיוחדת נתונה למגזר העסקי, ארגוני המעסיקים והעובדים, על ההירתמות להצלחת המהלך. יחד ננצח".

התקשורת תתנצל?

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני אמר אמש במליאת הכנסת בעת הצגת חוק התכנית לסיוע כלכלי למלחמה: "כשהחוק הגיע אלינו לוועדה – עלותו הייתה כ-4 מיליארד שקלים, החוק שאנחנו מביאים היום עלותו 17(!) מיליארד שקלים. בדיון הראשון שלנו היו צעקות עד לב השמיים, והיום הצבענו על החוק באחדות נפלאה, קואליציה ואופוזיציה כאחד.

"הכנסנו את החקלאות, את הקבלנים ואת התיירות למתווה, הכנסנו את נושא הפיצויים לבני ובנות הזוג של משרתי המילואים, הגענו להסכמות שמאריכים את הטווח מ-0 ל-40 ק"מ כך שגם אופקים, אשדוד ובאר שבע שבדרום, ונהריה שבצפון יהיו בפנים.

"אני רוצה לספר לכם, שבאחת מהישיבות הארוכות אצל שר האוצר בצלאל סמוטריץ' בלשכתו על המתווה, בצאתי מהישיבה אני קורא דיווח בתקשורת שוועדת הכספים לא מתכנסת ולא מקדמת את החוק, מה אני אגיד לכם – אולי עכשיו מישהו הגון בתקשורת יתנצל ויבקש סליחה?, פעלנו ימים ולילות כדי לשפר את המתווה.

""הלילה הזה שווה את המאמץ, ידעו כולם שיש אחדות בכנסת ישראל, קואליציה ואופוזיציה כאחד. אנחנו מעבירים היום את המתווה המצוין הזה ונמשיך לעבוד עבור כלל אזרחי ישראל".

נציין כי נרשמה אחדות דעים במליאת הכנסת סביב תפקודו של גפני, למרות המתקפות הבלתי מרוסנות נגדו בימים האחרונים, שנבעו ללא ספק מרצונה של התקשורת הכללית להמשיך להציג את החרדים כ'סחטנים'. נביא מספר ציטוטים ממי שבימים שבשגרה נחשבים בצדו השני של המתרס הפוליטי: ח"כ מירב בן ארי (יש עתיד) אמרה אמש: "גפני, אני רוצה להודות לך, עשית עבודה מצויינת". ח"כ אורית פרקש (המחנה הממלכתי) ציינה: "גפני – אני מסירה בפניך את הכובע". ח"כ ולדימיר בליאק (יש עתיד) אמר: "יש בינינו הרבה מחלוקות אבל אני רוצה להודות לך הלילה הזה".

כתיבת תגובה