מתחילים להכין את דעת הקהל: קמפיין למיחזור בקבוקים גדולים

“בגדול, כולנו אוהבים פארקים וחופים נקיים. אז למה שנמחזר רק בקטן”? • המשרד להגנת הסביבה יוצא בפעילות הסברה לציבור לקראת החלת הפיקדון גם על בקבוקי משקה גדולים ב-1 בדצמבר 2021 • השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל: “הדרך הנכונה ביותר לנקות את המרחב הציבורי מבקבוקים ריקים ולעודד מיחזור, היא באמצעות החלת פיקדון גם על הבקבוקים הגדולים. מדובר בצעד נכון לציבור גם מבחינה סביבתית וגם מבחינה כלכלית”

למחזר בגדול | מתוך קמפיין משרד הגנת הסביבה למחזור בקבוקים

המשרד להגנת הסביבה החל היום (א’) בפעילות הסברה לציבור בנושא הרחבת חוק הפיקדון גם לבקבוקי משקה גדולים – הרחבה שתיכנס לתוקף ב-1 בדצמבר 2021 לאור החלטתה של השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל.

פעילות ההסברה, שמבצע המשרד להגנת הסביבה באמצעות לשכת הפרסום הממשלתית, מתחילה היום ברדיו ובדיגיטל ופונה לציבור הרחב, וכן – מול ההתנגדות הצפויה בקרב מגזרים שצורכים בקבוקים רבים למשפחות גדולות והמחיר לבקבוק יעלה בשל דמי הפיקדון, הקמפיין יופנה גם בפריסה למגזרים – לחברה החרדית ולחברה הערבית.

250/200 סייד בר + קובייה

בעקבות אי-עמידת יצרניות ויבואניות המשקאות ביעדי חוק הפיקדון, החליטה בחודש אוקטובר 2020 השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל, להחיל לראשונה בישראל פיקדון על בקבוקי המשקה הגדולים. בכך ישראל הצטרפה לשורה גדלה והולכת של מדינות אשר החילו חובת פיקדון על כלל מכלי המשקה, בין השאר כדי להתמודד עם בעיית הפלסטיק החד-פעמי במרחב הציבורי.

החל מ-1 בדצמבר 2021, לאחר צריכת הבקבוקים הגדולים, הצרכנים יוכלו להחזירם ולקבל תמורתם את דמי הפיקדון ששולמו בעת הקנייה, בדומה למנגנון הפיקדון הקיים היום על מכלי משקה קטנים.

מניתוח עלות-תועלת ובדיקות שבוצעו עבור המשרד להגנת הסביבה, עולה, כי החלת הפיקדון צפויה לחסוך לציבור צרכני המשקאות הממחזר קרוב ל-60 מיליון שקל בשנה, תצמצם את התופעה הבלתי רצויה של השלכת בקבוקי פלסטיק במרחב הציבורי ותעודד הקמת מפעל מיחזור לפלסטיק בישראל.

מסקר של גיאוקרטוגרפיה שבוצע עבור המשרד להגנת הסביבה בחודש נובמבר 2020 עלה, כי משקי הבית בישראל בעד מיחזור: כ-87% ממשקי הבית מעידים שמיחזור חשוב במידה רבה או במידה רבה מאוד. עוד עולה מהנתונים כי צריכת בקבוקי משקה היא כ-40 בחודש בממוצע למשק בית, 19 מהם של מכלי משקה גדולים. 80% נקנים בסופרים הגדולים.

כבר היום, כ-50% מהציבור מעידים שהם מחזירים בקבוקים קטנים לסופרים בתמורה לפיקדון. באשר להרחבת חוק הפיקדון למכלי המשקה הגדולים – מהסקר עולה כי טרם החלת החוק כבר קיים קונצנזוס בציבור הישראלי: כ-84% תומכים בחוק הפיקדון והרוב הגדול “מאוד תומכים”.

Inner article

הרחבת חוק הפיקדון מהווה חלק מאסטרטגיית הפסולת החדשה של המשרד להגנת הסביבה, השואפת להפוך את ישראל לכלכלה מעגלית – מינימום פסולת והתייעלות מקסימלית בשימוש למשאבים, תוך הפחתה דרמטית בכמות הפסולת המוטמנת.

השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל: “כולנו מטיילים ברחבי הארץ ובמרחבים הציבוריים והעירוניים ורואים את גודל המפגע שמהווים הבקבוקים הגדולים. מעבר להשקעה הגדולה שלנו בנושא החינוך, הדרך היעילה ביותר לנקות את המרחב הציבורי מבקבוקים ריקים ולעודד מיחזור, היא באמצעות החלת פיקדון גם על הבקבוקים הגדולים – ממש כמו על הבקבוקים הקטנים – תוך החלת עיקרון ‘המזהם משלם’. מעבר ליתרון הסביבתי, החלת חוק הפיקדון גם על הבקבוקים הגדולים תביא לחיסכון של עשרות מיליוני שקלים ותוריד את יוקר המחיה עבור הצרכנים הממחזרים. בקרוב, כולנו נמחזר – ובגדול”

מומלץ עבורך

תגובה אחת ל: "מתחילים להכין את דעת הקהל: קמפיין למיחזור בקבוקים גדולים"

  1. למה הכל נראה לי כמו עבודה בעיניים . אני רוצה לראות אנשים נסחבים לסופר או לנקודות האיסוף שיוקמו עם 20 בקבוקים גדולים כל חודש !!! כדי לקבל אולי 6 שקלים . מה יעשה מי שרוכש בסופר אונליין ? למי הוא יחזיר ? בסופו של יום , המחיר עולה והבקבוקים ימצאו את עצמם בפח הזבל . כך אני אעשה , וודאי כל מי שחושב על זה גם ינהג כמוני . נכון להיום , אף בקבוק לא מצא את דרכו לפח .

כתיבת תגובה