מתח באחוזת בית: מסחר בצל הצניחות בוול סטריט

דלק זינקה בכ-23%, הדולר שוב טיפס והמדדים המובילים רשמו עלייה של כ-1.6% • זאת לאחר יום של נפילות חדות בנות כ-135 במדדי וול סטריט המובילים • הקלה בקבלת דמי אבטלה • ואיזה סניפי בנקים יפעלו?

בנק | צילום אילוסטרציה: דריו סאנצ'ס, Flash90

מתח רב שרר הבוקר לקראת פתיחת המסחר בבורסה בתל אביב לאחר הירידות החדות אתמול בוול סטריט. מדד הדאו ג'ונס צנח ב-12.9%, הנאסד"ק ירד ב-12.3% וה- S&P 500 איבד גם הוא כ-12% מערכו. מניית טבע הצטמקה ב-14.8%, סיטי בנק איבדה 19.3% מערכה, הנפט נפל בכ-10% ונסחר מתחת לרף (הפסיכולוגי) של 30 דולר לחבית (מתחת למחירו הנמוך ביותר ב-2016). גם המתכות האציליות הזהב והכסף צנחו בכ-12%.

הבורסה נפתחה הבוקר בפתיחה ירוקה יחסית. מדד ת"א 35 ומדד ת"א 90 עלו כל אחד בכ-1.6%. גם הדולר טיפס הבוקר שוב באחוז דומה. אך מוקדם מדי להעריך כיצד יתנהל יום המסחר זאת לאחר ההודעות של ראש הממשלה ושר האוצר. מניית דלק ממשיכה לתקן את הנפילות משבוע שעבר ומזנקת עכשיו בכ-23%. נוסיף כי המסחר במנייה נעצר בשלב כלשהו לאחר תנודות חדות, לאחר מכן המסחר חודש. 

250/200 סייד בר + קובייה

ראש הממשלה הודיע אמש על החמרת המגבלות כחלק מהמאבק בהתפשטות נגיף הקורונה. ע"פ ההנחיות החדשות, המגזר הציבורי יועבר למתכונת חירום. כלומר צמצום מספר העובדים המגיעים למשרדי הממשלה והשלטון המקומי בכ-80%. הדבר יתנהל כאשר כל מנכ"ל משרד ממשלתי יודיע מי חיוני מעובדיו שיצטרך להגיע לעבודה, מי יעבוד מהבית ומי ייצא לחופשה. גם במגזר הפרטי הדרישה היא לעבור למתכונת מצומצמת בכ-70%. 

"איננו נועלים את האנשים בבתים, אני לא מכריז על הסגר כללי, ומקווה שלא נגיע לזה", הדגיש נתניהו והוסיף כי "אין בעיה של מזון, גם לא לחג, אז אין סיבה לרוץ להתנפל על הסופרים והמדפים. יש מספיק מזון בישראל וכך גם ימשיך להיות". במשאל טלפוני אישרה הממשלה שימוש באמצעים דיגיטליים ומודיעיניים לאיתור חולי קורונה.

יצויין, כי לו ישראל הייתה מאשרת זאת בתחילה, כשהיו בארץ חולים בודדים, המצב לא היה מגיע לכ-300 חולים אלא נעצר נמוך בהרבה יותר כמו בטיוואן. כ-60 חולים בלבד הוכרזו במדינה זו למרות סמיכותה לסין. הצעדים החדים שננקטו שם עצרו את ההתפשטות באיבה. כאן בארץ מאשימים את נתניהו והצעדים המתקבלים בפופוליסטיות ובדאגה למשפטו.

שר האוצר משה כחלון בישר על הקלה בקבלת דמי אבטלה כאשר עבודה של שישה חודשים תעניק זכאות לדמי אבטלה, בניגוד לתקופה של 12 חודשים לפחות, מתוך 18 החודשים שקדמו לרישום בלשכת התעסוקה. כחלון הוסיף כי "לגבי עסקים קטנים ועצמאים, אנחנו מקדימים תשלומים לכל הספקים, חשבונית מאושרת יקבלו את הכסף. יש הנחיה של החשב הכללי להעביר את הכסף באופן מיידי להקל את התזרים".

הבוקר מדווחים בעולם 182,424 שנדבקו מנגיף הקורונה, 79,433 החלימו ו-7,155 איבדו את חייהם כתוצאה מהנגיף. בעוד בסין המצב נרגע, באיטליה מדווחים כעת 27,980 נדבקים עם 2,158 מתים. אחוז גבוה מאוד של מתים ביחס לסין העומד על יותר מ-7%.

Inner article

בתוך כך, הפיקוח על הבנקים מודיע: החל מהיום השירות הבנקאי הפרונטאלי לציבור ירוכז בסניפים ייעודיים בפריסה ארצית. הכספומטים הבנקאים למשיכת מזומנים, המכשירים האוטומטיים ושאר השירותים הבנקאיים הישירים ימשיכו לעבוד כסדרם.

המפקחת על הבנקים, ד"ר חדוה בר: "השירות הבנקאי הפרונטאלי לציבור ירוכז בסניפים ייעודיים בפריסה ארצית. בסניפים אלה ניתן יהיה לבצע פעולות חיוניות, שאינן ניתנות לביצוע באמצעים בנקאיים ישירים. ללקוחות מגיל 70 ומעלה יינתן מענה מותאם ומורחב. הכספומטים הבנקאיים ימשיכו לעבוד כסדרם. אנו נוקטים בצעד זה בעקבות הנחיות משרד הבריאות על צמצום הפעילות והתנועה במרחב הציבורי. הצעד יאפשר המשכיות במתן השירותים הבנקאיים לציבור הרחב, תוך שמירה על בריאותו ועל בריאות עובדי הבנקים. אני קוראת לציבור לבצע את כל הפעולות הבנקאיות באמצעים הישירים: בטלפון, במכשירים האוטומטיים, אפליקציה ואתר הבנק

"בעקבות הנחיות משרד הבריאות על צמצום הפעילות והתנועה במרחב הציבורי, ומתוך רצון לאפשר המשכיות במתן השירותים הבנקאיים לציבור הרחב, תוך שמירה על בריאות הציבור ועובדי הבנקים, להלן הנחייתי:

שירות פרונטאלי בסניפי גרעין

  1. הבנק רשאי לצמצם את שירותי קבלת קהל לסניפים ייעודיים בלבד. בשאר הסניפים תתאפשר עבודה ללא קבלת קהל.
  2. ככלל, בקביעת הסניפים הייעודיים למתן שירות קבלת קהל, יפעל הבנק לפי רשימת סניפי הגרעין (להלן "סניפי גרעין") שקבע במסגרת הוראת ניהול בנקאי תקין בנושא "המשכיות עסקית (הוראה 355). עם זאת, בהתאם לנסיבות, הבנק יוכל לשקול שינוי הרשימה, תוך שמירה על פיזור גאוגרפי נאות ושיקולים נוספים רלוונטיים לעת הזו (גודל סניף, קיום קופה ועוד).
  3. ככלל, סך סניפי הגרעין בהם יינתן שירות לקהל יעמוד על 25% לפחות ממספר סניפי הבנק.
  4. בכדי לצמצם את הסיכון להידבקות, מוצע שהבנק יעגן מנגנון של ויסות עומסי קהל בסניפי הגרעין ובכלל זה: דרישה מלקוחותיו לקבוע תור מראש, הצבת עמדת ביטחון בכניסה לסניף ועוד, בהתחשב בהוראות הרשויות המוסמכות.
  5. בסניפי הגרעין יינתן שירות לכלל לקוחות הבנק.
  6. הבנק יפרסם באתר האינטרנט ובאמצעים נוספים שיבחר, את רשימת הסניפים בהם יינתן שירות ללקוחות.

שירות בנקאי מרחוק

  1. הבנק ישקול פעולות לעידוד לקוחותיו לעבור לקבלת שירותים בערוצים הדיגיטאליים ולהימנע מלהגיע להסניף, אלא בנסיבות מיוחדות. 
  2. הבנק ימשיך וייערך להרחבת עבודה מרחוק תוך ניהול הסיכונים הכרוכים בכך.

 

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה