מתעניינים חדשים בסניפי 'יינות ביתן'

ספקי ההזמנות מעידים: ירידה ברכישות של רשת 'יינות ביתן' • דיווח: עובדים בכירים פורשים משדרת הניהול של הרשת והתעניינות מוגברת של רוכשים – ביניהן קרן 'אייפקס' – בסניפי הרשת • בכמה רחוקה 'זול ובגדול' מרכישת סניפי המהדרין ומדוע לא תהיה 'אייפקס', לעת עתה, הרוכשת של כלל הרשת?

נחום ביתן אצל מרן הגר"ח קניבסקי בשנת תשע"ז | צילום: יח"צ

בין הניסיונות למכירת מקבצי חנויות של יינות ביתן בעת האחרונה עומדות על השולחן 13 חנויות 'שוק מהדרין' הפרושות ביישובי המגזר החרדי. אבי יוחנן מרשת זול ובגדול, מתעניין כבר זמן רב ברשת, אך ב'כלכליסט' דווח כי בין הצדדים קיים פער של כ-15 מיליון שקל. אם העסקה תצא לפועל, צפוי ביתן להכניס לקופת הרשת כ-120 מיליון שקל.

אבל זה עוד לא הכל.

לפי דיווחים ב'כלכליסט', אילן שבע מחברת ביכורי השדה מעוניין לרכוש 3-10 סניפים בתמורה לכמה עשרות מיליוני שקלים אולם על פי הדיווח, החברה צפויה לפרסם השבוע תשקיף לקראת הנפקה, והעסקה לא צפויה לצאת לפועל לפני השלמת ההנפקה.

כרגע מפעילה קבוצת יינות ביתן 170 סניפים מתוכן 12 חנויות המוגדרות כבעייתיות בין היתר באבן גבירול ורחוב עמק ברכה בתל אביב, חנויות בערד, מגדל העמק, טבריה, אילת וקריית אתא.

ב'כלכליסט' דווח כי הזמנות יינות ביתן צנחו ב-15%–20%. הספקים טוענים כי גם בניכוי הירידה הנובעת ממכירות 12 סניפי הרשת ב־2019 עדיין מדובר בירידה של לפחות 10% בהזמנות. במצב כזה הבנקים יקשו עוד יותר את קווי האשראי וההידרדרות עלולה לגרור את הרשת למקום נמוך יותר.

במהלך החודשים האחרונים נמכרו מהרשת נתח של 12 חנויות בתמורה לכ-165 מיליון שקל. מדובר על חנויות חזקות יחסית מהרשת כאשר מכירותיהן השנתיות של החנויות הנמכרות מסתכמות בכ־460 מיליון שקל. רק במהלך 2020 תגיע לשיאה השפעת מכירת החנויות על הכנסות הרשת.

גורם בכיר בתחום ביטוחי האשראי אמר ל'כלכליסט' כי החברה פועלת בהתאם למידע שנמסר לה מביתן, לפיו בשבוע הקרוב צפוי להיכנס לחברה משקיע שיזרים הון: "אם יכנס משקיע שיזרים הון לקבוצה, לא נדרש לפעול. אם התכנית לא תצא לפועל, יהיה עלינו לבצע התאמות להיקפי הפעילות החדשים של החברה".

בדיווח נחשף עוד כי אחד הגופים המעוניינים להשקיע בחברה הוא קרן אייפקס, אלא שהקרן מעוניינת ברכישת השליטה כולה ברשת, דבר שביתן לא מעוניין להעניק לאחר שבנה את הרשת בעשר אצבעות כהגדרתו. אחד הגורמים הבולטים למתן הלוואה הוא עדי צים מחברת אס אר רקורד.

הבכירים נוטשים

במקביל, צלילי נטישה צורמים עולים מתוך הנהלת רשת החנויות יינות ביתן. יוסי בכר, מנכ"ל משרד האוצר ויו"ר בנק דיסקונט לשעבר החליט לסיים את התקשרותו עם הרשת כיועץ מיוחד. בכר מסיים את עבודתו במקום לאחר ארבעת חודשי עבודה בלבד.

את דבר הפרישה חשף אתמול 'כלכליסט' יום אחד לאחר החשיפה על פרישתם של איל וינברג, סמנכ"ל הכספים, ורועי וייזר, מנהל אגף השיווק, שהתפטרו מתפקידם בחברה. נראה כי הקושי העיקרי של הרשת ושל נחום ביתן בעצמו הוא להעביר את הרשת ממצב של חברה משפחתית לתאגיד מקצועי ובמקביל להסדיר את מקורות המימון הנדרשים לייצוב החברה.

בכר שמונה ליועץ מיוחד לרשת יינות ביתן, על פי הגדרת תפקידו, היה אמור בין היתר לסייע לבעלי הרשת נחום ביתן מול הבנקים לצד ייעוץ בנושאים אסטרטגיים הקשורים לרשת. בכר אכן עמל רבות  בניסיון לקבלת הלוואה בגובה 300 מיליון שקל. על פי הדיווח ב'כלכליסט' חצי מהסכום מיועד היה להשלמת החוב לנאמני רשת מגה, מה שיאפשר להעביר את הרשת לבעלותו המלאה של ביתן ובעקבות כך, לקבל קווי אשראי חדשים. מחציתה השנייה של ההלוואה יועדה לצרכיה השוטפים של הרשת ולחיזוק מצבה הפיננסי.

אין ידוע כרגע מי ימלא את מקומו של בכר אולם את מקומו של וינברג יתפוס רו"ח דוד סבן. הטלטלות שעוברות על ההנהלה מעמידות את קבוצת יינות ביתן כולה בעמדה פחותה מול הבנקים וחברות ביטוחי האשראי הבוחנות צמצמום הכיסוי הביטוחי. זאת לצד ירידות מתמשכות בהכנסות הרשת, הן על רקע היחלשות הפעילות בחנויות והן על רקע מכירת סניפים.

ב'כלכליסט' ציינו כי מיינות ביתן לא התקבלה כל תגובה לדברים.

תגובה אחת ל: "מתעניינים חדשים בסניפי 'יינות ביתן'"

  1. עצוב המצב של רשת ביתן, נחום ביתן איש חסד גדול, בע"ה יצא מכל הקושי

כתיבת תגובה