מ-2019: תקנות חדשות לרוכבי אופניים חשמליים

לראשונה: קורס רישוי ייעודי לרוכבי אופניים חשמליים • רישיון הנהיגה יידחה בשנה לרוכבים שייתפסו מתחת גיל 16, החרמת האופניים, וגם: הרשויות יוכלו לפסול רישוי עסק למשדרגי אופניים חשמליים • הועלו הקנסות לנוהגים מפירי חוק

תאונת אופניים חשמליים | צילום: דוברות המשטרה

שר התחבורה ישראל כץ, הודיע כי משרדו גיבש שורת צעדים מעשיים להגברת בטיחות רוכבי האופניים החשמליים.

'ביזנעס' מתרחב בניו-מדיה: מהיום, כל העדכונים – גם בוואטסאפ!

250/200 סייד בר + קובייה

בין היתר, תוחמר הענישה והאכיפה לנוסעים נגד הוראות החוק, כמו ללא קסדה, תוך כדי דיבור בטלפון או האזנה לאוזניות או לרוכבים שלא בשביל ייעודי לאופניים חשמליים (או קורקינט חשמלי ודומיו) במקום שישנו כזה.

תתוגבר ההסברה בקרב הרוכבים וההורים, ועל פי התכנית המעשית, שתיכנס לתוקף בחודש ינואר 2019 לאחר קבלת האישורים ליישומה, רוכבי אופניים מעל גיל 16 שאינם בעלי רישיון נהיגה לרכב דו גלגלי או פרטי, יחויבו בקורס רישוי קצר ומבחן תיאוריה לפני נהיגה על אופניים חשמליים. נהג מתחת לגיל 16 שייתפס, יידחה רישיונו בשנה, ואופניו יוחרמו.

כמו כן, הועלו משמעותית והוחמרו הקנסות על משדרגי מנועי האופניים החשמליים והקנס יעמוד על עשרת אלפים שקלים לכל כלי שבוצע בו שינוי, שיפור או הסרת מגבלה. וכמובן הדברים אמורים לא רק כלפי הנהג: עסק, או אדם שהיו מעורבים בשינוי מבנה האופניים החשמליים או בהורדת מגבלת המהירות המותרת (כיום, עד 25 קמ"ש בלבד!) ייקנסו. רשות מקומית תוכל לשלול רישיון עסק לחנות או עסק שיימצאו משדרגים מנועי אופניים או מחבלים בהגבלת מהירותם.

בנוסף, שוקלים במשרד התחבורה לעשות את הדבר המתבקש, ולהצמיד לכל אופניים לוחית זיהוי עם מספר המשייך אותם לבעליהם. כמו כן, נשקלת האפשרות לחייב את הנוסעים בשימוש באפוד זוהר ובפנס בשעות הלילה.

870/135 ליינר ארטקל

חשוב לציין כי חלק מהחלטות אלה שהתקבלו במשרד התחבורה מזקיקות שינוי חקיקה, ויישומן תלוי במספר גופים רב. בין היתר, נזקק משרד התחבורה לשיתוף פעולה מצד משטרת ישראל ומשרד החינוך – המשמש ככלי ההוראה של לימודי התיאוריה בבתי הספר בצוותא עם הרלב"ד. הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים היא שתפעל אפוא להכשרת התלמידים בבתי הספר לשם מתן היתר רכיבה על אופניים חשמליים.

השר כץ הודיע בתום הישיבה, כי ניתנה הנחייה להאיץ את פרויקט ה'אופנידן', שבמסגרתו מוקמת רשת אוטוסטרדות לאופניים ב-14 רשויות ברחבי מטרופולין גוש דן, באורך של למעלה מ-100 קילומטרים ועלותו נאמדת בלמעלה מחצי מיליארד שקל.

בישיבה נכחו מנכ"לית משרד התחבורה, קרן טרנר, היועצת המשפטית של המשרד, מלי סיטון, המדען הראשי, שי סופר, מנכ"לית הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, רחל טבת ואנשי מקצוע נוספים.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

2 תגובות ל: "מ-2019: תקנות חדשות לרוכבי אופניים חשמליים"

  1. אסור לרכוב על אופניים חשמליים מתחת לגיל 16.

    חובה ללבוש קסדה

  2. אסור לעסות הכללה

כתיבת תגובה