נבחרת לראשות עיר? לא בטוח שאתה יודע לנהל אותה

משרד הפנים פותח בשלישית את קורס הדרכת ראשי הערים • כל ראש עיר בחר מתוך הרשימה הבאה, באלו נושאים הוא חפץ להתמקצע: פיתוח כלכלי, תחבורה, תכנון ובניה וחינוך • וגם ראשי רשויות חרדיים התייצבו

אברהם רובינשטיין ואליהו גפני בכנס המקצועי של משרד הפנים | צילום: משרד הפנים

משרד הפנים הבין זה מכבר כי הפתק בקלפי בו מופיע שמו של המועמד לראשות העיר אינו ערובה כי האיש אכן יודע לנהל את העיר או את המועצה כראוי. בעבר הלא רחוק ערים היו קורסות בעקבות ניהול לא תקין ותקציב בעייתי ומשרד הפנים היה ממנה ועדה קרואה לעיר.

בשנים האחרונות החל משרד הפנים לתת לראשי הרשויות והמועצות את הכלים הנכונים להתמודדות עם ניהול העיר, וביום חמישי האחרון יצא לדרך השלב השלישי של תכנית התמחויות לראשי רשויות.

250/200 סייד בר + קובייה בכתבה

התוכנית אותה השיק משרד הפנים – מינהל הפיתוח, באמצעות האגף לפיתוח הון אנושי ברשויות המקומיות, היא פרי יוזמה של משרד הפנים ובשיתוף מפע”ם ירושלים ואוניברסיטת תל-אביב (להב פיתוח מנהלים והמכון לשלטון מקומי). בתוכנית – חמישה מפגשים שיעסקו בנושאים אותם סימנו ראשי הרשויות כקריטיים להצלחתם: פיתוח כלכלי, תחבורה, תכנון והבניה וחינוך. התוכנית עוצבה כתוכנית “בוטיק”, ובה כל ראש רשות בחר את המסלול המתאים.

כאמור, ביום חמישי התקיים המפגש הראשון במעמד מנכ”ל משרד הפנים, מר מרדכי כהן, מנכ”ל משרד האוצר, מר שי באב”ד, סגן נשיא אוניברסיטת תל אביב, פרופ’ רענן ריין, ומשתתפי התוכנית – ראשי רשויות מכל הארץ.

מנכ”ל משרד הפנים, מר מרדכי כהן ברך את הנוכחים ואמר כי “השקעה ופיתוח ההון האנושי ברשויות המקומיות הם מהיעדים והמטרות החשובות של המשרד. משרד הפנים משקיע מאמצים רבים בתחום זה על מנת לתת כלים מקצועיים לפיתוח כלכלי והון אנושי ברשויות המקומיות. אנו משקיעים רבות גם בנבחרי הציבור, כמו בתוכנית איכותית זו, מתוך הבנת הצורך הקיים בשטח”.

תוכנית ההתמחויות היא המשך ישיר לתוכנית הניהולית לראשי רשויות “עיר העתיד” שהתקיימה לפני כחצי שנה בשיתוף אוניברסיטת ת”א. 55 ראשי רשויות מערים, מועצות מקומיות ואזוריות, מהפריפריה ומהמרכז, יהודים וערבים – קבוצה מגוונת מאוד התכנסה מידי שבועיים ליום מלא של למידה ודיון באתגרי הניהול המורכבים של ההווה והעתיד המוניציפאלי.

מטרותיה של התכנית היו הקניית תפיסות מתקדמות, ראייה ניהולית-עסקית אינטרדיסציפלינרית ותהליכי חשיבה מערכתיים בעולם מורכב ומשתנה, יחד עם פיתוח חשיבה אסטרטגית ופורצת דרך. בנוסף, חשיפת ראשי הרשויות לפרספקטיבות עדכניות וכלים מתקדמים הנדרשים לראש רשות מכהן העומד בראש מערכת מורכבת, תוך ביצוע דיון מעמיק ואינטגרציה לעולמות התוכן הרלוונטיים לראשי הרשויות ולסביבת הפעילות המוניציפאלית.

Inner article

התוכנית, היא חלק מרצף תוכניות שפיתח אגף הכשרות וידע, בהובלת מנהלת האגף עיינה אדלר. זוהי חלק מאסטרטגיית אגף בכיר לפיתוח ההון האנושי, במנהל הפיתוח, על מנת לתת מענה ולמקצע את ראשי הרשויות לכל אורך הקדנציה. מחויבות משרד הפנים לרשויות המקומיות מתבטא בסבסוד מלא של התוכניות, ובמשרד הביעו שמחה על הביקוש הגבוה להשתתפות בתוכניות.

מעיון של ‘ביזנעס’ בתמונות ששוגרו מהאירועים עולה, כי בתוכניות השונות של משרד הפנים להכשרת ראשי ערים ומועצות משתתפים גם ראש עיריית בני ברק, אברהם רובינשטיין, ראש עיריית אלעד, ישראל פרוש, ראש מועצת עמנואל, אליהו גפני ועוד.

כתיבת תגובה