נגיד בנק ישראל: "גם בתקציב הביטחון – אין צ'ק פתוח"

נגיד בנק ישראל בוועדה לביקורת המדינה: "גם בתקציב הביטחון צריך לחדד את העפרונות – אין צ'ק פתוח; לא להגדיל את התקציב מעבר למה שצריך ולהפנות תקציבים לנושאים שהם תומכי צמיחה" | עוד אמר, כי "ההתאוששות הכלכלית שאחרי הקורונה לא זהה לעכשיו – ישראל נכנסה אז בצמיחה גדולה יותר וכל העולם היה באותה סירה ותמך בהרחבה פיסקלית"

נגיד בנק ישראל הפרופ' אמיר ירון בוועדה לביקורת המדינה | צילום: נעם מושקוביץ, דוברות הכנסת

נגיד בנק ישראל השתתף היום בדיון הוועדה לביקורת המדינה בראשות ח"כ מיקי לוי בנוגע להתנהלות התקציבית בעת מלחמה.

יו"ר הוועדה, ח"כ מיקי לוי, אמר בדיון: "קיימנו כבר דיון על ההתנהלות התקציבית של האוצר בעקבות המלחמה. מדו"ח המבקר עלה כי לאחר הקורונה ההמלצה הייתה שהמשרד יכין תוכניות מגירה. אילו זה היה, היה רק צריך להחליף במקום המילה קורונה למלחמה ולעשות התאמות נדרשות. התשובה שקיבלתי מאנשי האוצר בדיון לא הייתה מספקת. הנושא של התנהלות התקציבית חשוב ביותר ומעל לזה חשובה עצמאותו של נגיד הבנק שמתווה את המדיניות הכלכלית ללא כל שיקולים פוליטיים והתערבויות שונות בטח לא בנושא הריבית. מברך על הארכת כהונתו של הנגיד אמש. זה היה צעד מתבקש. הייתי מבועת מהמחשבה יכניסו מישהו אחר חדש תוך כדי מלחמה שיקח לו זמן רב ללמוד על התפקיד".

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון: "אנחנו בתקופה מאתגרת בפן הביטחוני וברור שיש לו השלכות כלכליות. הסביבה האינפלציונית בעולם מתמתנת ורוב הבנקים המרכזיים רואים את עצמם בסוף הסבב של עליות הריבית. מסמנים כולם שיפעלו לתוואי של הורדת ריבית לאחר מחצית השניה של 24. ישראל נכנסה למלחמה במצב טוב – יחס חוב תוצר של 60%. הגירעון היה כאחוז. היה לנו שוק עבודה מאוד טוב עם אבטלה נמוכה וצמיחה. אילולי המלחמה הצמיחה הייתה קרוב ל4%. כשאנחנו חושבים על שינויים והתאמות, צריך להתנהל ובאחריות. יהיו הוצאות יותר גדולות אבל לישראל יש את היסודות הנכונים להצליח.

"הירידה המסיבית הייתה בהייטק וזה הגיע עכשיו לכדי התמתנות בירידה. הייטק סופר חשוב עבורנו וזה כמעט 40 אחוז מהתוצר העיסקי 17 מהתמג . ההייטק תורם בייצוא ומהווה חלק חשוב ביותר. בכל העולם הייתה ירידה בכל הכספים של השקעות הייטק, אבל עכשיו כבר יש איזו התאוששות בתוך 23 – בישראל לא רואים לזה עדות ברורה גם לפני המלחמה.

"אנחנו ממנסים לבדוק את הדינמיקה של האינפלציה – מזון ואנרגיה אנחנו ב2.9 – בתחתית של OECD. לגבי מחירי הדירות, בהרבה מקומות שהיו מכרזים הם לא צלחו והשיווקים הצטמצמו וגם לפני המלחמה היה אירוע של צמצום המלאי. בעיית העובדים עם היתרי כניסה זה שמן למדורה הזו".

באשר לענפי החקלאות והבינוי אמר הנגיד כי "יש זעזוע כרגע. ההיצע ברור וזה אמור להוביל לעליית מחירים. בפנאי ותרבות לעומת זאת יש זעזוע כרגע אבל גם ביקוש. איזה מהם יביא אותנו לאינפלציה שונה, מאוד קשה לדעת וזה תלוי באורך האירוע הביטחוני".

בהמשך התייחס הנגיד גם לנושא עליות הריבית. "כמות החודשים שהאינפלציה סטתה מהיעד הייתה בעייתית. אנחנו פעלנו בקצב שהוא היה נכון ועשינו את הצעדים הנכונים ולא הכי פופולריים. מבינים את הכאב של אלו שפגע להם בכיס אבל האלטרנטיבה הייתה יותר כואבת. אנחנו יודעים לצמוח. לישראל יש את היזמות והמשק שיודע לחזור ולשגשג ויש לו את כל היסודות הנדרשים לכך.

"הפעילות המשקית בישראל ירדה מהר מאוד בתחילת המלחמה אך התאוששה. ירדנו ל75% באשראי והיום חזרה ב98%. רשתות מזון הם מעל 100% וחינוך ופנאי ברמה מאוד נמוכה.

"פרמיית הסיכון קפצה בכמעט 100 נקודות ואחר"כ התמתנה. כשאנחנו מדברים על אחריות תקציבית זה כולל זה שישראל מבורכת בכך שרוב החוב שלה הוא שקלי ורק 14% הוא דולרי ולכן הסיכון לא קיים.

"אנחנו בסביבת אי ודאות מאוד גדולה ויכול להיות שינויים בשווקים גדולים שישפיעו על הכלכלה וישפיעו על פרמיית הסיכון ושער החליפין".

הנגיד סיכם כי "השיעור מעולם הכלכלה שאני חוזר ואמר זה שיש אירועים כמו קורונה שהופך כלכלי,צריך לראות שזה לא הופך למשבר פיננסי. היו עיתונאים שהעלו שנפעיל את מנגנון של הורדת הריבית אבל אם לא פתרתי את בעיית היציבות הכלכלית לא יהיו השקעות.

"יש לנו את כל היסודות לצמוח טוב. יהיו לנו אכן הוצאות ביטחון גדולות ולכן נדרשת זהירות במדינות הפיסקלית והמוניטרית. רה"מ אמר אמש שתבוא תוספת תקציב ביטחון של 20 מיליארד ש"ח. גם בזה צריך לחדד את העפרונות – גם מערכת הביטחון צריכה להתייעל ולא להגדיל את התקציב מעבר למה שצריך. במדעי הכלכלה יש מגבלת תקציב – אין משאבים בלי סוף. אסור לתת צ'ק פתוח. נכון שיהיו פה שינויים באסטרטגיה וטקטיקה וידרשו הצטיידות שידרשו עוד כספים אבל כמו שעושים התאמות בכל תקציבי המדינה, גם בתקציבי הביטחון צריך לחדד את התקציב.צריך להפנות תקציבים לנושאים שהם תומכי צמיחה ולהסיט מדברים שאינם תומכי צמיחה.

"הסביבה העולמית בקורונה הייתה שונה. כל הגופים הבינלאומיים היו באותה סירה וכולם תמכו בהרחבה הפיסקלית. אנחנו היום במקום אחר ובסביבה שהסובלנות כלפי סטייה שונה מאירועי הקורונה".

כתיבת תגובה