נגיד בנק ישראל: הריבית ללא שינוי

כצפוי: הריבית תישאר ללא שינוי ותעמוד בסך 0.25% • הערכת הבנק שהריבית תישאר לאורך זמן ברמתה או אפילו תרד עוד יותר • לדברי הנגיד יש צורך אקוטי בהקמת ממשלה יציבה על מנת לטפל בגירעון ובענייני המאקרו

הנגיד בהודעת הריבית | צילום: לשכת העיתונות הממשלתית

נגיד בנק ישראל, מודיע שהריבית תוותר על כנה ברמה של 0.25%.

בהודעתו אמר: "ניסינו להעריך את השינויים באינפלציה ואת היכולת של השוק לצמוח למרות אי הוודאות במדינה. עסקנו גם בהתפתחויות בשער החליפין השפעתו על האינפלציה והמדיניות הנדרשת.

"בחודשים האחרונים חלה ירידה ברמת האינפלציה, מרבית הירידה הייתה בשל משפיעים בעלי מרכיב תנודתי כשוק הנפט והפירות והירקות. אולם האינפלציה ללא האנרגיה והפירות והירקות, נותרה בתוך מסגרת היעד.

"בחודשים הקרובים אנו צופים ירידה נוספת, אולם אנו מעריכים שבסוף השנה היא תתכנס אל הגבול התחתון של היעד.

"הסחר הבי"ל הפסיק לצמוח, מלחמת הסחר סין-ארה"ב ואי הוודאות בנוגע לברקזיט בבריטניה, משפיעים על כל העולם. כרגע עדיין אין לזה השפעה על המשק שלנו, אבל זה יכול לקרות מאוד מהר. אם ההאטה העולמית תחריף, זה ישפיע גם על האינפלציה.

"לעומת זאת, גם אם כצפוי הממשלה הבאה תפעל להקטנת הגירעון, זה אמנם יגרום לעליה חד פעמית במחירים, אבל להערכתינו זה לא יפגע באינפלציה.

"ביצועי המשק פועלים ללא השפעה מהמצב הפוליטי וממשיכים בצמיחה יציבה. היצוא משביעי רצון. משקל יצוא השירותים גרם להפחתת פגיעות שוק היצוא מההאטה בשוק העולמי.

עם זאת הנגיד אומר, שלמרות שחוסר הבהירות הפוליטית לא משפיעה עד כה על המשק, עיכוב בהקמת ממשלה, דוחה את הטיפול ונקיטת הצעדים בכל ענייני המאקרו להחזרת יחס החוב תוצר לערכים ברי קיימא.

Inner

בנוגע לייסוף השקל, אומר הנגיד כי השקל התחזק השנה. עד כה הבנק לא התערב, אולם הוא הציב לעצמו חלון מידה, ובמידה והתחזקות השקל תעבור את המידה שהבנק קבע, שאינו יכול להתפרסם לציבור, הוא יתערב באמצעים פיסקליים כאלו ואחרים.

לסיכום הערכת הבנק היא שהריבית לא תשתנה ותישאר ברמתה הנוכחית לאורך זמן, או אפילו תרד עד לרמה של 0.1% בלבד, על מנת לשמור על רמת האינפלציה.

הנגיד אף חשף כי ההחלטה הייתה קשה מאוד, ולא התקבלה פה אחד. לדבריו כשבעוד תקופה קצרה יפורסמו פרוטוקולי הוועדה, יוכלו ללמוד את השיקולים והמניעים להחלטה.

לשאלות מה ניתן לבצע על מנת להקטין את הגירעון, הציע הנגיד למהר ולהקים ממשלה, על מנת שיספיקו להכין תקציב מאוזן לשנת 2020. "ברור שטובת העניין הוא לא בחירות נוספות".

כתיבת תגובה