נדל"ן || ממשרד צמוד לדירה ועד הסכם הגג בבאר שבע

אור עקיבא: פורסם מכרז ראשון לדיור במחיר מופחת בשכונה החדשה נחל עדה | הטרנד החדש בדיור: מרחב עבודה בצמוד לדירת המגורים | איך זה עובד? דירה במבנה מגורים, שאליה צמוד משרד חוקי לחלוטין | ויש גם גמישות תכנונית מדהימה | רשות מקרקעי ישראל מפרסמת מכרז ל-520 יח"ד בגבעת שמואל – והסכם הגג חוזר לקדם את הבינוי בבאר שבע

נחל עדה | צילום: שורץ בסנוסוף אדריכלים ובוני ערים ויצחק פרוינד - ייעוץ, תכנון וקידום פרויקטים

רשות מקרקעי ישראל מרחב עסקי חיפה ומשרד הבינוי והשיכון מפרסמים הזמנה לקבלת הצעות במכרז פומבי לרכישת זכויות חכירה לבניית 405 יח"ד ב- 2 מתחמים בבניה רוויה בנחל עדה, אור עקיבא.

המכרז הוא חלק מתכנית 353-0256081 שעיקרה בניית שכונת מגורים חדשה בחלקה המזרחי של אור עקיבא, מדרום לרחוב הזית וממערב לכביש 4. השכונה תכלול כ- 1,285 יח"ד במגוון סוגי בניה רוויה בגבהים שבין 7-21 קומות, בצפיפות נטו של 11.5 יח"ד לדונם בממוצע . באמצע השכונה מתוכנן פארק נחל עדה, בו שבילים ושטחי ציבור המחברים בין הסביבה האורבנית לטבע. בנוסף יינתנו בסביבה פתרונות חינוך מתקדמים בעזרת שטחים המיועדים לבית ספר יסודי, בית ספר מקיף, גני ילדים, פעוטונים ומועדונים

250/200 סייד בר + קובייה

בשכונה מתוכננים כ-111 דונם המיועדים למגורים, כ-40 דונם למוסדות ציבור, כ-21 דונם לטובת תוואי נחל עדה ושטח ציבורי פתוח בהיקף של 80 דונם. מיקום השכונה בחלק זה של העיר מאפשר נגישות תחבורתית למערכת הכבישים הארציים – כביש מס' 4  וכביש ומס' 2, וכן לתחנות הרכבת בבנימינה ובפרדס חנה-כרכור.

ברשות מקרקעי ישראל מאמינים כי מכרז זה יתרום ויחזק את העיר אור עקיבא וימשוך אל האזור אוכלוסייה צעירה ומשפחות צעירות של בני המקום והסביבה המחפשים להקים את ביתם בשכונה באיכות חיים עם שטחים פתוחים, נגישות גבוהה לשירותים ציבוריים ומוסדות חינוך, דרכים ותשתיות מסודרות.

דיורית גמישה

בימים אלו חברות הנדל"ן מאמצות קונספט חדש של מגורים, בנייה של בנייני מגורים הכוללים דירות בגדלים שונים, כאשר לכל דירה קיים משרד צמוד. בקרוב מאוד יחד פרויקט מסוג זה בעיר אשדוד. הכניסה למשרדים היא בדלת נפרדת מתוך הדירה ויש גם אפשרות להיכנס אליו ישירות מתוך הלובי באותה קומה. בדרך זו יש אפשרות ליהנות מכל העולמות, הן מרווחה משפחתית והן מנוחות מקסימלית לצרכי העבודה.

הדמיה לפרויקט החדש באשדוד | צילום: הדמיה שוורץ משרדים בדירות

לדברי ניר שמול: "ההתאמה לסגנון החיים החדש כוללת תנאים מיטביים לעבודה מושלמת הכוללת חיבורי אינטרנט על פי הצורך, פעילות מחשוב באמצעות הענן ויצירת מערך עבודה שהוא מקביל לתנאים המקצועיים השוררים במשרד".

החשיבה לעתיד של המתכננים מבני המגורים חדשים משלבת הבנה כי תוואי הדרך השתנה וכעת מעבר לדירה יש לכלול במבנה גם עירוב של שימושים שונים בקומות השונות או במבואה כמו משרדים, חדרי ישיבות, מתחם מסחרי צמוד ועוד. המטרה היא לאפשר לנהל את החיים מנקודה אחת ללא צורך ביציאה לעתים קרובות לנקודות שונות.

במיזם ICAPE  בצרפת נבנים כבר כעת כ – 1,000 מבנים בבנייה רוויה בקונספט זה וגם באשדוד יוקם תמ"ל 1,062 בדרך זו.

איך חיו בעבר במדינות השונות? עד המהפכה התעשייתית, אזרחים רבים ברחבי העולם גרו במבנים שבקומת הכניסה שלהם היו ממוקמות חנויות שעסקו בתחומים שונים וכך הם חיו בסימביוזה לאורך שנים. הצרכים המשתנים של הציבור בעקבות מגפת הקורונה מחזירים את הגלגל אחורה ויוצרים גם כעת חיים נוחים באופציה של עירוב שימושים.

בעבר מי שהיה לו בית פרטי, יצר לא אחת משרד לצידו כדי לנצל כראוי את מלוא השטח שברשותו וכדי לא ליצור הוצאות מיותרות. כך אפשר ללמוד על סטיב ג'ובס מייסד apple  אשר מיקם את העסק בתחילת דרכו במוסך בחצר של בית הוריו. הוא אפילו מכר את רכבו ואת פריטים שונים מרכושו הפרטי כדי שיהיה לו די כסף להפעיל את העסק בצעדיו הראשונים וכך הוא התקדם לאימפריה חובקת עולם שפועלת היום.

ניר שמול – מנכ"ל חברת שניר | צילום: טל שחר

ניר שמול מנכ"ל חברת שניר: "בעקבות מגפת הקורונה עובדים רבים סיגלו לעצמם סדר יום חדש. פחות נסיעות יומיות למשרד ויותר זמן עם מרחב תנועה וגמישות – זמן  עבודה וזמן למכון הכושר וכו'." לדבריו: "וככל שהעובדים יתרגלו לסדר יום הזה החשש שהחזרתם לעבודה במשרדי החברה תהיה קשה יותר."

לדברי האדריכלית נעמי אנג'ל, ששימשה בקדנציה הקודמת כמתכננת של מחוז תל אביב, חומר למחשבה בנושאים הללו: מה לגבי עבודה עם אנשים אחרים? מישהו יבלה בנסיעות יומימיות…רשת האינטרנט והשימושים ב"ענן" צריכים להיות ברמת אמינות משרדית ולא ביתית. כהשקעה מפוזרת בכל העיר – זה אומר השקעה לכל רחוב ורחוב, – ומצרפית זו השקעה לא מבוטלת. מי משלם עליה – המעסיק או המועסק? מי משלם את עלות הבניה והתחזוקה של המשרד הביתי? המועסק או המעסיק? מה קורה כששני בני זוג (משפחה רגילה) עובדים מהבית? הוצאות טיפול בילדים עדיין קיימות.

המציאות היא שיישאר צורך במשרדי חברה לעבודה משותפת מסוגים שונים ומנהלה, ואולי שיטת "חדר חם" – אז יצטרכו שטחי משרד – גם אם פחותים מהמצב של עבודה רק ממשרדי החברה.

עוד ציינה אנג'ל כי: "המסקנה העיקרית היא הצורך בדירות "צפות" במתחמי מגורים – שניתן תקופתית להצמידן כמשרד או כהגדלת דירה לדירה זו או אחרת. דירות "גדלות וקטנות" – זה אומר, מעבר למודל מגורים בשכירות מחברה בעלת מתחם / בנין, או רכישת "מנית מגורים" ולא דירה מסוימת."

חלופה אחרת – קואופרטיב עם בעלות על חלקי בית משותפים – משרדים להשכרה קצרת מועד לדייר זה או אחר, חדרי מועדון, חדרי גן וחצרות, מועדון קשישים, קליניקות, חדרי כביסה, דירות אירוח (אם דירות המגורים קטנות מאד), מטבח אירוח וחדר אוכל צמוד, וכד'.

המשרד בבית הוא רכיב חשוב בהנעת שינוי מודל המגורים בכלל, כי מהווה שינוי מז'ורי ושאר השינויים "ייצמדו" לתהליך זה. וזהו עוד יתרון: תהליך מזרז שינוי.

לדבריה: "חלק דירה שקיבל כבר שם "דיורית" הינו הרכיב הפיזי שיצורף לדירות, ויתוכנן מראש . למשל – 2 דיוריות יכולות להיות דירה מוגדלת, וביניהן עוד חדר עם כניסה עצמאית. יחד עם שתי הדירות משני הצדדים, כדוגמה, המקבץ יכול להיות שתי דירות וביניהם שלושה משרדים, שתי דירות מוגדלות וביניהן משרדון המשויך לאחת מהן או נפרד משתיהן, או שתי דירות עם שני משרדים וביניהם עוד משרד או דירת סטודיו."

Inner article

הסכם הגג חוזר לב"ש

שר הבינוי והשיכון הסיר את החסמים ולאחר שנתיים חוזרים לשווק במסגרת הסכם הגג: באר שבע חוזרת להוביל את נושא הדיור ותקדם שיווק של כ-1,500 יחידות דיור, לצד פיתוח שכונות חדשות, חידוש תשתיות תחבורה, הקמה של עוגני תעסוקה ופרויקטים עירוניים

שר הבינוי והשיכון זאב אלקין, מנכ"ל משרדו אביעד פרידמן, מנכ"ל רשות מקרקעי ישראל ינקי קוינט והצוותים המקצועיים, קיימו בערב החג סיור עבודה בבאר שבע ונפגשו עם ראש העיר רוביק דנילוביץ' והצוותים המקצועיים של העירייה, לדיון עבודה על המשכו של הסכם הגג של בבירת הנגב.

מאז שחתמה העירייה עם ממשלת ישראל על הסכם הגג שווקו כבר למעלה מ-10 אלף יחידות דיור בשכונות החדשות שהוקמו בעיר. כמו כן, העירייה פעלה לחידוש ושדרוג תשתיות ברחבי העיר והקמה של פרויקטים עירוניים.

לצד החשיבות הרבה בהגדלת היצע הדירות ברחבי העיר, לזוגות ומשפחות צעירות ולמשפרי דיור, חשוב לפתח את שכונות המגורים החדשות, להקים תשתיות ראויות, מוסדות חינוך וציבור, פארקים ושאר השירותים לתושבים.

לאור זאת סוכם, כי יקודם בשלב זה שיווק של כ-1,500 יחידות דיור בשכונת פסגת רמות, בשכונת הפארק (בנייה רוויה) ובשכונת רקפות (בנה ביתך).

זאת, במקביל לפיתוח השכונות בסטנדרט גבוה, חידוש ושדרוג תשתיות תחבורה, הקמה של עוגני תעסוקה ופרויקטים עירוניים שיחזקו את באר שבע כמטרופולין אטרקטיבי ומוביל במדינת ישראל.

אלקין בבאר שבע | צילום: דיאגו מיטלברג

שר הבינוי והשיכון זאב אלקין אמר במהלך הדיון: "חיזוקה של באר שבע כעיר מטרופולין של הדרום הוא דבר הכרחי ועל כן היה לנו חשוב, לאחר שנתיים של קיפאון, להסיר חסמים ולאפשר את המשך הבנייה וההתפתחות של בירת הנגב. נעשית פה עבודה נפלאה על ידי ראש העיר רוביק דנילוביץ' ותפקידנו הוא להעמיד את כל הכלים האפשריים להמשך פיתוחה של העיר, על ידי שיווק מאסיבי יותר של יחידות דיור שייצור הגדלת היצע מול הביקוש ההולך וגובר".

ראש העיר רוביק דנילוביץ' אמר: "אני מבקש להודות לשר אלקין ולצוותו על שיתוף הפעולה וההסכמות. חידוש הסכם הגג וקידום מעבר צה"ל דרומה הן משימות לאומיות חשובות לבאר שבע ולמדינה כולה".

גבעת שמואל מתרחבת

רמ"י פרסמה מכרז ל-520 יח"ד בארבעה מגרשים במתחם הנשיא מזרח – בין רחוב הנשאי מצפון, מנחם בגין במערב, ש"י עגנון בדרון ודרך המלך במזרח. המתחם מצוי בלב אזורי הביקוש בגבעת שמואל ומימוש בינוי בו יהווה השלמה אורבנית של העיר לכיוון צפון ובינוי מתחם שטם מומש באזור מפותח.

התוכנית אשר קודמה בשיתוף פעולה בין מרחב מרכז ברמ"י , עיריית גבעת שמואל והרשות להתחדשות עירונית כוללת בניה בגבהים משתנים כך שתשתלב עם הבינוי הקיים הסובב את המתחם. עירוב שימושים הכולל חזיתות מסחריות לכיוון רחוב הנשיא וכן יצירת שדרה ירוקה ברחוב ש"י עגנון המשלימה את הרצף הירוק המתוכנן ממזרח למערב.

כפי שסוכם במסגרת קידום התוכנית חלק ממגרשים המתחם ישמשו להבטחת כדאיות כלכלית אשר תאפשר מימוש מיזמי התחדשות עירונית המקודמים בשכונת גיורא הסמוכה. התחדשות העירונית בשכונת גיורא תאפשר הקמת כ-1,300 יח"ד בתוכנן ובינוי חדשני תוך פינוי של כ-500 יח"ד קיימות במבנים ותיקים המצויים במצב פיזי רעוע.

מנהל רשות מקרקעי ישראל יעקב קוינט: "המתחם הינו עתודת קרקע משמעותית באזור ביקוש מרכזי ומימושה יתן מענה לביקושים הגדולים לדיור באזור המרכז ובגבעת שמואל בפרט. המכרז הינו דוגמא למימוש מקרקעין יעיל באמצעות הסדרת חסמים שונים ושיתוף פעולה בין גופי הממשלה והשלטון המקומי.

בנוסף, מימוש המתחם יאפשר קידום מיזמי התחדשות עירונית בהיקף משמעותי אשר יתנו מענה לחידוש ושדרוג שכונת גיורא בעיר וזאת כחלק משיתוף הפעולה הפורה מול עיריית גבעת שמואל והעומד בראשה, יוסי ברודני.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה