נדל"ן || 692 יח"ד ייבנו באשדוד, ובאלה ערים אין ממ"ד?

מגרש האימונים באשדוד יהפוך לשכונה, והפרויקט הראשון בו יצא לדרך תחת המיתוג: "בית בשדרה" • 'שרבט' ו'רמי צרפתי' זכו במכרז לבניית הפרויקט • נתוני הלמ"ס: מתוך 19 אלף הדירות הקיימות בעיר קרית גת, בכ-10,000 אין מרחב מוגן • יד 2: הביקוש לדירות עם ממ"ד בקריית גת זינק ב-50% במהלך המבצע הצבאי בעזה • בפנים: הטבלה המלאה לכלל ערי הארץ

בית בשדרה באשדוד | הדמיה: ארכטיק אדריכלים

נבחרו היזמים להקמת "בית בשדרה" – פרויקט המגורים החדש שמתוכנן להיבנות בצפון העיר אשדוד במסגרת הסכם הגג, יקום על השטח של מגרש האימונים. בתכנון: 692 יחידות דיור, מוסדות חינוך, מתנ"ס ומתחם מסחרי. השבוע נבחרו שני היזמים שיבנו את השכונה: חברת "רמי צרפתי" וחברת "שרבט". שלב ההגרלות לזכאים לדירות במחיר מופחת של משרד השיכון יתקיימו במקביל להוצאת היתרי בניה.

פרויקט "בית בשדרה" מתוכנן להיבנות במסגרת יישום הסכם הגג באשדוד וכולל שימושי מסחר ותעסוקה, בתי ספר, גני ילדים, מעונות ומתנ"ס קהילתי. 692 יחידות הדיור ייבנו בשישה מגדלים: שלושה מגדלי מגורים ועוד שלושה מגדלים בשילוב תעסוקה ומסחר לאורך שדרות ויצמן ובן גוריון.

השטח של פרויקט המיועד "בית בשדרה" הוא למעשה במיקום אסטרטגי בצפון העיר ומהווה את המשכו של רובע ב' הוותיק. גבולות הגזרה הם אלה: במזרח- תחנת כיבוי אש והמכללה, מדרום – שטח המיועד למבני ציבור, ממערב – המתחם המסחרי "סטאר סנטר" עם תחנת הדלק ומצפון – דרך עירונית ומעברו מתחם תעשייה.

השכונה החדשה מיועדת להיבנות על השטח שבו נמצא כיום מגרש האימונים לכדורגל, כאשר הקמת מגרשי האימונים החדשים יהיו חלק מתכנון קרית הספורט החדשה, שעתידה להיבנות בסמוך לרובע פארק לכיש, תכנית שאושרה לאחרונה וגם היא חלק מיישום הסכם הגג.

לפני מספר חודשים פרסמה רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) מכרז לקבלנים וליזמים לשיווק שני המגרשים המיועדים לבניית 692 יחידות הדיור. 50% מהדירות מיועדות להימכר בשוק החופשי ו-50% מיועדות להימכר במחיר מופחת לזכאי משרד השיכון במסגרת הגרלה, כלומר הזכאים ישלמו 20% מערך הדירה בשוק, בין 200 ל-400 אלף שקל הנחה. השבוע נבחרו בשעה טובה שני יזמים שיבנו את פרויקט בית בשדרה: "רמי צרפתי" וחברת "שרבט".

בחירת היזמים מקדמת למעשה את הפרויקט כאשר הם אמורים בתוך 90 יום להסדיר את התשלומים למדינה ובמקביל לקדם את התכנון ולדאוג להוצאת היתרי בניה. בתוך כ-12 חודשים, על פי הערכת מנהלת הסכם הגג ,ניתן יהיה לעלות על הקרקע ותתחיל הבניה. השכונה החדשה ומוסדות הציבור מיועדים להיבנות לאורך כשלוש שנים מרגע תחילת העבודות. שלב ההגרלות לזכאים לדירות במחיר מופחת של משרד השיכון יתקיימו במקביל להוצאת היתרי בניה, כלומר בעוד כשמונה חודשים.

ראש העיר אשדוד, ד"ר יחיאל לסרי: "בשורה גדולה לצעירי העיר, הבטחתי וקיימתי! שני קבלנים זכו במכרז בפרויקט 'בית בשדרה', שיבנה במסגרת הסכם הגג ויכלול 692 יחידות דיור ליד הסטאר סנטר. מחצית מהדירות ימכרו במסגרת מחיר למשתכן. על פי סכומי המכרז שהוגשו על ידי הקבלנים, מחיר דירת 3 חדרים 75 מטר יעמוד על פחות ממיליון ש״ח! זוהי בשורה ענקית לצעירי העיר והוריהם. אנחנו ממשיכים בקצב לקידום המתחם הבא. עקבו אחר הפרסומים".

ראש מינהלת הסכם הגג באשדוד, אייל דוידוביץ': "מנהלת הסכם הגג מברכת את היזמים 'רמי צרפתי' וחברת 'שרבט' על זכייתם במגרשים בפרויקט "בית בשדרה". המנהלת ועיריית אשדוד ימשיכו לעשות כל שביכולתן על מנת לתת מענה הולם לביקוש לדיור במחיר מופחת ולביקוש לדירות בכלל ברחבי העיר. 'בית בשדרה' שם דגש על תכנון מרחב ציבורי איכותי לטובת התושבים, כאשר במרכזה תוקם גינה ציבורית לרווחת תושבי השכונה ומערכת שבילי הולכי רגל המקשרת בין הרחובות והשימושים השונים. נמשיך ללוות את התהליך כמו כל הפרויקטים המיועדים לבניה ונסייע ככל האפשר".

לדברי רמי צרפתי, מנכ"ל ובעלים של קבוצת רמי צרפתי, "העיר אשדוד היא בין הערים המבוקשות ביותר למגורים ולהשקעה באזור הדרום, אך היצע הדירות בה מוגבל ונמוך מהביקוש. בשנת 2020 החלו להיבנות בעיר 1,033 דירות חדשות, עלייה של 26% לעומת שנת 2019, אך במבט רב שנתי עדיין חסרות באשדוד אלפי דירות. משכך, אנו צופים ביקושים גבוהים בפרויקט במתחם ויצמן, נפעל בהקדם לגבש תכנון לפרויקט ולהגיש בקשה להיתר מהרשות המקומית".

כמחצית קריית גת ללא ממ"ד

כ-53% מהדירות בעיר קריית גת הן ללא ממ"ד: מתוך 18,561 הדירות הקיימות בעיר ב-9,837 דירות אין כיום מרחב מוגן – כך עולה מניתוח נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. 

הבדיקה נעשית ברקע סבב הלחימה האחרון של ישראל בעזה שבמסגרתה נורו על ישראל יותר מ-4000 טילים. ירי הרקטות גבה את חייהם של 8 אזרחים ישראלים, חייל צה"ל אחד ו-3 תושבים זרים. כמעט כל הקורבנות נהרגו מפגיעות ישירות בבתים שאולי היו ניצלים לו היה להם ממ"ד.

לעומת ההיצע הנמוך של דירות עם ממ"ד בעיר קריית גת, הביקוש גבוה ונמצא במגמת עלייה. לפי נתוני יד 2, בזמן המבצע הצבאי של צה"ל בעזה נרשמו 456 חיפושים ייחודים לדירות לרכישה עם ממ"ד בעיר – זינוק של 50% לעומת 303 חיפושים שהיו בחודש הקודם.

מתחם שבטי ישראל בקרית גת | הדמיה: arch viz

לדברי יאיר עיני, בעלים ומנכ"ל של חברת אפיק הירדן הפעילה בקריית גת, "העימות הצבאי של ישראל וחמאס בעזה ומתקפת הטילים על יישוב הארץ חידדו פעם נוספת את החשיבות העצומה של בניית ממ"ד בכל בית בישראל. יש בקריית גת אלפי דירות לא ממוגנות שניתן להוסיף להן בקלות מיגון באמצעות קידום התחדשות עירונית. אנו מקימים כיום כ-3,200 יח"ד בשני פרויקטים גדולים של התחדשות עירונית בקריית גת, שיגדילו משמעותית את היצע הדירות הממוגנות בעיר לטובת התושבים הקיימים והחדשים".

מניתוח נתוני הלמ"ס ברמה ארצית, עולה כי ל-50% מהדירות בישראל אין כיום ממ"ד. מתוך 2.5 מיליון דירות בישראל, רק לכ-1.246 מיליון יש ממ"ד. לצורך בדיקה זו נבחנו מספר הדירות בכל עיר כפי שמדווחת הלמ"ס, בניכוי מספר הדירות שנבנו עם ממ"ד בכל הארץ מאז מלחמת המפרץ, וביצוע אומדן לשיעור הדירות ללא ממ"ד בכל עיר. 

העיר בת ים מדורגת במקום הראשון בישראל בכמות הדירות ללא ממ"ד – כ-86% מהדירות בעיר הן ללא ממ"ד; אחרי בת ים העיר בני ברק נמצאת במקום השני – 81% מהדירות בעיר הן ללא ממ"ד; במקום השלישי נמצאת חיפה עם 80% מהדירות ללא ממ"ד, ירושלים עם 72%, גבעתיים, חולון ות"א עם 71-70% מהדירות ללא ממ"ד. ברמת גן ל-64% מהדירות אין ממ"ד, בהרצליה ל-60% ואת העשירייה הראשונה סוגרת כפר סבא עם 58% מהדירות בעיר ללא ממ"ד.

גם ביישובים שרשמו קורבנות במתקפות הטילים מעזה הממ"דים בולטים בהיעדרם: בראשון לציון ל-52% כאמור ובאשקלון ל-33% מהדירות אין ממ"ד. בשדרות ל-37% מהדירות אין ממ"ד.

כתיבת תגובה