“נהפוך את מירון למרכז כלכלי חרדי בתחום ההייטק”

“מירון שוכנת ברום הגליל, בין צפת לכרמיאל, ועוד יישובים חרדיים רבים בתווך, יש מקום להתפתח בכיוון ההייטק הכלכלי” • בערב הילולא דרשב”י, ‘ביזנעסופ”ש’ אירח לשיחה משותפת את אורי קלנר ושמוליק ג’ורנו, היו”ר והמנכ”ל של וועד המושב מירון • והאם תהיה בנייה רוויה לציבור החרדי בשטחי הענק של המושב?

.הכביש המוביל אל מירון | צילום: דוד כהן, פלאש 90

תושבי מירון אוהבים את ל”ג בעומר. זהו יום יריית הפתיחה לעונת הקיץ העמוסה בתיירים, למרות שבמירון, כמעט בכל השנה יש ביקוש, לפחות בסופי שבוע.

שלשה מיליון איש חולפים בשטחי המושב מירון במהלך השנה, ועד היום, איש לא הסדיר באופן מלא את הנושא.

250/200 סייד בר + קובייה בכתבה

“תושבי מירון מקדמים בברכה מדי שנה את ההמונים שבאים, ולא רק בל”ג בעומר. ברור שהעלייה ההמונית היא נקודת ‘פיק’ ענקית שמשנה סדרי בראשית בכל שנה למשך מספר שבועות ביישוב. אבל השנה נערכנו באופן מיוחד לקלוט את ההמונים בשטחי המושב, תוך שילוב ידיים מלא עם המרכז הארצי לפיתוח המקומות הקדושים שמופקד על ההילולא בשטח, וכמובן גם עם כל הגורמים הרלוונטיים, במטרה לעבור את יום ההילולא בדיוק כמו שצריך. עד עכשיו, אפשר לומר שהצלחנו וכל דבר שהורגש שטעון בו שיפור, בא על פתרונו”, אומר אורי קלנר, יו”ר הוועדה הממונה של מירון.

ומה יקרה במשך?

“אנחנו לא מתמקדים כמובן רק בל”ג בעומר. העבודה שלנו פה היא סביב השעון. התכנית שלנו היא להסדיר את הקשר הרציף והשוטף בין המדינה לבין המושב. בגלל שהמקום לא אתר תיירות, אלא מושב שצריך לדאוג לתושביו – זה בדיוק מה שאנחנו עושים פה כבר שמונה חודשים תמימים. אנחנו מנסים כל הזמן למצוא את שביל הזהב שבמסגרתו  כל אחד יכיר את מקומו”.

וזה אומר שהפרסומים השונים על בית חב”ד שמנעתם את פתיחתו – נכונים?

“חס וחלילה!”, נזעק קלנר. אני חייב להקדים ולהסביר. יש פה בוקה ומבולקה שכשהגענו למושב גילינו עד כמה רחב היקפה. פלישות והשתלטויות ארוכות שנים ללא כל יד מנהלת. ברור שכחלק מהסדרת הפלישה למקרקעין שלא כחוק, אנחנו נדרשים לנקוט בצעדים ניכרים, ופועלים לפי הספר.

“אני חייב לציין”, אומר קלנר בנימה אישית, “אפילו שאני יליד למשפחת ‘מתנגדים’, זוגתי הינה נצר ישיר לאדמו”ר הזקן מליובאוויטש, בעל שו”ע הרב ובעל התניא קדישא, ובניגוד לכל מי שניסה להטיח בוץ בפרצופי, אני האחרון שמעוניין לסגור או לא לאפשר לחב”ד לפעול במירון. אלא מאי? השטח שביקשו גורמים מסויימים לשכן בו את בית חב”ד, הוא פרטי ולא מתאים בייעוד שלו לפעילות הזו. אבל בשמחה ובששון, כשחב”ד תפנה להנהלת הוועד, אנחנו בעז”ה נבחן את הבקשה, ואני מאמין, לאור היכרותי עם פעילות חב”ד, שלכאורה היא תעמוד בתנאים ותקבל שטח, אם הדבר יתאפשר, במקומות המוגדרים לפעילות ציבורית כזו”.

שמוליק ג’ורנו, מנכ”ל היישוב מדגיש, כי העבודה של הוועדה הממונה עתה, היא תהליכי ההסדרה של היישוב. “מושב מירון עומד עכשיו בנקודת זמן קריטית של תהליך ההסדרה שמתחיל לראות אור. הגישה שלנו, כמו תמיד היא עניינית, לכל בקשה.

“חשוב לי להדגיש, שאנחנו לא מייצגים אף אחד מחוץ למירון, ואנחנו כאן רק כדי לדאוג ולייצג את תושבי מירון.

“אני מקווה, ואני גם שומע ד”שים חמים על זה, שהתושבים מקבלים היום מענה לדברים שבעבר הם חיכו להם לפעמים הרבה שנים”.

ומה עם האורחים, התיירים שמפרנסים את התושבים, גם עליהם יש חשיבה?

“איזו שאלה?! הנה למשל, עכשיו, בהכנות להילולת הרשב”י יחד עם המרכז הארצי ועוד גורמים היינו צריכים לסדר כאן שבילי דרך וגישה, להזיז עמודי חשמל שהפריעו שנים לאורחים, להוסיף עמודי תאורה, לאשר שינויי דרך וייעוד לצורך ההילולא וכיוצ”ב – והשתדלנו להיענות מצד אחד לכל בקשה, אבל מצד שני – היה לנו חשוב לעשות הכל מתוך שימת לב עיקרית לתושבים ובמינימום פגיעה במרקם היישובי.

“המטרה שלנו, חד משמעית, היא להעמיד בראש סדר העדיפות שלנו את הדאגה לאינטרסים של תושבי מירון, לא רק בל”ג בעומר – אלא כל ימות השנה”.

הרחבה קהילתית ומרכז הייטק

69 משפחות הן בעלות נחלה וחברות באגודה השיתופית של ‘מושב עובדים – מירון’ שבכלל הוקם לא רק ע”י חרדים במוצהר. כ-90 משפחות נוספות הן בעלות נכסי נדל”ן (חלקם מניבים למדי) בו.

לראשי היישוב הנוכחיים, יש תכניות להרחיבו בעוד כ-100 עד 150 משפחות במסגרת ‘הרחבה קהילתית’. אך עדיין, מרבית 600 הדונם החקלאיים שעליהם יושב מושב מירון, אינה מנוצלת.

לפני שמונה חודשים, התמנה, כאמור, למירון ועד חדש ע”י משרד הכלכלה (אגודות שיתופיות של מושבי עובדים אינם כלולות במשרד הפנים), ובמהלך הריאיון המיוחד שהעניקו ראשיו ל’ביזנעס’ לכבוד ל”ג בעומר, נודע לנו כי המושב מתכוון לנצל עד תום את האפשרויות שעומדות בפניו, לתועלת התושבים. לא רק מהפן הנדל”ני אלא גם מהפן הכלכלי-תעסוקתי.

בין היתר, הוועד, בשיתוף התושבים שהופתעו לגלות אוזן קשבת לצרכיהם, מתעתד להקים במירון מרכז כלכלי חרדי בתחום ההייטק.

זהו, נמאס לתושבים לחכות לאורחים ולהתפרנס מחקלאות?

מנכ”ל ועד מירון, שמוליק ג’ורנו בישיבת עבודה עם ישראל דרעי סמנכ”ל המרכז לפיתוח המקומות הקדושים | צילום: באדיבות המצלם

“חוץ מתיירות וחקלאות שגם עליהם ניתן דגש רב, יש מקום להתפתח לעוד כיוונים”, מדגישים אורי קלנר ושמוליק ג’ורנו, היו”ר והמנכ”ל של הוועדה הממונה ליישוב מירון.

את מי אמור לשרת מרכז הייטק כזה?

“ראשית, חשוב להסביר ולהגדיר”, אומר שמוליק ג’ורנו, מנכ”ל המושב. “מדובר על מרכז בוטיק, לא מפעלי תכנות ענקיים של בתי תוכנה גדולים שאנחנו מכירים מירושלים או מעמק הסיליקון המקומי שליד זכרון יעקב. אנחנו מבקשים להקים כאן מיזם שיהיה מעשי מהרגע הראשון, ובשיתוף הגורמים המתאימים גם נגיע לכך”.

 

Inner article

“המרכז החדש שנפתח לאחר שנסדיר את התכניות במלואן מול המשרדים הממשלתיים הרלוונטיים והגופים העוסקים בקידום מיזמים מהסוג הזה, ישרת אי”ה את כלל תושבי הצפון ואזור צפת, כרמיאל והיישובים הסמוכים למירון בפרט”, מוסיף היו”ר, אורי קלנר.

“באנו לכאן בגישה חדשה; אנחנו מקווים שהיא תוכיח את עצמה לתועלת הציבור”, אומרים השניים לאורך הריאיון.

אני מביט כאן על מפת היישוב. יש כאן שטחי ענק. 600 דונם בתוך הקו הכחול. חשבתם על בנייה רוויה? 10 אלפים יחידות דיור שייבנו כאן ייחטפו כמו לחמניות טריות, ובלי ראש-עיר שלא רוצה חרדים בשטחו… יש תכנית כזו בארסנל?

“את השאלה הזו עליך להפנות לגורמים ברמה המדינית. זו החלטה אסטרטגית של המדינה, אם היא רוצה לשנות את מירון וליישב – אולי אפילו לייהד – את הצפון והגליל תוך פתרון אטרקטיבי לציבור החרדי”, אומר קלנר.

“אנחנו, בכל מקרה ניתן כתף, ונכין את התשתית לפרנסת התושבים הנוכחיים. והיה אם תכנית כזו אי פעם תתרחש, יהיה לה בסיס התחלתי מוצלח בעז”ה”, מסכמים קלנר וג’ורנו.

מומלץ עבורך

2 תגובות ל: "“נהפוך את מירון למרכז כלכלי חרדי בתחום ההייטק”"

  1. החלקתם על השכל?
    אנו התיירים החרדים שמגיעים להתפלל על ציונו של התנא האלוקי לא ניתן לכם להקים שום מרכזי הייטק במקום הקדוש שבמקרה הוקם בו גם מושב. צביון המקום הקדוש הוא שיכתיב את הכללים, מירון לא תהיה רעננה, תשכח מזה דוקטור גורנו.
    נראה שאת קודמיך עניין יותר המקום הקדוש… יתרונכם היחיד זה שאתם חולבים את התיירים, אבל יתרונינו הגדול זה שאנחנו אלה שמאכילים אתכם, אז דעו את מקומכם ואל תפריעו לקדושה אם כל מיני מיזמי הייטק הזויים שלא מתאימים לאיזור..

  2. הדאגנה לתשובי מירון. זה להשכיר מה שיותר את הבתים ובמחירים מופקעים

כתיבת תגובה