נוה נגד נוה: כך נולדה פרשת הדחת מנכ"ל 'כלל ביטוח'

פרשת השבוע הכלכלית שהסעירה את שוק ההון והביטוח: יו"ר דירקטוריון כלל ביטוח, ח"כ לשעבר דני נוה דורש את הדחתו של האיש שפירק את כלל פיננסים בהצלחה, נשא חן בעיני ראשי החברה והתמודד בהצלחה מול מועמדים אחרים בעלי ניסיון פיננסי רב בהרבה משלו • האם כשל נוה בתפקידו? • האם בעלי עניין עומדים מאחורי דרישת ההדחה? • ומה סבור הממונה על שוק ההון? • כל התשובות לפרשייה שנוגעת לכיסם של מאות אלפי משקיעים וחוסכים

דורון אגסי, דני נוה ויורם נוה על רקע בית כלל | עיבוד תמונה: ביזנעס. צילומים: יח"צ, כדיה לוי, דורון אגסי - יח"צ לאומי

אם יש לכם כסף בחברת 'כלל ביטוח' באחד מהמסלולים הבאים אתם אמורים להיות מודאגים. מדובר ברשימת המסלולים שקיבלו את הכשרות המהודרת של 'ועד הפיקוח ההלכתי להשקעות ופיננסים שעל ידי בד"ץ העדה החרדית ירושלים': קרן פנסיה, ביטוח מנהלים, קרן השתלמות, קופת גמל, קופת גמל להשקעה ותוכנית ביטוח עם מרכיב חיסכון.

טוב, לא ממש מודאגים, כספכם מובטח. אך בוודאי תתעניינו במתרחש בקרב שדרת ההנהלה הבכירה, זו שאחראית למעשה על כספכם, בשורה התחתונה.

'כלל ביטוח', שנוסדה אי שם בשנת 1987 מעסיקה כיום כ-4,500 עובדים, מנהלת נכסים בהיקף של 220 מיליארד שקל ונסחרת בבורסה לפי שווי של 'רק' 2.26 מיליארד שקל. נשמע הרבה? מסתבר, שכיום 'כלל ביטוח' רחוקה ממעמדה ההיסטורי כחברת הביטוח השנייה בענף, בעיקר בשל שינויים רגולטוריים שהיו בשנים האחרונות בשוק הביטוח.

'כלל ביטוח' היא גם חברת הביטוח הראשונה בישראל המתנהלת ללא גרעין שליטה. מי שמנהיג את הספינה במים הסוערים של שוק ההון הישראלי, הם חברי הדירקטוריון של החברה והמנכ"ל שלה.

וכאן מתחיל הסיפור הגדול של השבוע: 'נוה נגד נוה'. יו"ר הדירקטוריון דני נוה, נגד מנכ"ל החברה יורם נוה שנכנס לתפקידו ביוני 2018 ועדיין לא סגר שנתיים על כסאו.

אך לפני שניגש לסיפור כולו ונסביר את הסיבה הטובה לדאגה, נכיר את הכוחות הפועלים בחברת כלל ביטוח.

מתוקף היותה חברה הנסחרת בבורסה, ל'כלל ביטוח' משקיעים שהניחו כסף בסל החברה במטרה לראות את הכסף צומח. הבכיר מכלל בעלי המניות הגדולים בחברה הוא מורי ארקין, חברת ארקין אחזקות שבשליטתו מחזיקה ב-6.8%, הבכיר השני הוא אלפרד אקירוב, חברת אלרוב נדל"ן שבשליטתו מחזיקה ב-4.9% ויש גם את איל לפידות, מנכ"ל שיכון ובינוי ומנכ"ל הפניקס לשעבר שמחזיק ב-4.1% ממניות כלל ביטוח. נוסיף, כי על פי כללי הרגולציה אסור להם לשתף פעולה, שכן יחד הם מחזיקים יותר מ–10% מהחברה, ואין להם היתר אחזקה.

ואם כבר מניות. מניית 'כלל ביטוח' רשמה את התשואה הנמוכה ביותר מבין חברות הביטוח בשנתיים האחרונות. מדובר על ירידה של 33% לעומת ירידה של 8% במדד הביטוח. אקירוב לדוגמא שהשקיע בשנה האחרונה על פי TheMarker יותר מ-150 מיליון שקל בחברה, רושם הפסד של יותר מ-50 מיליון שקל על הנייר, בגין השקעה זו. למה הוא קנה את מניית 'כלל ביטוח'? הנה התשובה של אקירוב ל-TheMarker: "ראיתי את לפידות, שמבין מאוד בביטוח והצליח בהפניקס. הוא רכש 5% מכלל ביטוח. כשראיתי שהוא משקיע זו הייתה אינדיקציה שמדובר במשהו מעניין".

מגדלי אקירוב בתל-אביב. צילום: משה שי | פלאש 90

כוח נוסף בחברה הם הדירקטורים ב'כלל אחזקות' וב'כלל ביטוח'. דירקטוריון 'כלל אחזקות' מורכב מדני נוה (היו"ר) ומהדירקטורים ורדה אלשיך, מלי מרגליות והדח"צים יוסף יגיל וסמי מועלם. בדירקטוריון כלל ביטוח יושבים, בין השאר, ערן עמוס, אלי שמש, רחל אדטו, פרופ' אורלי שדה וגד ארבל.

תחת שדרת ההנהלה המנהלת מאות מיליוני שקלים, יש את העובדים הפשוטים שמקבלים שכר מינימום, ועד לתקרת העובדים הבכירים שמשתכרים מאות אלפי שקלים לשנה. מדובר כאמור בכ-4,500 עובדים והם מנוהלים על ידי ועד העובדים בראשות רוני רז. השנתיים האחרונות שחלפו מאז מינויו לתפקיד של יורם נוה המנכ"ל, "התאפיינו ביציבות של מערכת יחסי העבודה בחברה, תוך שיתוף פעולה בין ההנהלה והוועד, וזאת אחרי שנים ארוכות של חוסר יציבות אשר הגיע לשפל בשביתה חסרת תקדים של שבועיים רצופים", כפי שכתב רז במכתב לדני נוה, יו"ר הדירקטוריון.

הסיבה לדאגה שבכל זאת מותר לכם לחוש בקשר לכספכם, היא, המלחמה שניצתה בתחילת השבוע עם החשיפה ב'כלכליסט' לפיה, יו"ר הדירקטוריון החליט לפטר את המנכ"ל והוא כבר החליט על מועמד חדש בשם רונן אגסי.

בלימת פתע

קודם נרגיע. אתמול החליט הממונה על רשות שוק ההון, ביטוח וחסכון, ד"ר משה ברקת, לבחון את תהליך קבלת ההחלטות בחברה. הוא ביקש לקבל לידיו את כל הפרוטוקולים של הדירקטוריון שנה לאחור, ובכך הוא מעכב, הלכה למעשה, את ההדחה של יורם נוה מתפקיד המנכ"ל.

ב'דה מרקר' דווח כי ברקת – המפקח הישיר על הביטוח באוצר – הנחה לפי שעה את היו"ר לעכב את כל הפעולות והמהלכים שתכנן לבצע, עד שהרשות תשלים את הבדיקה שהחלה בה. זאת כדי לברר אם הדברים נעשו כדין, או שהייתה התערבות פסולה של בעלי מניות שאין להם נציגות בדירקטוריון, וחלקם אף אינם בעלי עניין בחברה.

פעולתו של ברקת קיבלה גם ביטוי בדיווח של חברת כלל לבורסה. אתמול דיווחה החברה לבורסה, כי "החברה מבקשת להבהיר כי בעקבות שיחה שהתקיימה ביום 3 למאי 2020 בין יו"ר הדירקטוריון למנכ"ל החברה, אשר קיבלה ביטוי פומבי בעיתונות, הממונה על שוק ההון ביקש לבחון את הדברים. בשלב זה, הנושא לא הובא לדיון בפני האורגנים המוסמכים של החברה ולא התקבלה כל החלטה", נאמר בהודעת כלל ביטוח.

כך החל הכל

ביום שני 4.5 בערב, פורסמה הסנסציה ב'כלכליסט' תחת הכותרת: "דני נוה ולפידות פועלים למינוי רונן אגסי למנכ"ל". על פי הדיווח של גולן חזני, דירקטוריון כלל צפוי לדון בקרוב בהחלפתו של המנכ"ל יורם נוה ומינויו של רונן אגסי במקומו. מי שמוביל את המהלך על פי הדיווח הוא, כאמור, דני נוה, יו"ר הדירקטוריון.

בדיווח נטען עוד, כי למהלך שותפים בעלי המניות הגדולים בחברה כפי שהזכרנו קודם וכי הדבר קרה עקב אי הצלחתו של המנכ"ל להעלות את כלל ביטוח למגמת צמיחה למרות מאמציו הגדולים. כך למשל מתברר, כי החברה דיווחה בחודש מרץ על מגמת הפסד של 600 מיליון שקל ברבעון הראשון בתיק הנוסטרו שלה בשל אירועי הקורונה. בנוסף תיק הנכסים המנוהלים שלה ירד ל-200 מיליון שקל.

אגסי מול נוה

קודם למינויו של נוה לפני כשנתיים, פנה יו"ר הדירקטוריון לרונן אגסי והציע לו את התפקיד. על פי הדיווח, אגסי דחה את ההצעה מאחר שרק שנה וחצי קודם לכן הוא הובא ללאומי ע"י המנכ"לית רקפת רוסק עמינח. קודם לכן, שימש  כמנכ"ל חברת האחזקות הראל השקעות.

אגסי, רואה חשבון במקצועו, נתפס כמנהל מוערך שיודע להוביל שינוי ומקובל גם על בעלי מניות פרטיים המחזיקים במניית 'כלל ביטוח'. אגסי מכהן בתפקידו בלאומי מ-2017 ובמסגרת תפקידו בבנק, משמש גם כראש חטיבת שוקי הון בלאומי וכיו"ר דירקטוריון לאומי פרטנרס – זרוע הבנקאות להשקעות של קבוצת לאומי.

משה ברקת, הממונה על שוק ההון | צילום: דוברות הכנסת

חלק גדול מהבעייתיות בהדחה זו היא קבלת ההחלטה בדבר המועמד המחליף. בחברות הגדולות, הליך איתור מועמד לתפקיד בכיר הוא ארוך מאוד ומרובה מועמדים. השאלה הגדולה התלויה כנגד המהלך היא, מדוע לא הוקמה ועדת איתור לבחירת מנכ"ל? מדוע התקבלה החלטה על מועמד למנכ"ל בבחירה מהירה וחשאית בטרם החל תהליך שכזה? כלומר, משהו כאן מריח לא טוב.

מינוי מנכ"ל לחברה, אמור להשפיע על מניית החברה ואם ישנן תלונות על תפקוד המנכ"ל הנוכחי, הרי שהשוק יגיב בחיוב למהלך. בשלב זה נראה, כי כך אכן קרה. על פי 'דה מרקר', מאז פרסום הפרשה עלתה מניית כלל ביטוח ב–12%. "השוק, עד כמה שהוא יכול להיות אמת מידה למשהו, הביע את שביעות רצונו מהמהלך", נכתב.

הצליח או נכשל?

יורם נוה נכשל בתפקידו, טוענים גורמים סביב הדירקטוריון לאוזני כתבי 'כלכליסט', הדרישה להחליפו אינה קשורה ללחץ של בעלי מניות פרטיים בחברה. היא קשורה יותר לעובדה שהוא לא עמד ביעדים שהציב לעצמו, הן מבחינת רווחיות החברה והן מבחינת היקף ההתייעלות בה. השוק חושב שהוא מנכ"ל בינוני שאינו מתאים לתפקיד.

לעומת זאת, בסביבתו של יורם נוה טוענים כי מדובר בהיפך הגמור לעומת מה שהדירקטוריון ודני נוה עצמו שידרו לו עד לפני חודש. "הם לא הפסיקו להחמיא לו, כולל על ההתנהלות במשבר הקורונה. ההתהפכות הזו היא תוצאה של לחצים פסולים מצד בעלי מניות על היו"ר, שמנסה להבטיח לעצמו קדנציה נוספת בראש דירקטוריון כלל. יש אקדח שמכוון לרקה שלו מצד בעלי מניות גדולים, ולא בטוח מה המניעים שלהם", צוטטו גורמים המקורבים ליורם נוה.

האמת, כנראה, ממוקמת אי שם באמצע. מניית החברה אכן לא נסקה בשנתיים האחרונות וחברת כלל ביטוח לא הביאה רווחים גדולים למחזיקים בה. מנגד, בתוך החברה, המנכ"ל מוערך מאוד והוא הביא לשקט בהתנהלות העובדים בחברה ולתפוקה גדולה יותר של העובדים. זאת לאחר שתקופת המנכ"ל הקודם התאפיינה בעימותים רבים עד לשביתה ארוכה.

ועד העובדים תומך

במכתב חריף ששיגר יו"ר ועד עובדי כלל, רוני רז, ליו"ר כלל דני נוה כותב רז כי "מהפרסומים בתקשורת אתה הוא זה שמוביל את מינוי אגסי, וזאת בהמשך ישיר למהלך קודם שניסית לקדם ערב מינויו של מר נוה למנכ"ל, עת העדפת את מר אגסי כמנכ"ל תחת מר נוה (מה שלא קרה בסופו של דבר, לאחר שמר אגסי סירב באותה עת לקבל את התפקיד, וכעת, כך על פי התקשורת, הביע הסכמה לקבל אותו).

"מצאנו לנכון לפנות אליך ולהבהיר את עמדתנו שלפיה אין מקום בשעה זאת להחליף את יורם נוה ובעתיד, כל החלפה של מנכ"ל – ובוודאי מינוי של מנכ"ל חדש, צריכה להיעשות תוך תיאום ושיתוף-פעולה מלא עם ועד העובדים בקבוצה… יחסי העבודה בחברה – ובמרכזם היחסים שבין מנכ"ל החברה לוועד העובדים, משפיעים באופן ישיר וברור על יציבות החברה כולה, על תוצאותיה ועל ההישגים שלה לטווח הרחוק. אין לנו ספק שגם לכם ברור שכניסה של מנכ"ל חדש תזעזע את החברה, על כל המשתמע מכך".

רז מוסיף עוד במכתב כי "השנתיים שחלפו מאז מינויו של מר יורם נוה לתפקיד, התאפיינו ביציבות של מערכת יחסי העבודה בחברה תוך שיתוף פעולה בין ההנהלה לוועד העובדים. תחת הנהלתו של המנכ"ל הנוכחי, מר יורם נוה, קיבל ההון האנושי דגש מיוחד, דבר שלא היה שנים רבות בכלל – דבר שהתבטא באופן ישיר בתפוקות של עובדי החברה, במוטיבציה שלהם ובשביעות הרצון שלהם, ולמדנו, אחרי שנים קשות, כי עם ניהול נכון של החברה, ניתן להחזיר עטרה ליושנה".

המכתב נחתם בתקווה – אך גם בספק – "שהמניע לרצון להחליף את מנכ"ל החברה – אשר לפי המידע שבידינו עומד אחד מבעלי המניות, כאמור – אינו מערכת היחסים הטובה שנבנתה על-ידי המנכ"ל ו-ועד העובדים בין ההנהלה הקיימת והעובדים".

בתגובה למכתב נמסר מדירקטוריון כלל ביטוח ופיננסים, כי "דירקטוריון החברה מחוייב אך ורק רק לטובת החברה והשאת תשואות לבעלי מניותיה ומפעיל שיקול דעת עצמאי ואחראי לטובת החברה וכל בעלי העניין שלה כולל עובדיה המסורים של החברה ודוחים על הסף את כל האמירות והרמיזות האחרות".

לא מאבק בודד

זה המקום לציין כי מאבק ארוך מתנהל בין בעל השליטה בחברת מגדל שלמה אליהו לבין היו"ר ניר גלעד. גם במאבק זה נאלץ להתערב הממונה על שוק ההון ביטוח וחיסכון, משה ברקת, אולם על כך אולי בהזדמנות אחרת.

מול ההליך התקשורתי של היו"ר להדיח את המנכ"ל, קשה לראות את השניים ממשיכים לשתף פעולה יחד בחברה ונראה שמישהו מהם יצטרך ללכת הביתה. בשוק ההון כבר עלתה השאלה, אם ביצועי החברה גרועים יחסית מול חברות מקבילות בשוק ההון מדוע דווקא המנכ"ל אחראי לכך ולא גם או רק היו"ר?

ד"ר משה ברקת שהתראיין היום (ה') ל'מעריב' אמר כי ההחלטה על ההדחה הפתיעה אותו וכי לא היה לכך שום סימן מוקדם. "במפגשים שנוהלו עד היום ביני לבין החברה התרשמתי שהוא מתפקד היטב ולא היו טענות כלפיו". ברקת הוסיף כי "ההדחה לא תצא אל הפועל עד שאשלים את הבדיקות ואוודא שההחלטה התקבלה בשיקול דעת ושהמהלך באמת לטובת החברה", עוד אמר ברקת בריאיון: "אם הדירקטוריון משדר דברים מסוימים ביחס למנכ"ל, ופתאום ביום אחד הופך את דעתו, צריך לבדוק את זה לעומק".

לשאלה האם הוא מתכוון למנוע את ההדחה, ענה ברקת: "דיברתי עם יו"ר הדירקטוריון דני נוה וביקשתי הבהרות. יורם נוה הוא מנכ"ל ראוי, אבל למרות זאת אני לא יכול להתערב כך פתאום בשיקולי הדירקטוריון, אלא מבקש לדעת באמת מה קרה. יש לי דעה, אבל היא לא רלוונטית כל עוד לא אשמע את הדירקטוריון".

סביר להניח שהפרקים הבאים בפרשה נכתבים כעת, ואחרים ייכתבו בשבוע הבא ובתקופה הקרובה. זכותו של הדירקטוריון להחליף את מנכ"ל החברה, ואם ישנם בעיות בתפקודו זו אף חובתם של מקבלי ההחלטות היושבים סביב השולחן. "אני לא פוסל על הסף את סמכות הדירקטוריון להחליף מנכ"ל או יו"ר", אמר ברקת ל'מעריב', כך שמוקדם עדיין לקבוע כיצד תסתיים המלחמה.

תגובה אחת ל: "נוה נגד נוה: כך נולדה פרשת הדחת מנכ"ל 'כלל ביטוח'"

  1. אם זה לא היה רציני זה יכול היה להיות מצחיק.
    דני נוה, שמנוסה מאוד פוליטית, עשה את טעות חייו וישלם בכיסאו ובעתידו בעולם העסקים.
    לכלל יקח עוד הרבה זמן להתאושש ויידרש שם ניקוי אורוות רציני ושיקום יחסי הדירקטוריון עם המנכ״ל אם זה בכלל אפשרי אחרי אירוע כזה.
    לא הייתי מאפשר לאקירוב, לפידות וארקין להיות דירקטורים בחנות מכולת אם הייתה לו כזו נסחרת, אין להתנהלותם ולממשל תאגידי תקין כל קשר וזה מפחיד שאפשר להתנהל ככה בחברה נסחרת.

כתיבת תגובה