נוף הגליל, גבעת משואה ועיר היין: אלה המכרזים שעל המדף

‘מול תבור’ בנוף הגליל, גבעת משואה בירושלים ועיר היין באשקלון – אלה הם המכרזים חדשים שמפרסמת רשות מקרקעי ישראל | בנוף הגליל המכרז בשיתוף משרד הבינוי והשיכון וחברת דירה להשכיר ל-256 יח”ד בשכונת מול תבור | מכרז נוסף כולל “דיור במחיר מטרה” לבניית 664 יח”ד במתחם גבעת משואה צפון בירושלים | ויש גם מכרז לבניית 532 יח”ד בשכונת עיר היין, אשקלון | עד כה שווקו בשכונה כ-7,700 יח”ד (!)

עיר היין באשקלון | הדמיה: ארמון אדריכלים

שורה של מכרזים שפרסמה רמ”י מגלה מגוון אופציות למכרזים עבור יזמים.

כך למשל בשכונת מול תבור שבנוף הגליל מוצע מכרז של רמ”י, משרד השיכון ו’דירה להשכיר’, לבניית 256 יח”ד במתחם אחד לבניה רוויה על שטח של כ-17,000 מ”ר, מתוכן 200 יח”ד למטרת השכרה לטווח ארוך למשך 15 שנה ו- 56 יח”ד למכירה מיידית.

250/200 סייד בר + קובייה

המכרז הוא חלק מתכנית 212-0478495, שמטרתה הקמת שכונת מגורים חדשה מדרום לשדרות מעלה יצחק, וממזרח לשכונת זאב על שטח של כ-312 דונם. השכונה החדשה תכלול כ־1,500 יחידות דיור, מתוכן 300 דירות קטנות בנות שלושה חדרים. לצד מבני המגורים הוקצו שטחים רבים עבור מסחר ומבני ציבור, 47 דונם יוקצו עבור שטחים פתוחים וכ־13 דונם יוקצו עבור שטחי ספורט ונופש. במסגרת המכרז 25% מהדירות תיועדנה לדיור בשכר דירה מפוקח לזכאים, ו-75% מהדירות יושכרו בשוק החופשי במחיר שוק.

התכנית לשכונה החדשה “מול התבור” כוללת מבני מגורים של עד 24 קומות בעירוב שימושים של מגורים ומסחר, שיבנו לאורך ציר מסחרי ראשי הסמוך לרחוב הראשי בעיר ‘דרך מעלה יצחק’. כמו כן ישולבו מבני מגורים בני 12-8 קומות. לצד יחידות הדיור, יכללו כ־9,000 מ”ר עבור שטחי מסחר, כ־27,000 מ”ר עבור מוסדות ציבור בהם בתי ספר וגני ילדים, כ־47,000 מ”ר יוקצו עבור שטחים פתוחים, חלקם בפארק לינארי מרכזי, וכ־13,000 מ”ר לספורט ונופש.

השכונה תוקם מצדו הדרומי של רחוב ‘דרך מעלה יצחק’, שמהווה ציר תחבורה ראשי בעיר ולאורכו מתוכנן לעבור קו הרכבת הקלה חיפה-נצרת עילית. כמו כן, השכונה תתחבר עם השכונות הוותיקות – שכונת זאב ונוף יזרעאל, הממוקמות ממערב לתכנית זו.

המתחם שישווק במסגרת המכרז מיועד ליזמים, חברות וקבלנים. במכרז מזמינה רשות מקרקעי ישראל את ציבור היזמים להגיש הצעות לחתימה על חוזה חכירה ישירה מהוון (ללא הסכם פיתוח) לתקופה של 98 שנים עם אופציה לתקופה נוספת של 98 שנים בגין המקרקעין שפרטיהם להלן, לצורך תכנון, הקמה והפעלה של מתחם מגורים שיכלול 256 יח”ד לפחות.

מחיר מטרה בירושלים

במקביל, רמ”י מפרסמת מכרז פומבי לרכישת זכויות חכירה לבניית 664 יח”ד בבנייה רוויה בשכונה שעתידה לקום בצפון גבעת משואה בירושלים. המכרז הוא חלק מתכנית 101-0635938 שמטרתה הקמת שכונת מגורים חדשה על שטח של כ-87 דונם, הממוקמת מצפון לשכונת גבעת משואה. השכונה מציעה הקמת רובע עירוני מגוון הכולל כ-664 יחידות דיור, במבני מגורים של עד 11 קומות שישלבו בקומת הקרקע מבני ציבור בהם גני ילדים. במתחם הסמוך לצומת קוליץ – אליעזר שילוני, תתאפשר בנייה גבוהה של 30 קומות. מתוך כלל יחידות הדיור, כ-140 יוקצו עבור דירות קטנות. בנוסף ליחידות הדיור, התוכנית כוללת שטחי תעסוקה, שטחי מסחר, מבני ציבור, שטח שיוקצה לטובת הקמת בית ספר וכן מסוף אוטובוסים.

הרחבת גבעת משואה, ירושלים | הדמיה: קולקר קולקר אפשטיין אדריכלים

לפי התכנית שאושרה במועצת רמ”י, המדינה קובעת מראש שומה למחיר דירה, כאשר יחידות הדיור לטובת הזכאים ימכרו בהנחה של 20% מגובה השומה, ועד 300,000 ₪ ממחיר הדירה. ההנחות יינתנו על דירות באזורי הביקוש ובאזורי הפריפריה, אך לא באזורים אותם הגדירה המדינה “אזורי יוקרה”. השומה תתעדכן פעם בשנה ולא תהיה צמודה למדד תשומות הבנייה אלא למדד המחירים לצרכן.

עיר היין תוססת

לסיום, רשות מקרקעי ישראל מפרסמת מכרז לבניית 532 יח”ד במתחם “עיר היין” באשקלון.

המכרז הוא חלק מתכנית תמ”ל 1006 מדובר על שכונה הכוללת כ-9,500 יח”ד. הבנייה צפויה להגדיל את אוכלוסיית אשקלון בכ-35,000 תושבים, זאת תוך משיכת אוכלוסייה חזקה לעיר. הפרויקט ישלב בנייה מודרנית הכוללת: מגורים, תעסוקה, מסחר, מבני ציבור, דיור מוגן, שטחים ציבוריים פתוחים וכבישים. במסגרת הפרויקט ישולבו גם דירות קטנות “בנות השגה” שיהוו כ-25% מסך כל יחידות הדיור. צפיפות הבנייה הממוצעת בפרויקט היא של עד 14 יח”ד לדונם. הדירות ייבנו בבניה רוויה בגובה שבין 6 – 18 קומות, ובנייה נמוכה עם יח”ד גדולות של 5-6 חדרים משולבות בדירות גן.

870/135 ליינר ארטקל

הפרויקט נמצא בסמיכות לפארק “עיר היין” המתאפיין בשרידים מרשימים של מפעל לייצור יין עתיקים. הפארק ממוקם על צומת דרכים ירוקה עם ערכים ארכיאולוגיים ותיירותיים אשר מהווים דופן ירוקה ופתוחה וחיץ בין העיר הקיימת לתכנית המוצעת. מוסדות ציבור והחינוך מרוכזים בחלק הדרומי של השכונה ובצמוד לציר רבין. בתי הספר והגנים מפוזרים בהתאם למרחקי ההליכה ולתכנון צירי שבילי האופניים בתוך השכונה. אזורי מסחר משולבים בפרוייקט לאורך הציר הממשיך את ציר קדש בשטח של כ-60-70 אלף מ”ר דבר היוצר חזית מסחרית חזקה ומשפיעה בעיר. אזור התעסוקה הנרחב בחלק המזרחי בצמוד למסילת הברזל מהווים מקור משיכה אזורי ליישובי הסביבה ובעל נגישות גבוהה לכל רחבי הארץ.

המועד האחרון להגשת הצעות הוא 31/01/2022 בשעה 12:00 בצהריים.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה