נחשף: כך מפקחת המדינה על מתחמי 'מחיר למשתכן'

משרד הבינוי והשיכון מקדם סטרט-אפים ישראליים בענף הבניה, וביניהם מיזם פיקוח בנייה שהמשרד עשה בו שימוש • הפיקוח נעשה באמצעות רחפנים שסבבו מעל מתחמי הבנייה המרובים בעיר חריש • העובדות נחשפו במסגרת השתתפות משרד השיכון בפסטיבל DLD לחדשנות המתקיים השבוע במתחם התחנה בת"א • המטרה: בניית יותר דירות, ומהר יותר

הרחפנים פיקחו ממעל. בניית העיר חריש | צילום: ליאור מזרחי, פלאש 90

לראשונה משתתף משרד הבינוי והשיכון בפסטיבל DLD לחדשנות המתקיים השבוע במתחם התחנה בת"א.

 פסטיבל DLD לחדשנות הינו האירוע המרכזי בתחום הטכנולוגיה והחדשנות בישראל, בו לוקחות חלק חברות גדולות, סטרטאפים ומשלחות מרחבי העולם. במסגרת הפסטיבל, יציגו נציגי המשרד את תכניתConTech לקידום ותמיכה בטכנולוגיות חדשות בענף הבניה שמקדם המשרד, בשיתוף התאחדות בוני הארץ ומשרד הכלכלה והתעשייה.

apps-box

לפני כשנתיים הקים משרד הבינוי והשיכון, יחד עם התאחדות בוני הארץ ומשרד הכלכלה את ConTech (Construction Technologies) – תוכנית לקידום ותמיכה בפיתוח טכנולוגיות חדשות לענף הבנייה. במסגרת זו, הוקם אקוסיסטם (מערך) רחב לתפעול שוטף של קהילה הכוללת סטארטאפים וחברות שונות מכל תעשיית הבניה, הכוללת קבלנים, חברות תוכנה, גופים רגולטוריים, קובעי מדיניות ומשקיעים. מערך זה תורם לקידום מיזמים העוסקים בתחום הבניה, ומגדיל את החיבורים העיסקיים בין הסטארטאפים הישראלים לתעשייה בארץ ובחו"ל. בתכנית משתתפות שש חברות וכיום מתקיים המחזור השני שלה.

משרד הבינוי והשיכון מפעיל ומבצע מספר רב של פרויקטי פיתוח ובניה, הכוללים שטחים נרחבים ועבודות הנדסיות מגוונות ובהיקפים גדולים, תחום בו קיים מקום רב לחדשנות, הן בפעילות המשרד עצמו והן בדרישות המשרד מהגורמים עימם הוא עובד. לדוגמא בשנתיים האחרונות הוקם מרכז שליטה (משל"ט) שמטרתו לייעל תהליכים, לחסוך זמן ומשאבים יקרים, להגביר את היעילות של ניהול הפרויקטים ולשפר את התיאום בין הגורמים השונים, כדי לקצר תהליכי בנייה, כך שיותר ויותר דירות יגיעו לשוק מהר יותר.

במשל"ט מתנהלות פעולות של מעקב ובקרה אחר פרויקטים של בנייה חדשה, אחר תכניות העבודה של המשרד ואחר יישום החלטות ממשלתיות ופנים-משרדיות.

בתוך זמן קצר הצליח המשל"ט לשנות את דרך החשיבה של המשרד ואת אופן ניהול תהליכי הבנייה בישראל.

כמו כן, חברת דאטומייט, שהינה חלק מרשימה ארוכה של חברות סטארטאפ שאת הפיתוחים שלהן מלווה כיום ConTech, זכתה במכרז של המשרד לפיקוח ומעקב אחרי ביצוע הבנייה במתחמי "מחיר למשתכן" ביישוב חריש, בהם מוקמות בעיר החדשה אלפי יחידות דיור. דאטומייט, פיתחה פלטפורמה בשם DatuBIM לניהול ובקרה של פרויקטי תשתית ובנייה על גבי רחפנים, שמשווה בצורה מדויקת בין תהליך ביצוע הבנייה אל  מול תוכניות הבנייה ברמה יומיומית.

חברות הסטרט-אפ הלוקחות חלק בתכנית ה- ConTech, ישתתפו גם הן בפסטיבל, ויציגו את עיקר פעילותן, על מנת לגייס משקיעים ולקדם שיתופי פעולה חדשים. כמו כן, נציגי המשרד יחשפו בפני מיזמים חדשים את תכנית ה-ConTech  במטרה להמשיך ולקדם את טכנולוגיות הבניה בישראל. בביתן של  ConTech יציגו חברות שחלקן לקחו חלק בעבר בתכנית וחלקן שותפות בה כיום.

בין החברות המציגות:

INTSITE מפתחת מערכת עזר למנופאים על מנת להגביר יעילות ובטיחות הכלי בסביבת אתרי בנייה. הטכנולוגיה מבוססת על בינה מלאכותית וראיה ממוחשבת, כיום נבחנת באתרי סולל-בונה, ועתידה להיבחן בשוק האירופאי ברבעון הראשון של שנת 2019.

Civdrone מפתחת רחפן בעל יכולת תקיעת יתדות חכמים בקרקע לצורכי סימון ומדידה בפרויקטי בנייה ותשתיות כגון: כבישים, רכבות, קווי גז ובנייה ימית בהם מודדים נדרשים לסמן מאות ועד לאלפי נקודות בכל יום.

Becker Create עוסקת בהנגשת היכולת לרכוש נכס למגורים בערים מרכזיות באמצעות פתרונות משלב התכנון, העיצוב ויזום פרויקטים דרך פתרונות מימון יצירתיים.

BUILDEREDGE מפתחת טכנולוגיית בינה מלאכותית ייעודית לפיקוח הבנייה. המערכת עושה שימוש בטכנולוגיית ראייה ממוחשבת בכדי לדמות ואף לעלות על יכולות של מפקח אנושי בשטח והנה מיושמת  בפרוייקטי בנייה של החברות המובילות בארץ ובעולם.

Pulser   מפתחת תוכנה שהופכת את תוכניות הבניה למפה חכמה ודיגיטלית של עדכונים מהפרויקט. פלסר לא רק מאפשרת לכל צוות הפרויקט לראות את תוכניות הבניה העדכניות בנייד ובמחשב אלא גם "לנעוץ" עדכונים על גבי התוכנית.

side
Technion – inner

כתיבת תגובה