נחתם הסכם גג להרחבת ערד; הסכם גג שלישי בקרית גת

ערד מתרחבת: ראש הממשלה ושר הבינוי והשיכון חתמו על הסכם גג עם ראש עיריית ערד ניסן בן חמו, בהיקף תקציבי של כ- 1.4 מיליארד ₪ שיובילו לתוספת של 5,000 יח"ד בתחומי העיר | במקביל, 10 אלפים דירות נוספות ייבנו בקרית גת במסגרת הסכם גג שלישי

ניסן בן חמו, ראש עיריית ערד עם רה"מ יאיר לפיד ושר השיכון זאב אלקין בחתימה על הסכם הגג בערד | צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

בסופ"ש (ה) נחתם הסכם גג בין משרד ראש הממשלה, משרד הבינוי והשיכון ומשרד האוצר לעיר ערד. ההסכם כולל בתוכו בנייה של כ-5,000 יחידות דיור בקרקע מדינה בתחום המועצה, וכן שטחי מסחר ותעסוקה.

ראש הממשלה יאיר לפיד: "כשאנחנו דואגים לערד, אנחנו לא דואגים רק לתושבי העיר או לתושבי הדרום, אנחנו דואגים לעתיד המדינה. ערד חזקה היא אינטרס ישראלי. שכונה כזו, כמו זו שתצמח כאן מן הקרקע, היא לא רק מלט וברזלים. היא בתי ספר ומערכת בריאות, תחנת משטרה ומרכז מסחרי. המשמעות שלה היא עוד מקומות עבודה ועוד הזדמנויות גם בשכונה הסמוכה, וגם בעיר הקרובה.

"אנחנו נבנה כדי לעזור לצעירים, ונבנה כדי לחזק את הפריפריה ולחבר אותה למרכז. במקום שבו לאחרים יש תירוצים, לנו יש דחפורים. לכל אזרח מגיע לחיות במדינה הזו תחת קורת גג מכובדת ומכבדת. זו לא פריבילגיה ולא קומבינה. זוהי זכות בסיסית, ואנחנו נחושים לספק אותה לאזרחי ישראל. המטרה שלנו, היא שלדור הבא של בני ערד תהיה אפשרות להישאר פה, לחיות בכבוד, להתפרנס בכבוד, להפריח את המדבר. שגם צעירים מהמרכז יחשבו על ערד כאפשרות, בלי לדאוג לגבי פרנסה או מגורים".

שר הבינוי והשיכון זאב אלקין: "החתימה על הסכם הגג היום תאפשר לערד לפתח תשתיות נחוצות, לבנות שכונות חדשות ולחדש את השכונות הוותיקות. צעד זה מצטרף לשורת הצעדים שקידמנו בזמן שיא להורדת מחירי הדיור, בהם הגדלת השיווקים בכל הארץ, החזרה לפעילות את תכניות הדיור בר ההשגה, תיקון חוק המכר לטובת רוכשי הדירות ועוד. אני מודה לכל השותפים לעשייה על הפעילות למען התושבים."

מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון אביעד פרידמן: "ההסכם שנחתם היום, יביא לצמיחה, התחדשות והתפתחות של העיר ערד תוך מספר שנים. ההסכם הזה מימוש של החזון הציוני בימינו, ועבורי זה המשך הגשמת חזונם של סבי וסבתי הרב זלמן ארונסון ז"ל ולוצי ארונסון, שהיו בין מקימי העיר ערד, כעולים צעירים מנורבגיה, שחלמו להקים עיר במדבר. יישוב, הפרחה, שגשוג ומיצוי מלוא הפוטנציאל של כל חבלי הארץ זהו יעד מרכזי בעבודת משרד הבינוי והשיכון ושליחות שאנו רואים את קיומה היום ומקדמים בכל מקום ברחבי הארץ."

ראש עיריית ערד ניסן בן חמו: "מדובר בהסכם משמעותי לערד שיוביל לפיתוח עירוני נרחב. אני מודה לראש הממשלה, יאיר לפיד, לשר הבינוי והשיכון, זאב אלקין ולכל אנשי המשרד שיחד עם עיריית ערד הובילו לחתימה על הסכם חשוב זה".

רה"מ יאיר לפיד ושר השיכון זאב אלקין בחתימה על הסכם הגג בערד | צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

במסגרת הסכם הגג יוקצו תקציבים ייעודיים בסך כמיליארד ₪ לביצוע עבודות פיתוח בעיר. מתוכם כ-200 מיליון ₪ עבור תשתיות על, בתוך כך שדרוג כלל תשתיות העל הקיימות, הנותנות מענה לשכונות החדשות שיוקמו בהתאם להסכם. כמו כן, יועברו כ- 80 מיליון ₪ לקידום מוסדות ציבור בשכונות החדשות ושדרוג בשכונות הוותיקות, ובנוסף כ- 80 מיליון ₪ ישמשו לקידום 'ישן מול חדש' – שדרוג תשתיות ברחבי העיר הוותיקה.

הסכם הגג צפוי להגדיל את כמות התושבים בעיר ב-50%, זהו יחס חסר תקדים באזור. זאת בהמשך לפריחת הנגב המזרחי בשנה האחרונה, ומעבר של אזרחים רבים לאזור. בהתאם, גובש מתווה שיתוף פעולה ייחודי, בין הרשות המקומית ומשרד הבינוי והשיכון, המבטיח את תהליך הפיתוח הארגוני וקליטת התושבים.

הסכם גג שלישי בקרית גת

בתוך כך, הסכם גג שלישי נחתם בסופ"ש (ה) בקרית גת ובמסגרתו ייבנו בעיר עוד 10,000 יחידות דיור בכרמי גת מערב, ויתפרסו על פני למעלה מ-3000 דונמים ממערב לכביש 40. נוסף למגורים יוקצו מאות אלפי מ"ר לשטחי מסחר, משרדים ותעסוקה לצד מוסדות חינוך וציבור.

אלפי דונמים יוקצו לפיתוח עירוני, מתקני ספורט, משחק, פנאי ונופש וישתלבו בתוואי יער פלוגות מצפון  ופארק יובל נחל לכיש ממערב – המקיפים את השכונה המערבית.

שדרה עירונית תחצה את קרית גת מערב לאורך ולרוחב ותשלב רכבת קלה אשר תחבר את העיר לחלקה המערבי החדש, תוך עירוב שימושים של מסחר, תעסוקה ודיור מיוחד.

דגש הושם בהסכם על פתרונות תחבורה ציבורית שיקשרו בין העיר לחלקה המערבי, במחלף מדרום, גשרים שיחלפו מעל כביש 40 ומרכז תחבורה בסמוך לכביש 40.

מאות מיליוני שקלים יוקצו במסגרת ההסכם לפיתוח תשתיות פיזיות בקרית גת.

לפני כשבועיים פורסם מכרז ראשון לביצוע עבודות עפר, הצפויות להתחיל כבר במהלך השבועות הקרובים לטובת שיווק 2200 יחידות הדיור הראשונות בתכנית, כבר בתחילת 2023.

ראש העיר קרית גת אבירם דהרי: "בחסדי השם, מטרופולין קרית גת יצא לדרך! במהלך העשור הקרוב  נבנה בעיר עשרות אלפי יחידות דיור מצפון, ממערב, ב"שער העיר" ובמיזמי התחדשות עירונית בתוך העיר. מנהלת הסכמי הגג בעיריית קרית גת ערוכה לצאת לדרך, תוך שיתוף פעולה עם כלל הגורמים, בהמשך להצלחה הגדולה של כרמי גת".

יעקב קוינט, מנהל רשות מקרקעי ישראל אמר, "אנו מברכים את תושבי קרית גת ואת העומד בראשה, על חתימת הסכם גג שלישי עם עיריית קריית גת, במסגרתו תיועד  עתודת קרקע נוספת  לבניית 10,000 יח"ד נוספות בכרמי גת מערב. השכונה תציע  פתרונות דיור מגוונים  ביניהם דיור מיוחד לצד שטחי מסחר, תעסוקה והתשתיות הנדרשות לצרכי התושבים. אני מאמין כי שלושת הסכמי הגג יהוו מנוף כלכלי לקידום קרית גת והאזור כולו".

שר הבינוי והשיכון, זאב אלקין: "היום עשינו בקרית גת היסטוריה. זו פעם ראשונה שעיר בישראל חותמת על הסכם גג שלישי. ההסכם הזה יוסיף 10,000 יחידות דיור לקרית גת, שמתווספים ל-14,000 יחידות משני ההסכמים הקודמים.

"קרית גת היא חלוצה בתחום הדיור בעשור האחרון במדינת ישראל, והיא תהפוך למטרופולין משמעותי לכל האזור.

"הסכם הגג עליו חתמנו היום הוא אירוע ציוני ממדרגה ראשונה, שישנה את פני מדינת ישראל כולה.

"אני רוצה להודות לראש העיר קרית גת אבירם דהרי על שיתוף הפעולה, ולכל עובדי רמ"י בראשות המנכ"ל ינקי קוינט שעבדו לילות כימים כדי להוציא אותו לפועל".

מומלץ עבורך

תגובה אחת ל: "נחתם הסכם גג להרחבת ערד; הסכם גג שלישי בקרית גת"

  1. יפה

כתיבת תגובה