נחתם: הסכם היסטורי בין ישראל לענקית התעופה ‘בואינג’

בואינג תבצע רכש גומלין בישראל בשיעור של 35% לפחות • פוטנציאל למאות מיליוני דולרים שיושקעו בתעשייה הישראלית • בואינג מתמודדת במספר מכרזים מרכזיים בישראל, ביניהם: רכש מטוסי F15 , טייסת מסוקי תובלה ומטוסי תדלוק נוספים

בואינג 737 MAX 10 | צילום אילוסטרציה: יח"צ

ענקית התעופה האמריקנית – בואינג והרשפ”ת במשרד הכלכלה והתעשייה, חתמו על הסכם מסגרת לביצוע רכש גומלין בישראל, על עסקאות מטעם הממשלה, בהן תזכה במסגרת הליך מכרזי.

‘ביזנעס’ מתרחב בניו-מדיה: מהיום, כל העדכונים – גם בוואטסאפ!

250/200 סייד בר + קובייה בכתבה

במסגרת ההסכם המשותף התחייבה חברת התעופה האמריקנית לבצע שיתופי-פעולה תעשייתיים עם תעשיות ישראליות בשיעור של לפחות 35% מערך כל עסקה שתחתום עם הממשלה בישראל וגופים מטעמה, בסך של מעל למיליון דולר. עתיד הקניות של ישראל מבואינג הצבאית בעשור הבא צפוי להיות באזור 10 מיליארד דולר, מה שיביא לישראל עבודה בשווה ערך של 3.5 מיליארד דולר. מדובר על בשורה אמיתית לתעשייה הישראלית שתהנה מכספי רכש אמריקניים במסגרת מכרזים קרובים של משרד הביטחון, בהם בואינג מתמודדת. בין מכרזים אלו ניתן למנות רכש מטוסי תדלוק, טייסת מסוקי תובלה ומטוסי F15 נוספים.

בואינג פעילה בישראל מקום המדינה, מוכרת ציוד למטרות אזרחיות וביטחוניות ובאחרונה אף החלה לבצע השקעות בסטארט-אפים מקומיים באמצעות קרן ההשקעות Horizon. על-פי נתוני הרשפ”ת, החברה ביצעה עד היום רכש מתעשיות בישראל בהיקף של מאות מיליוני דולרים, זאת בעקבות עסקאות של משרד הביטחון לרכישת מטוסים ומסוקים.

שר הכלכלה והתעשייה אלי כהן: “ההסכם עם חברת התעופה בואינג מעיד על הבעת אמון חשובה של החברה בפעילות בישראל ובתעשייה הישראלית. המדיניות החדשה של הרשות לשיתוף פעולה תעשייתי אשר הופכת את המחויבות הרגולטורית של חברות זרות, להזדמנות עסקית שתורמת לקידום התעשייה והכלכלה הישראלית, הנה בעלת תרומה מהותית לתעשייה ולכלכלה הישראלית”.

נשיאת בואינג דיפנס, ליאן קארט: “השותפות שלנו עם ישראל ארוכת-שנים ומתחילה בעצם עם הקמת המדינה. ההסכם הזה מבטיח שמערכת היחסים והשותפות תמשיך לצמוח ולשגשג גם בעשורים הבאים”.

מנהלת הרשפ”ת, זיוה איגר: “אנו שמחים לדווח על ההסכם עם חברת בואינג, ומשוכנעים שיעניק רוח גבית לחיבורים בינה לבין התעשייה הישראלית. הדבר חשוב בעיקר על רקע הסכם ה-MoU עם האמריקנים וביטול האפשרות להמיר כספי רכש, ומעניק אפשרות נוספת לתעשיות הישראליות להתחבר לחברה עולמית מובילה”.

כתיבת תגובה