נחתם הסכם צינור הגז שיאפשר לייצא לאירופה

שר האנרגיה יובל שטייניץ חתם בשבוע שעבר על הסכם להנחת צינור הגז שיעבור דרך קפריסין לאירופה • מדובר בהסכם שיסייע להפוך את ישראל למעצמת אנרגיה • ראש הממשלה: "זהו יום היסטורי לישראל, משום שישראל הופכת במהירות למעצמה אנרגטית, למדינה שמייצאת אנרגיה"

מנהיגי המדינות בהצהרה המשותפת | צילום: חיים צח, לע"מ

במפגש הפסגה הטרילטרלי בהשתתפות ראש הממשלה נתניהו, ראש ממשלת יוון ונשיא קפריסין: נחתם הסכם צינור הגז East-Med

ראש הממשלה בנימין נתניהו, ראש ממשלת יוון קיריאקוס מיצוטקיס ונשיא קפריסין ניקוס אנסטסיאדיס, נועדו באתונה במסגרת מפגש הפסגה הטרילטרלי המתקיים בפעם השביעית. בסוף השבוע שעבר בטרם קטע נתניהו את ביקורו בעקבות חיסול האיראנים, חתמו המדינות על הסכם צינור הגז 'East-Med', שיעבור מישראל, דרך קפריסין ויוון, לאירופה.

על ההסכם חתמו שר האנרגיה יובל שטייניץ, שר האנרגיה ואיכות הסביבה של יוון Konstantinos Hatzidakis ושר האנרגיה של קפריסין Georgios Lakkotrypis.

מדובר בהסכם בין-ממשלתי, שמגיע בהמשך למזכר ההבנות שנחתם ב-2017, ולאחר שנערך סקר היתכנות ראשוני. ההסכם מעגן בתוכו את המחויבות של שלושת המדינות להקמת הפרויקט.

זהו גם המשך ישיר לתחילת הזרמת הגז ממאגר לווייתן בשבוע שעבר ומהלך שיאפשר לישראל לייצא את הגז ישירות לאירופה.

דברי ראש הממשלה בנימין נתניהו בהצהרות משותפות עם מנהיגי המדינות, לאחר שישב עמם לפגישות בילטרליות:

"זהו יום היסטורי לישראל, משום שישראל הופכת במהירות למעצמה אנרגטית, למדינה שמייצאת אנרגיה.

"אנחנו פתחנו לפני ימים אחדים את שדה הגז ב'לוויתן'. זה מביא לנו תפוקות כבירות, אבל עם הייצוא שמתאפשר דרך הצינור הזה, אנחנו נוכל לתת הכנסות של מאות מיליארדי שקלים לאזרחי ישראל – לרווחה, לבריאות, לצעירים ולקשישים – לכולם. זאת התפתחות יוצאת מן הכלל.

"אני גם מציין את העובדה שאנחנו חתמנו הסכמי אספקה עם שכנינו הערבים. זה מחזק את השלום, זה מחזק את הכלכלה, זה מחזק את העתיד.

"זהו גם יום היסטורי, משום שיש כאן שיתוף פעולה שהולך ומתבסס בין יוון, קפריסין וישראל. ממש ברית במזרח הים התיכון, שהיא גם כלכלית, היא גם מדינית והיא גם מוסיפה לביטחון וליציבות של האזור. לא נגד אף אחד, אבל למען הערכים ולטובתם של אזרחי המדינות שלנו.

"אנחנו קוראים לכל מדינה נוספת שרוצה להצטרף לזה. איטליה קודם תצטרף, אבל גם מצרים, וכל מדינה אחרת שמעוניינת להצטרף לזה. זה יחזק מאוד את הברית.

"זהו שינוי גדול מאוד. ישראל הייתה תמיד מדינת קצה, מדינה שבעצם לא היו לה חיבורים, תרתי משמע. עכשיו, יש לנו בנוסף ליחסי החוץ שלנו, שהם פורחים מעבר לכל דמיון, מעבר לכל מה שהגענו, גם ברית ספציפית למען המטרות החשובות האלה במזרח הים התיכון".

כתיבת תגובה