נחתם הצו לביטול מכסים על מעדנים, יוגורטים וגבינות

כחלק ממגמת משרדי האוצר והחקלאות להפחית את מחירי הגבינות ומוצרי החלב בעשרות אחוזים: שר האוצר חתם על צו לביטול מכסים של מעדנים יוגורטים וגבינות רזות, וכן הגדלת מכסות יבוא של גבינות קשות | הצו יאפשר את פתיחת השוק ליבוא חופשי של מוצרים אלו ממדינות אירופה | ובכמה יתמעטו הכנסות המדינה?

מוצרי חלב | צילום: נתי שוחט, פלאש 90

שר האוצר אביגדור ליברמן, בתיאום עם שר החקלאות עודד פורר, חתם על צו שיבטל מכסים על מוצרי חלב רכים וכן יגדיל את המכסות הפטורות ממכס של גבינות קשות, באופן שצפוי להוזיל את המחירים של מוצרי חלב לצרכן הישראלי. המדינה תפסיד הכנסות בסך 10 מיליון ש”ח בשנה.

הצו כולל ביטול מלא של מכסים על יוגורטים, מעדני חלב וגבינות עד 5% שומן – הצו יאפשר את פתיחת השוק ליבוא חופשי של מוצרים אלו ממדינות אירופה בהן המחיר לצרכן לק״ג יוגורט עומד על כ-8.5 ש״ח בממוצע לק״ג, בהשוואה ל-17 ש״ח לק״ג בישראל.

250/200 סייד בר + קובייה

כמו כן, הצו כולל הגדלה של המכסות הפטורות ממכס בכ-5,000 טון עבור ייבוא של גבינות במכסה – הגבינות המיובאות צפויות להיות זולות בכ-25% מהמחיר המפוקח בישראל כך שהמחיר לצרכן צפוי לרדת בכ-10 ש”ח לק״ג.

כל זאת, תוך שמירה על החקלאות המקומית – שכזכור, בעבר התנגדו ראשיה למהלכים מעין אלה. לראשונה, נוצרה הידברות עם ראשי ענף החלב ומוצריו, והמהלך נעשה בתיאום עימם.

התכנית מיישמת את המלצת ה-OECD למדינת ישראל ומהווה צעד נוסף בהצבת ישראל לצד המדינות המפותחות בכל הנוגע לאופן התמיכה בחקלאות, והוא נחתם בהמשך לסיכום מקצועי בין משרדי האוצר והחקלאות.

שר האוצר, אביגדור ליברמן: “מוצרי החלב בישראל יקרים ב-79% מהממוצע ב-OECD, ופתיחת שוק החלב לתחרות היא צעד ראשון בסל פתרונות לטיפול ביוקר המחייה. בעקבות הפחתת המכסים הצרכן הישראלי יוכל ליהנות ממגוון מוצרי חלב במחירים זולים, תוך שמירה על החקלאות המקומית. אני מודה לשר החקלאות על שיתוף הפעולה בצעד חשוב זה”.

Inner article

שר החקלאות, עודד פורר: “תחרות חופשית משיגה עבורנו שלושה יעדים: מחיר טוב לצרכן, מבחר גדול יותר של מוצרים ומחייבת גם את השוק המקומי להשתפר. זהו עוד צעד ברפורמה שאנחנו מובילים לפתיחת השוק ולחיזוק החקלאות המקומית”.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה