נחתם מתווה להסדרת חשמל כשר לשימוש בשבת

בהסכם שנחתם נכתב כי רשות החשמל תספק פתרונות להזרמת חשמל כשר ברשת מנותקת באוטומציה מלאה ללא מגע יד אדם, לאוכלוסייה המעוניינת בכך

חדר פיקוד בחברת חשמל | צילום: יעקב נחומי, פלאש 90

בשורה של ממש לציבור שומרי השבת: בעקבות פעילותו של ח"כ הרב יעקב אשר נחתמו לראשונה הסיכומים של ועדת הכלכלה בכנסת, משרד האנרגיה ורשות החשמל להסדיר הפעלת מערך לייצור ושיווק חשמל כשר לשימוש בשבת, המיוצר בתהליך אוטומטי ללא מגע יד אדם, זאת כחלק מיישום רפורמת החשמל והייצור הקהילתי. היום צפויה מליאת הכנסת לתת תוקף למתווה ולאשר את הרפורמה המוצעת בקריאה שניה ושלישית.

כזכור, בדיונים שהתקיימו בוועדת הכלכלה על הפרטת משק החשמל, דרש הרב אשר למצוא פתרון והסדרה במסגרת הרפורמה לייצור ושיווק חשמל קהילתי כשר ואף עיכב באמצעות רביזיה שהגיש את אישור רפורמת החשמל בוועדת הכלכלה, עד לחתימה על הסדרת החשמל הכשר.

בהסכם שנחתם נכתב כי רשות החשמל מכירה בצורך לאפשר פתרונות לאספקת חשמל לאוכלוסיות שונות, על מנת להבטיח שאופי השירות שיינתן להם יהיה מיטבי, ובהתאם לצורכיהם הייחודיים. סוגיית אספקת חשמל כשר, המיוצר באוטומציה ללא מגע יד אדם ומחולק ברשת אוטונומית מנותקת רשת בימי המנוחה והמיועד לאוכלוסייה הבוחרת לצרוך שירות זה, נבחנת מזה זמן ולאחרונה החלו לעלות פתרונות ישימים העשויים לאפשר אספקת חשמל כשר, תוך שיפור טיב השירות כך שיהיה זמין, בטיחותי וזול במידת האפשר.

יצוין, כי כמו כל שירות ייעודי, גם שירות זה יתבסס על העיקרון לפיו צרכני השירות הם אלה שיישאו בעלותו ולא כלל צרכני החשמל. במסגרת המתווה יתאפשר לקהילה\שכונה\עיר ליזום הקמת מתקן ייצור חשמל (גנרטור) קטן או גדול מוסק דלק זול וכשר כגון גז טבעי נוזלי או דחוס, באופן שהתחנה מלבד פעולה בשבתות תפעל בימי החול וכך תהיה כלכלית ותשית מינימום עלויות על הציבור, באופן שתהיה ירידה דרמטית בעלויות לכל משפחה, אך מאידך לא יפגע העיקרון של ייצור ופיקוח קהילתי מהודר לשבת.

הרב אשר הודה לכל אלו שעסקו ועמלו להשגת המתווה בהם יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ איתן כבל, יו"ר ועדת הכספים ח"כ הרב משה גפני, שר הפנים הרב אריה דרעי, סגן שר האוצר הרב יצחק כהן, ח"כ הרב מיכאל מלכיאלי, חברי הוועדה לענייני אנרגיה בשבת, הפועלים בהנחייתם הצמודה של גדולי ההוראה ובהכוונת מרנן ורבנן גדולי ישראל שליט"א, שר האנרגיה ח"כ יובל שטייניץ ומנכ"ל משרדו אודי אדירי, וכן ליו"ר רשות החשמל ד"ר אסף אילת. בתגובתו לרשות החשמל כתב הרב אשר כי "אני מברך על הסיכומים וההבנות שהגענו אליהם שיקדמו את הנושא שחשוב כל כך לציבור הצרכנים שומרי השבת בהידור, אני רואה במתווה שנחתם תחילתו של שיתוף פעולה ליישום בפועל של מגוון הפתרונות שסוכמו".

3 תגובות ל: "נחתם מתווה להסדרת חשמל כשר לשימוש בשבת"

  1. בשורה אדירה, כל הכבוד…….

  2. יעקב אשר לא שייך לזה, הליטאים התנגדו לזה, כמו שהם מתנגדים לכל דבר שבקדושה

  3. מתי תכלס זה יוצא לפועל?

כתיבת תגובה