ניהול עיזבון

המושג 'ניהול עזבון' עולה על שפתינו בעיקר כאשר ישנם נכסים שהניהול שלהם נחשב מורכב או שישנם חובות שהותיר הנפטר או חובות כלפי העזבון

ניהול עזבון | תמונה: pixabay

דוגמא לכך אפשר לראות בניהול נכסים במושבים בהם ישנם כללים וחוקים של בן ממשיך, או במקרים בהם מדובר בשטחים חקלאיים או כאלה שמיועדים להפקעה. במקרים אלו צריך להגיש בקשה למינוי מנהל עיזבון על ידי רשם הירושה או בית המשפט.

כאשר אין הסכמה בין בני משפחה או יורשים אודות חלוקת העזבון שהותיר אחריו בן משפחה מנוח, תמנה ערכאה מוסמכת מנהל לעזבון אשר תקפידו יהיה לחלק את הנכסים באופן שווה בין היורשים. איש מקצוע זה יכול לשלם חובות של הנפטר, לגבות חובות ולנהל את הנכסים באופן הנכון ביותר.

מתי צריך למנות מנהל עזבון?

מינוי כזה יתרחש בשל כמה סיבות ברורות כמו במקרים של ניהול מורכב של נכסים שהועברו בירושה. במקרים של חובות כבדים שישנם על הנכסים שהותיר אחריו הנפטר. גם במקרים של נכסים בחו"ל, חברות ותאגידים שהועברו בירושה – יחול מינוי של מנהל עזבון וצורך בניהול תקין ומחלוקת בין היורשים אודות הירושה. בכול מקרה, מנהל כזה ימונה רק כאשר כול היורשים מסכימים על כך. או כאשר אין הסכמה מלאה לגבי הירושה ודרך החלוקה שלה.

כיצד בוחרים מנהל עיזבון

אם הגעתם למצב בו אתם זקוקים לאיש מקצוע מסוג זה, חשוב לבחור משפטן מנוסה משמע: עורך דין המומחה בדיני מקרקעין. המינוי יתבקש כמובן על ידכם, אך עוה"ד יצטרך להיות מאושר גם על ידי בית המשפט. מנהל העזבון יוכל להתמנות לטפל בצוואה או בירושה באופן קבוע או זמני. כאשר הבקשה לניהול תעשה בתשלום אגרה תוך פנייה לערכאות המשפטיות הדרושות.  מידע נוסף תמצאו באתר של משרדי עורכי דין יצחק גולדשטיין.

חשוב לדעת כי לעיתים ניהול וטיפול בנכסי המשפחה על ידי איש מקצוע – ידרוש אישורים של בית המשפט. מלבד זאת, הניהול יכול להתרחש ביעילות רק עם הסכמה של כול בני המשפחה. מנהל עזבון יכול לבצע פעולות אחרות הנוגעות לעזבונו של הנפטר (מלבד ניהול הירושה) כמו גביית חובות, איתור יורשים, תשלום חובות וכדומה.

במידה ואין הסכמה עם חלוקת הרכוש או ההסכם – אפשר לפנות למשרד עורכי דין המתמחים בניהול ירושות, ובכך לערער על החלטות מול בית המשפט.

כיצד בוחרים את איש המקצוע המתאים

כאשר אתם בוחרים את האדם שינהל את הירושה, חשוב לבחור עורך דין צוואות וירושות תושב הארץ וכזה שיכול לשמש  כמנהל הירושה. מנהל הירושה מצוין בדרך כלל בצוואה, ואותו בחר האדם שנפטר. חשוב לדעת כי מנהל עזבון יכול להיות גם אדם שלא הוזכר בצוואה ורצוי שהוא יהיה עורך דין מומחה לנושא ניהול עיזבונות. בכך תוכלו לנהל נכון נכסים ולפתור סכסוכי ירושה בצורה מקצועית ונכונה יותר עבורכם ועבור בני המשפחה שלכם.

כתיבת תגובה