ניהול תזרים מזומנים בעסק

צילום:freepik

ישנן סיבות מגוונות מדוע עסקים קורסים וסוגרים, חלקם אינם ריווחים, חלקם בעקבות הוצאת ענק לא צפויה (כמו תביעה רצינית למשל) וחלקם בעקבות ניהול כושל.

קצרה היריעה בכדי להסביר על ניהול כושל, אבל במאמר זה נתמקד באחת “יצירת עומס הוצאות נקודתי”.

250/200 סייד בר + קובייה בכתבה

מה זה “עומס הוצאות נקודתי” ?

לכול עסק יש הוצאות והכנסות, לכול הוצאה והכנסה יש תאריך ספציפי שהיא עתידה להיכנס או לצאת מחשבון העסק, המטרה שלנו בתור מנהלי העסק זה לא ליצור “עומס הוצאות” – אפילו לא לפרק זמן קצר, שעלול להכניס את חשבון העסק לחריגה.

חריגה בחשבון, כידוע, עלולה לגרום לשיקים לחזור, לעצירת סחורה מספקים, לאובדן אמון מספקים ולעצירת כל שרשרת העסק ולפעמים עד כדי קריסה, כל זאת למרות שלפעמים העסקים הללו היו יכולים להתקיים עוד שנים רבות.
אם כך, כאשר אנחנו מתחייבים על הוצאות עתידיות עלינו לבדוק שבתאריך היציאה של הכסף מהחשבון, לא נהיה בחריגה בחשבון, בכדי לבדוק דבר כזה, עלינו ליצור תזרים מזומנים.

כיצד בונים דוח תזרים מזומנים ?

עיקר שימושו של תזרים מזומנים הוא התבוננות לעתיד. נכון, אפשר גם לראות מה קרה לפני חודש אבל כאמור עיקר ייעודו הוא ניהול נכון של כספים עתידיים.

בכדי לדעת את עתיד חשבון העסק, אנחנו צריכים לדעת מתי יש כסף שצריך להיכנס ומתי הוא צריך לצאת והחישוב שצריך לבצע זה בעצם, לקחת את מצב החשבון העכשווי ולשקלל בו את כל ההוצאות וההכנסות העתידיות עד לתאריך שאותו אנחנו בודקים, חישוב זה יציג לנו בעצם את מה שנקרא “דוח תזרים מזומנים”.

רוב העסקים יודעים מתי צריך לצאת כסף ועל דברים בלתי צפויים ניתן להקציב אחת לחודש אומדן משוער, לגבי הכנסות, מאחר וקשה לדעת האם הלקוחות שלנו “ימשכו” אותנו עם “שוטף פלוס מיליון” או שפשוט קשה לדעת כמה נצליח למכור סחורה, ניתן פשוט לתת אומדן משוער ולנסות ולדייק אותו ככול שמתקרב התאריך.

אם נחשב הכול ביחד נקבל דוח תזרים מזומנים עתידי.

תזרים מזומנים באקסל

אם אתם יודעים להשתמש היטב בתוכנת אקסל תוכלו בתוך כמה שעות לבנות לכם כלי נחמד שיעזור לכם בניהול התזרים, הבעיה עם כלים אלו היא רמת האמינות הנמוכה שלהם והשבריריות שלהם.

תזרים מזומנים של “אקסליסט”:

באתר “אקסליסט” ניתן למצוא את תוכנת “ריבר” – תזרים מזומנים אקסל, היא תוכנה קלה ואינטואיטיבית מאוד לשימוש, תוצרת “אקסליסט” שתוכנתה באופן מקצועי על תוכנת אקסל לניהול נכון של תזרים מזומנים.

 

לראות את העתיד כבר היום

דמיינו את עצמכם לוחצים על כפתור, בוחרים תאריך עתידי ורואים כמה יעמוד חשבון הבנק שלכם, בנוסף בתוכנה תוכלו להזין את הכספים היוצאים והכספים הנכנסים ובסוף לקבל דוח תזרים מזומנים לפי תאריכים רצויים, דוח הכנסות, דוח הוצאות, דוח לקוחות, דוח ספקים, דוח שוטף, דוח אמצעי תשלום.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה