ניזוקתם מהעומס בבתי החולים? תתבעו

על פי החוק, לבית החולים ישנה אחריות ישירה כלפי החולים המאושפזים ומטופלים בו, ובנוסף, הוא חב באחריות שילוחית, כמעביד של הרופא • הנהלת בית החולים אחראית לכל מעשה רשלני שנעשה בגדר הטיפול הניתן לחולה ע”י בית החולים • אז את מי תובעים?

ס. שר הבריאות בעת הפעלת מערכת ניטור חדרי מיון ומלר"דים ב-2017 | צילום (אילוסטרציה): דוברות משרד הבריאות

חגי תשרי מאחורינו וכמדי שנה – מזג האוויר ההפכפך של חודש חשוון מביא איתו את תחלואי החורף. הפניות הרבות למיון גורמות לבתי החולים לקרוס תחת העומס וחולים רבים אשר משלמים ביטוח בריאות מדי חודש בחודשו מוצאים את עצמם אבודים ואינם מקבלים את הטיפול לו הם זקוקים.

כאשר חולה פונה לבית חולים, בדרך כלל יהיה זה המוצא האחרון שלו, ולכן הוא מצפה לקבל את הטיפול הרפואי לו הוא זקוק, ללא קשר לעלות הטיפול וללא קשר לעומס הקיים. כאשר החולה אינו מקבל את הטיפול הרפואי לו הוא נצרך, וכתוצאה מכך נגרם לו נזק, קמה לו האפשרות המשפטית לתבוע את בית החולים על אי מתן רפואי נאות ובגין רשלנות רפואית.

250/200 סייד בר + קובייה בכתבה

על פי החוק, לבית החולים ישנה אחריות ישירה כלפי החולים המאושפזים ומטופלים בו, ובנוסף, הוא חב באחריות שילוחית, כמעביד של הרופא. הנהלת בית החולים אחראית לכל מעשה רשלני שנעשה בגדר הטיפול הניתן לחולה ע”י בית החולים.

על מנת לתבוע את בית החולים ואת הרופא המטפל בעילת “רשלנות רפואית” על החולה להוכיח כי הטיפול שקיבל היה רשלני, וכי הרופא הסביר לא היה מבצע את הטיפול כפי שהרופא המטפל ביצע.

לתביעת רשלנות רפואית מספר שלבים:

השלב הראשון:

פנייה לעורך דין – בראש ובראשונה על התובע לפנות לעורך דין (מומלץ עו”ד שמתמחה בדיני נזיקין\רשלנות רפואית) על מנת שיציג בפניו את כל האינפורמציה לה הוא נדרש ויכווין אותו בכל שלב של ההליך.

870/135 ליינר ארטקל

השלב השני:

תיעוד רפואי – עורך הדין יבקש מהתובע כל מסמך קיים על מנת לבסס את התביעה. על פי חוק, הרופאים חייבים לתעד כל טיפול בכתב, והמטופל זכאי לקבל כל תיעוד בעניינו ולכן אם חסר מסמך עוה”ד יכול לפנות לבית החולים ולקבל אותו.

השלב השלישי:

הפנייה למומחה – על מנת להוכיח שהייתה רשלנות רפואית יופנה התובע למומחה רפואי שיבדוק את הטיפול אותו הוא קיבל ויראה האם מדובר ברשלנות רפואית. במידה ואכן מדובר ברשלנות, יכתוב המומחה חוות דעת משפטית המאמתת את הדברים.

השלב הרביעי:

הגשת התביעה – לאחר איסוף החומר הרפואי, ולאחר כתיבת חוות הדעת של המומחה, יגבש עורך הדין כתב תביעה המפרט את הרשלנות הרפואית ואת הנזק שנגרם ממנה. במידה ובית המשפט יתרשם שאכן מדובר ברשלנות רפואית וכי הטיפול שקיבל החולה איננו סביר הוא יקבע פיצוי לתבוע על פי הנזק שנגרם לו

חשוב להדגיש: לכל טיפול רפואי יש את הסטטיסטיקה הנוראית שלו ואין מדובר ב-“צייד מכשפות” כלפי הרופאים או הצוותים הרפואיים בכלל. סיטואציות איומות אלו יישארו תמיד קשות לעיכול, בלתי נתפסות וטעונות ברגשות רבים. לשם כך החוק מגדיר ומגן בו זמנית, מתי נעשתה טעות ומתי הטעות הינה טעות פטאלית שעלתה בבריאות או אפילו בחיים.

עו”ד נירית פליישמן מתמחה בדיני נזיקין ובדיני רשלנות רפואית

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה