ניצחון למתפללים: בית הכנסת ב’זיכרון’ יוקם

התושבים התנגדו להקצאת בית כנסת לקהילה בזיכרון יעקב, התלוננו על מספר שיא של בתי כנסת בתחומם ואף טענו ל’הדתה’ • ומה פסק בית המשפט?

בית הכנסת 'אוהל יעקב' בזכרון יעקב שנוסד בתרמ"ו ע"י הברון רוטשילד | צילום אילוסטרציה: יהב גמליאל, פלאש 90

במשך חמש השנים האחרונות הסעירה סאגת הקצאת הקרקע לבית הכנסת את תושבי זיכרון יעקב ואף גלשה לתקשורת הארצית, שם זכתה לסיקור נרחב. מדובר בשטח של כחצי דונם שהוקצה לבניית בית כנסת ועמד במרכזה של סערה ציבורית במושבה הצפונית זיכרון יעקב שהחלה לקלוט בשנים האחרונות הגירה חרדית חיובית. 

בפסח האחרון סקרנו את התפתחות ההתיישבות החרדית בזיכרון יעקב. כמאתיים וחמישים משפחות חרדיות מתגוררות במקום ובדרך כלל, הקהילה חיה בהרמוניה טובה עם סביבתה. ההקצאה הנוספת לבניית בית כנסת במושבה, הציתה שורה ארוכה של התנגדויות מצד תושבי המקום.

250/200 סייד בר + קובייה בכתבה

אל מול בקשת הציבור הדתי להקים את המבנה נערמו לא פחות מ-103 התנגדויות משלל סיבות וטענות. מרבית ההתנגדויות עסקו בפגיעה לכאורה בתקנות ונהלים או בחשש מהדתה ושינוי צביון הישוב.

העותרים, 181 במספר, המתנגדים לבית הכנסת טענו, כי בזיכרון יעקב למעלה מ-33 בתי כנסת ובאופן יחסי לכמות התושבים ביישוב מדובר בלא פחות משיא ישראלי, לכאורה. את מתפללי בית הכנסת ייצגו עורכי הדין עודד נשר – שותף וראש מחלקת ליטיגציה אזרחית במשרדו של ד”ר יחיאל וינרוט – ועו”ד ענבר שלח, שהוכיחו כי לא נפל רבב בהחלטת המועצה המקומית להקצות את השטח לבית הכנסת.

השופט אברהם אליקים סגן נשיא ביהמ”ש המחוזי בחיפה דחה את העתירה, ביקר בחריפות את העותרים כנגד בית הכנסת והשית עליהם הוצאות משפט בגובה 60,000 ₪.

בין היתר קבע ביהמ”ש כי העותרים התנהלו בחוסר תום לב, הציגו מידע שגוי מבלי לתת לכך הסבר והצביע על שלל ליקויים בטענותיהם. הוא ציין כי משרד הפנים, מועצת זיכרון יעקב והעמותה פעלו כשורה. 

Inner article

 

עם מתן ההחלטה הסופית בפרשה, מאמינים מתפללי בית הכנסת כי השקט ישוב לשרור במושבה, תוך שיתאפשרו חיים משותפים בין כל זרמי האוכלוסייה, בכבוד הדדי.

עורכי הדין עודד נשר וענבר שלח ממשרד ד”ר י. וינרוט ושות’ אמרו, כי: “בית המשפט שם היום סוף ליותר מעשור של ניסיונות חוזרים ונשנים למנוע הקמת בית כנסת בידי עמותה, שכל מטרתה קירוב לבבות ותרומה לקהילה. מדובר בפסק דין חשוב הממחיש את גבולות ההתערבות בהחלטות הרשות, ואנו מברכים עליו”.  

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה