נלקח לבית עולמו היזם שבנה אלפי יח”ד לציבור החרדי

שלמה לנדסמן, הבעלים והמייסד של חברת הבניה הגדולה “רובין-לנדסמן”, נפטר אמש לבית עולמו בגיל 95. סיפורו של הנער הצעיר ששרד את השואה והצליח לשקם את עצמו ולהפוך לאחר מבוני הארץ הגדולים. חכמת שלמה.

שלמה לנדסמן

אתמול, ביום רביעי, נפטר לבית עולמו שלמה לנדסמן ז”ל, הבעלים והמייסד של חברת הבניה הגדולה “רובין-לנדסמן”, שבנתה בחמישים השנים האחרונות אלפי יח”ד ועשרות מוסדות ציבור ברחבי הארץ מתוך הגשמה ציונית של הפרחת השממה בארץ הקדושה. בן 95 היה בפטירתו.

סיפורו של שלמה, או בשמו המלא אברהם שלמה זלמן, הוא סיפורה של יהדות הונגריה שכחצי מיליון מבניה עלו על המוקד על קידוש ה’ במשרפות אושוויץ, והוא היה מהשרידים הבודדים במשפחתו שזכו להינצל מהתופת, לעלות ארצה, להקים משפחה לתפארת ולקחת חלק פעיל בבניית הארץ.

box

שלמה נולד בכ’ שבט תרפ”ב בעיירה מאקו, המוכרת לנו בשמה “מאקאווא”, למשפחת לנדסמן שהיתה משפחת עשירה ומבוססת כלכלית ובבעלותה היתה טחנת קמח גדולה ממנה התפרנסה המשפחה המורחבת. המשפחה השתייכה לקהילה האורטודוקסית אם כי שמרה על קשרים נאותים גם עם שאר הקהילות היהודיות בעיר.

מלחמת עולם השניה שיבשה כליל את חייה של משפחת לנדסמן, ולמרבה הנס ההורים והילדים ניצלו מהמלחמה – תופעה ניסית ונדירה. לאחר המלחמה חזר שלמה להונגריה ונעצר באחד הימים בחשד לסחר בלתי חוקי והחוקר ההונגרי הטיח בו: “אתם כולכם רמאים”, כשהתכוון על כלל היהודים.

לימים יספר שלמה כי זה היה הרגע שבו הבין שאין לו מה יותר לחפש על אדמת הונגריה הספוגה בדם יהודי ועלה ארצה באוניית מעפילים בלתי ליגאלית, בניגוד לתחנוני בני משפחתו שניסו להניעו מצעד זה. שנים לאחר מכן הצטרפו אליו שאר בני משפחתו.

בארץ ישראל זכה שלמה להקים בית נאמן בישראל יחד עם רעייתו ציפורה ע”ה, ובתחילת שנות ה – 70 הקים את חברת ש. פרידמן ש.לנדסמן שמאחר יותר שינתה את שמה והפכה ל”רובין-לנדסמן”, יחד עם שותפו שלמה פרידמן, שותפות שמחזיקה מעמד יותר מחמישים שנה.

בתוך שנים ספורות הפכה החברה לאחת מחברות הביצוע והיזמות הגדולות בישראל, עם דגש מיוחד לציבור החרדי כשהיא בנתה אלפי יח”ד באשדוד, אלעד, בית שמש, בני ברק ועוד. בית הכנסת הגדול בשיכון ויז’ניץ, סמינר אור החיים ועוד שורה של מוסדות ציבור מפורסמים נבנו על ידי החברה.

שלמה זכה לאימון מלא מצידם של גדולי ישראל שראו בו איש ישר ואמין, ואף העדיפו שהוא יהיה זה שיבנה עבורם את מוסדות התורה והחסד כשהם מסתמכים על יושרו. קשר מיוחד היה לשלמה עם כ”ק האדמו”ר ממאקאווא שליט”א מכפר אתא, ואף תרם למוסדות רבות לצורכי צדקה וחסד.

היה בו מיזוג נדיר של איש תורה ועבודה, מצד אחד העריך מאד לומדי תורה ואף תמך בהם רבות, מצד שני היה איש עבודה כשיושרו המפורסם הפך מודל לחיקוי בענף העיסקי. היה איש פיקח ונבון והתנהל בתבונה עם הרבה חכמת חיים אותה הנחיל לבני משפחתו.

זכה שלמה להקים משפחה לתפארת עם בנו משה לנדסמן ניר וחתנו שמשון רובין, נכדים ונינים.

רוגע160
inner

תגובה אחת ל: "נלקח לבית עולמו היזם שבנה אלפי יח”ד לציבור החרדי"

  1. אדם מיוחד רב זכויות

כתיבת תגובה