נסיעה ירוקה: המדינה הראשונה שתספק נסיעות חינם בתח"צ

מ-2020: לוקסמבורג תפסיק לגבות תשלום על נסיעה בתחבורה ציבורית • הדילמה היחידה שנותרה: מי יישב במחלקה הראשונה והשנייה ברכבת?

צפופה ופקוקה. לוקסמבורג, מבט ממעוף הציפור | צילום קאימבה, ויקיפדיה

במירוץ העולמי לעידוד תחבורה ציבורית מכל הסיבות האפשריות, נראה כי ניתן כבר לסמן מנצחת: הראשונה בעולם שכל שירותי התחבורה הציבורית בה יהיו בחינם, היא לוקסמבורג.

'ביזנעס' מתרחב בניו-מדיה: מהיום, כל העדכונים – גם בוואטסאפ!

Box

ראש הממשלה הלוקסמבורגי חוויאר בטל, שוהושבע בשבוע שעבר לכהונה שנייה אחרי שכל הסקרים ניבאו שלא ינצח שוב במערכת הבחירות הנוכחית – נחוש לממש את הבטחת הבחירות שלו להמונים ולהוציא אל הפועל תכנית מהפכנית שבמסגרתה לוקסמבורג לא תגבה כסף עבור נסיעות ברכבות, חשמליות ואוטובוסים. תעריפי הנסיעה יבוטלו כבר בקיץ הקרוב, ועד לשנת 2020 יבוטלו מחירי הנסיעות כליל, כך דיווח 'הגרדיאן'.

מדיניות ממשלתו של בטל הובילה גורמים תומכי סביבה רבים לתמוך בו בבחירות האחרונות וגישת הממשל בלוקסמבורג לתחבורה הופכת בהדרגה ליותר ויותר מתקדמת. העיתון הבריטי דיווח עוד, כי כבר הקיץ, השיקה הממשלה תחבורה ציבורית בחינם לכל ילד ואדם מתחת לגיל 20. בנוסף, כבר כיום תלמידי תיכון זכאים להסעות חינם בין המוסד החינוכי שבו הם לומדים לבין ביתם.

והחיים יפים גם לשאר הנוסעים בתחבורה הציבורית. אלה, נדרשים לשלם רק שני יורו עבור נסיעות של עד שעתיים, דבר המאפשר להם לנסוע כמעט מצד אחד של המדינה הקטנטונת ועד קצה. מתחילת 2020 צפויים כל כרטיסי התחבורה הציבורית להתבטל, והחיסכון למדינה יתבטא על כל המערך הנלווה לגביית התשלומים והפיקוח על המשלמים בביקורת שוטפת.

יצוין עם זאת, כי המדיניות לנסיעות חינם טרם גובשה במלואה, וטרם התקבלה החלטה כיצד יש לנהוג ביחס למחלקה ראשונה ושנייה ברכבות, והאם אלה יהיו בחינם או שתשלום כלשהו ייגבה על הנסיעה בהם.

העיר לוקסמבורג, בירתה של המדינה האירופית הקטנה, ששטח כולה עומד רק על 2,590 קמ"ר, היא אחת הערים עם עומסי התנועה הכבדים ביותר בעולם. בבירה מתגוררים כ-110 אלף בני אדם, וכ-400 אלף איש נוספים מגיעים אליה מדי יום לעבודה. למרות שבמדינה כולה מתגוררים 600 אלף בני אדם, קרוב ל-200 אלף בני אדם נוספים המתגוררים בצרפת, בלגיה וגרמניה חוצים את הגבול מדי יום כדי לעבוד בלוקסמבורג.

הפקקים בעיר, גבו מהנהגים כ-33 שעות בממוצע בשעות השיא בפקקי תנועה בשנת 2016, כך מצא מחקר שנערך בנושא.

Inner

כתיבת תגובה