נסיעת מבחן: 'נתיב פלוס' עלה לכביש – יעילותו טרם הוכחה

השר דיווח הישר מחדר המצב: "כביש החוף: כל היציאות מנתניה לכביש החוף פתוחות לתנועה. מגעש ועד גלילות שיפור של 12 קמ"ש לכל משתמשי הדרך. איילון צפון: התחבורה הציבורית מדווחת על שיפור של כעשר דקות ביחס לימים רגילים"

לא רק לתח"צ. השקת פיילוט נתיב פלוס מאחדת נוסעים ברכב מלא עם התחבורה הציבורית | צילום אילוסטרציה: אביר סולטן, פלאש 90

מיזם 'נתיב פלוס' של משרד התחבורה עלה היום לכבישים לנסיעת מבחן ראשונה. התוכנית הראשונה מסוגה בישראל – אותה קידם משרד התחבורה, מקצה נתיבי תחבורה בלעדיים לרכב רב תפוסה (קארפול) בכניסות למטרופולין תל אביב, במטרה לעודד נסיעה של שני נוסעים ויותר בכלי רכב פרטיים.

העבודות להכשרת הנתיבים הסתיימו, ובשלב זה, רכב רב תפוסה יוכל לנסוע לראשונה בשני נתיבים בלעדיים בינעירוניים: בכביש 2 (כביש החוף) לאורך של 22 קילומטרים, בין מחלף נתניה ועד מחלף גלילות, בשני הכיוונים ובכביש 20 (נתיבי איילון) בקטע שבין מחלף מבוא איילון ועד מחלף קיבוץ גלויות לכיוון צפון בלבד.

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' שמתכתב עם הציבור דרך חשבון הטוויטר שלו כתב הבוקר כי השינוי נראה מבטיח מאוד: "סטטוס חדר מצב משרד התחבורה נכון ל-07:00 ביום העבודה הראשון שבו הנתיב המיוחד מופעל. כביש החוף: כל היציאות מנתניה לכביש החוף פתוחות לתנועה. מגעש ועד גלילות שיפור של 12 קמ"ש לכל משתמשי הדרך. איילון צפון: התחבורה הציבורית מדווחת על שיפור של כעשר דקות ביחס לימים רגילים".

כתבי ynet רועי רובינשטיין ורענן בן צור פרסמו הבוקר את התרשמותם הישירה מהנתיב החדש: "הבוקר בשעה 07:15, יצאנו לנסיעת מבחן בנתיב מנתניה ועד הרצליה פיתוח. נסיעה, שבדרך כלל לוקחת 21 דקות לפי מה שסימן לנו הוויז, נעשתה ב-14 דקות ו-43 שניות.

"אמנם ביציאה מנתניה חווינו מעט פקקים, אך מהר מאוד התנועה על הנתיב החלה לזרום באופן רציף בעוד משמאלנו ראינו רכבים שסובלים מתנועה ערה. במהלך הנסיעה על הנתיב ראינו הרבה אוטובוסים ומעט מאוד משטרה, כאשר רק ניידת אחת עברה לידינו והשוטרים בה ניסו לראות כמה אנשים נמצאים בכל רכב. אף נתקלנו בשוטר בודד על אופנוע בכניסה לנתיב שבדק מי נכנס אליו וכמה אנשים נמצאים בכל רכב".

אלא שמול בשורת ההצלחה עולה השאלה האם נכון לבחון את השינוי בימים שבין החגים כאשר ישנם רבים שעושים גשר מראש השנה ועד בכלל. לדברי רועי רובינשטיין ורענן בן צור, תושבים בנתניה דיווחו על פקקים גדולים בעיר בשל המיזם. ובעיריית נתניה אמרו כי לאחר בדיקה, אכן נרשמו עומסים כבדים בעיר. זאת לטענתם, בגלל שאפליקציית waze הפנתה לעיר נהגים בשל הנתיב השיתופי.

מהנתונים עולה, כי ממוצע הנוסעים בכלי רכב פרטיים (מקדם המילוי), בישראל עומד כיום על 1.2 נוסעים בלבד. המיזם החדש מעודד העלאת תפוסת הנוסעים בכלי הרכב והדבר עשוי להביא לשיפור משמעותי של עשרות אחוזים במהירות הנסיעה הממוצעת ולצמצום מספר כלי הרכב בכבישים. 

 

המטרה היא להגיע למקדם מילוי של 1.4 נוסעים ומדובר על מספר הנראה כרגע בתנאים הישראליים כקשה להשגה. הדבר מחייב תיאומים, ויתור על הפרטיות, התאמת נקודות מוצא ויעד ולעיתים אף תוספת והארכת הנסיעה בתחילת הנסיעה או בסיומה כך שהדבר כלל לא פשוט ונהגים רבים יחשבו את זמן העמידה בפקק בפועל לעומת כל החסרונות ותוספות הזמן הנדרש לנסיעה בנתיב החדש של משרד התחבורה.

כדי שהנתיב ישמש רק את הרכבים עם התפוסה המלאה תאכוף יחידת האופנועים של אגף התנועה במשטרת ישראל את הנסיעה בנתיב. בחודש הראשון יירשמו לנהגים דוחות אזהרה בלבד ולאחר מכן יינתנו דוחות של 500 ₪. בynet פורסם כי 80 נהגים קבלו הבוקר דוחות אזהרה על הנסיעה ב'נתיב פלוס' ללא רכב מלא כנדרש: 2 נוסעים (כולל הנהג) במקטע של כביש 2 ממחלף נתניה ועד מחלף גלילות ו-3 נוסעים בכביש 20 צפונה (איילון צפון).

נוסיף כי בנוסף לנתיב המהיר, מעמיד משרד התחבורה לרשות הנוסעים בכבישים 2 ו-20 לתל אביב וממנה, עשרות קווי אוטובוס ישירים ומהירים, שיסיעו את הנוסעים בנתיבי התחבורה הציבורית ובנתיב פלוס. מדובר בקווים לרחובות, הוד השרון, ראשון לציון, נתניה, הרצליה, רעננה, כפר סבא, ואשדוד, שרבים מהם תוגברו בשנה האחרונה. כמו כן, בחודשים הקרובים יופעלו קווי שירות חדשים לרמלה, יבנה, ראשון לציון, כפר סבא והשרון, וכן יתוגברו קווים נוספים מאשקלון, רחובות וראשון לציון.

תגובה אחת ל: "נסיעת מבחן: 'נתיב פלוס' עלה לכביש – יעילותו טרם הוכחה"

  1. 500 שקל קנס
    זה קצת מידי הרבה לזה
    רואים איך יושבים כל הזמן אנשים שואלים
    איך יכולים לתת עוד קנסות ועוד קנסות על הנהג הישראלי
    זה פשוט לא יאומן

כתיבת תגובה