נסללה הדרך להמשך פיתוח רובע העסקים בירושלים

ויכוח עתיק יומין על הפיצוי ההולם להפקעת הקרקע במתחם הסמוך ל'בנייני האומה' הגיע לקיצו • בעוד 'אגד' הגיעה לפשרה עם המדינה לפני ארבע שנים, 'מפעלי תחנות' סירבו עד כה לקבל את החלטת ההפקעה • עתה ניתן פסק הדין שיאפשר את קידום הפרויקט של רובע העסקים בכניסה לירושלים

האזור ימשיך להתחדש. בנייני האומה | צילום: יח"צ

בית המשפט קבע: הקרקע בכניסה לעיר ירושלים תפונה סופית, ותימשך עבודת פיתוח הכניסה החדשה לירושלים. כזכור, לפני כשנה, נחסם למשך תקופה צפויה של ארבע שנים קטע הכביש של שדרות שז"ר בין צומת נורדאו אגריפס לשני הצדדים וזאת במסגרת עבודות הבנייה של מיזם הכניסה לירושלים, שאמור להפוך ל'סיטי' של ירושלים, עם שלל מגדלים עד 33 קומות וכמיליון מ"ר בנוי.

העבודות המתוכננות יקיפו את כל האזור הנרחב של הכניסה לעיר הן לכיוון ציר הרצל והן לכיוון שדרות שז"ר ברדיוס ענק, והכניסה המוכרת כיום לירושלים תשנה את פניה מן הקצה אל הקצה ותתאים לחדשנות ולאופייה של העיר, כעיר הבירה של מדינת ישראל.

ירושלים ערים סביב לה • שיווקי

פסק דין שניתן בבית משפט השלום בירושלים שהורה על פינוי השטח בכניסה לירושלים, שטח – שיש לו חשיבות אסטרטגית לפיתוח העיר והמהווה חלק מתכנית הכניסה לעיר – סולל בהחלט את המשך העבודות ופיתוח השטח.

מדובר על תביעת פינוי, שהוגשה בשנת 2010 על ידי עו"ד חלי לסר מפרקליטות מחוז ירושלים (אזרחי) בשם מנהל מקרקעי ישראל. התביעה התבססה על כך שהמקרקעין נשוא ההליך הופקעו כבר בשנות ה-50. בשנת 1985, ולצורך סיום המחלוקות הנוגעות לפיצויי ההפקעה, סוכם על הקצאת מקרקעין בהיקף של 92 דונם ל'מפעלי תחנות', כאשר באותה עת הוקצו כבר 82 דונם. על אף האמור, 'אגד' ו'מפעלי תחנות' החזיקו במשך השנים בכניסה לעיר שטח גדול בהרבה מ-10 דונם ובעת הגשת התביעה החזיקו שטח של כ-20 דונם בכניסה לירושלים.

הנתבעות טענו להפרת ההסכם על ידי המדינה בכך שלא הקצתה 10 דונם נוספים בהתאם להסכם ובמועד הקבוע בהסכם וביקשו את דחיית התביעה לפינוי המוחלט של השטח.

בשנת 2015 הגיעה המדינה להסכם פשרה עם חברת 'אגד' המסדיר את מועד הפינוי מהמקרקעין (בכפוף להכשרת חניונים מתאימים בתיאום עם משרד התחבורה).

במקביל, המשיך התיק להתנהל נגד 'מפעלי תחנות' ואחרים. רק לאחר ניהול דיון ההוכחות, במסגרתו הוזמן מהנדס העיר, מר שלמה אשכול, להעיד על חשיבות תוכנית הכניסה לעיר לפיתוחה של העיר ירושלים, הגיעו הצדדים להסכם פשרה ולו ניתן תוקף של פסק דין.

במסגרת ההסכם, הגיעו הצדדים להסכמה לפיה ניתן פסק דין פינוי אשר יבוצע תוך 90 יום מיום דרישת המדינה לפינוי בפועל. כן סוכם כי הצדדים יפעלו במשותף למציאת שטח חלופי מתאים בהתאם להוראות הסכם משנת 1985 אך כי אין בהסכמות הצדדים בכדי להוות ויתור על כך שהשטח אשר תוכנן על ידי המדינה בשנים האחרונות מהווה שטח מתאים בהתאם להסכם משנת 1985.

עו"ד חלי לסר מפרקליטות מחוז ירושלים (אזרחי) בתגובה: "אנו מברכים על פסק הדין אשר מסיר מכשול משמעותי ומאפשר קידומו של פרויקט רחב היקף להקמת רובע עסקים חדש בכניסה לעיר. פרויקט זה מהווה חוד החנית של פיתוח העיר ירושלים, לרבות בכל הנוגע בהיבטי תעסוקה, תיירות ותרבות, ופינוי המגרשים תאפשר לפתח ולשווק חלקים נוספים בפרויקט".

כתיבת תגובה