נספח כלכלי חדש באבו דאבי, לא יהיה כפל מס

נחתמה האמנה למניעת כפל מס בין ישראל לאיחוד האמירויות • האמנה מהווה נדבך חשוב ביחסים הנרקמים בין המדינות, מספקת ודאות למשקיעים ומעודדת השקעות ושיתופי פעולה כלכליים ועסקיים • משרד הכלכלה והתעשייה פותח נספחות כלכלית חדשה באבו דאבי שתהא אמונה על איחוד האמירויות

אביעד טמיר | צילום: מינהל סחר חוץ, משרד הכלכלה והתעשייה

שר האוצר, ישראל כ"ץ, חתם אתמול (ב') על האמנה למניעת כפל מס בין ישראל לאיחוד האמירויות. אמנת המס עתידה להצטרף לרשת אמנות המס של ישראל הכוללת 58 אמנות, והיא אמנת המס הראשונה הנחתמת לאחר הסכמי הנורמליזציה.

אמנת המס מבוססת בעיקרה על אמנת המודל של ה-OECD, ונועדה לעודד שיתופי פעולה כלכליים בין המדינות. לצד סעיפים הנוגעים לאי אפליה, חילופי מידע, ומניעת ניצול לרעה, האמנה מקנה ודאות למשקיעים, גם על ידי מתן שיעורי מס מופחתים. האמנה קובעת, בין היתר, שיעורי ניכוי מס במקור כלהלן:

  • ריבית – שיעור ניכוי המס במדינת המושב של משלם הריבית מוגבל ל-0% או 5% אם הריבית משולמת לממשלה או לגופים ממשלתיים מסוימים או לקרן פנסיה ול-10% בכל מקרה אחר.
  • דיבידנד – שיעור ניכוי המס במדינה שהחברה שמשלמת את הדיבידנד היא תושבת בה מוגבל ל-0% או 5% אם הדיבידנד משולם לממשלה או לגופים ממשלתיים מסוימים או לקרן פנסיה ול-5% או 15% במקרים של משקיעים פרטיים.
  • תמלוגים – שיעור ניכוי המס במקור במדינת המושב של משלם התמלוגים מוגבל ל-12%.

האמנה צריכה לעבור תהליכי אשרור בכנסת ובממשלה וצפויה להיות מאושררת בשנת 2021. הוראותיה צפויות לחול החל מה-1.1.2022.

אמנת המס, הסכם ההגנה על ההשקעות ומזכרי ההבנות שנחתמו על ידי משרד האוצר, מניחים את התשתית הנדרשת להגדלת שיתוף הפעולה הכלכלי.

שר האוצר, ישראל כ"ץ: "זהו עוד הסכם היסטורי שממשלת ישראל חותמת עם איחוד האמירויות, אשר יסייע לפיתוח הקשרים הכלכליים בין המדינות. אמנת המס נותנת ודאות ותנאים מוטבים לפעילות עסקית, והיא תחזק את הקשרים הכלכליים בין הגורמים השונים במדינות, ותתרום לשגשוג הכלכלי של ישראל, איחוד האמירויות והאזור כולו".

שר החוץ, גבי אשכנזי: "הסכם מניעת כפל המס עם איחוד האמירויות, עליו חתמנו היום, הוא עוד אבן דרך משמעותית בהסכם השלום והנורמליזציה בין ישראל ומעגל מדינות השלום. ההסכם מביא לידי ביטוי  את המחויבות ועומק היחסים שפיתחנו בין המדינות תוך זמן קצר ומהיר. הסכם חשוב זה מצטרף לעשרת ההסכמים שכבר נחתמו בין ישראל ואיחוד האמירויות ולעוד עשרות הסכמים נוספים הנמצאים בשלבים מתקדמים לקראת חתימה. הסכם זה יאפשר קידום משמעותי של השקעות וסחר, שיסייע רבות לכלכלה הישראלית והאמיראתית, כמו גם תוספת משקל לראייה הכלכלית והמשותפת של שני הצדדים. אני מבקש להודות לשר האוצר, ישראל כץ, לכלכלנית הראשית ולאנשיהם, לראש הנציגות הישראלית באיחוד האמירויות, איתן נאה, לאנשי משרד החוץ ולצוותי המו"מ משני הצדדים על העבודה המאומצת שהביאה לחתימת ההסכם".

נספח חדש באבו דאבי

מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה יפתח בקיץ הקרוב נספחות כלכלית חדשה באבו דאבי, שתהא אמונה על הקשרים בין ישראל ואיחוד האמירויות. הנספחות הכלכלית תהא אמונה מטעם משרד הכלכלה והתעשייה על חיזוק קשרי המסחר והכלכלה בין ישראל ואיחוד האמירויות וכן על משיכת השקעות זרות מאיחוד האמירויות לכלכלה הישראלית. עם הקמתה, תצטרף נספחות זו למערך הנספחויות הכלכליות אותן מפעיל מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה, הפועל בלמעלה מ-50 מוקדי פעילות עסקית מסביב לגלובס. עבור מינהל סחר חוץ, מדובר למעשה בנספחות ה-45 המצטרפת – בין השאר – לנספחות הכלכלית החדשה במנילה, בירת הפיליפינים, שנוסדה ע"י משרד הכלכלה בשנה שעברה (2020).

בראש הנספחות הכלכלית החדשה באבו דאבי, עתיד לעמוד אביעד טמיר, שניהל בחמש שנים האחרונות את תחום ההשקעות הזרות במדעי החיים והבריאות ברשות לשיתוף פעולה תעשייתי וקידום השקעות זרות (Invest in Israel) במשרד הכלכלה והתעשייה. במסגרת תפקידו היה אמון טמיר (38) על איתור חברות המעוניינות להשקיע בישראל וסיוע בחיבור אל כל הגורמים הרלוונטיים בישראל.

נוסף על כך, היה אמון גם על ייסוד הקשר בין Invest Israel לבין האמירויות, בדגש על שת"פ בתחומי ההשקעות, המחקר והפיתוח וקידם הסכם שיתוף פעולה עם משרד ההשקעות של אבו דאבי (ADIO). בתפקידיו הקודמים במסגרת המגזר הציבורי, שימש טמיר כמנהל רכש עבור משרד הביטחון בניו יורק ויועץ מנכ"ל המשרד לאזרחים ותיקים. טרם כניסתו למגזר הציבורי, עבד טמיר בסוכנות היהודית ובארגון הג'וינט, היה ממייסדי עמותת "מעש" לשילוב צעירים בשירות הציבורי ועסק בניהול משברים בחברת הייעוץ גיתם BBDO IM. לטמיר תואר ראשון במנהל עסקים ובלימודי מזרח אסיה מהאוניברסיטה העברית בירושלים, תואר שני במדיניות ציבורית מהמרכז הבין תחומי והוא גם בוגר תכנית "עתידים למנהל הציבורי".

על פי דו"ח שהופק ע"י מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה באוקטובר 2020, הפוטנציאל הכלכלי של כלכלת ישראל עם איחוד האמירויות, נוגע בסוגיות רבות הכוללות חיזוק הקישוריות תעופתית בין ישראל למדינות המפרץ ומזרח אסיה, יבוא נפט, יצוא פתרונות בתחום האנרגיה, יצוא יהלומים, משיכת השקעות מקרנות פרטיות וממשלתיות להייטק והתעשייה הישראלית, יצוא פתרונות בתחום הבריאות הדיגיטלית והציוד הרפואי, יצוא פתרונות מים (התפלה \ טיהור \ חיסכון וניהול חכם), יצוא פתרונות חקלאיים, יצוא פתרונות סייבר, יצוא טכנולוגיות בתחום הפינטק, יצוא של פתרונות בתחום האנרגיה המתחדשת והירוקה, שיתוף פעולה בתחום המו"פ והחלל ועוד.

שר הכלכלה והתעשייה, עמיר פרץ: "במאמץ לחזק את היחסים הכלכליים עם העולם הערבי ככלל, ועם מדינות המפרץ בפרט, ולאור הפוטנציאל הכלכלי העצום הטמון בחיזוק היחסים הכלכליים בין ישראל לבין איחוד האמירויות, החלטנו על הקמת נספחות כלכלית – מסחרית שתהווה כתובת ובית עבור התעשייה הישראלית. הנספחות תפעל בשוק האמירתי ,אך גם תהיה  כתובת מרכזית אחת עבור כל החברות באיחוד האמירויות המעוניינות לקדם עסקיהן עם מדינת ישראל. אני בטוח כי פתיחת הנספחות הכלכלית תעניק דחיפה משמעותית ליוזמות השונות שכבר החלו, ותוביל את היחסים הכלכליים לשיאים חדשים של שיתוף פעולה מסחרי וכלכלי".

אוהד כהן, מנהל מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה: "אנו גאים ושמחים על הקמת הנספחות הכלכלית החדשה של ישראל באבו דאבי, שתסייע רבות לחיזוק פעילותה הכלכלית של ישראל באיחוד האמירויות ואזור המפרץ הפרסי. נספחות זו מצטרפת אל מערך הנספחויות הכלכליות הפועל בכ-50 מוקדי פעילות מסביב לעולם ומעניק בכל יום ובכל שעה סיוע לאלפי נציגי חברות ישראליות הפונות אלינו על מנת לקבל סיוע בחדירה אל שווקים בינלאומיים, סיוע עם אתגרי רגולציה שונים, קבלת מידע מקצועי – עסקי על שוק היעד וטיפול בחסמי סחר המעיבים על פעילותן של חברות ישראליות בחו"ל. נספחויות אלה, משמשות גם כתובת עבור החברות הזרות,  בבואן לאתר פתרונות טכנולוגים ותעשייתיים שיש לישראל להציע, לאתר הזדמנויות השקעה בשוק הישראלי ולבחון כיצד והאם באפשרותן לייצר פעילות עסקית אל מול ובשיתוף השוק הישראלי. אני משוכנע שהנספחות החדשה באיחוד האמירויות תניב תשואות משמעותיות לאור העניין הרב שעולה מצד האמירתיים המתעניינים בשורה ארוכה של טכנולוגיות ישראליות וכן לאור ההון הרב המצוי באמירויות ועשוי להיות מתורגם להשקעות משמעותיות בכלכלה ובתעשייה הישראלית".

כתיבת תגובה