נעדרתם מהעבודה בגלל המצב? המדינה תשלם

ראש הממשלה חתם על צו הרחבה המסדיר תשלום שכר לעובדים שנעדרו עקב המצב הביטחוני בטווח של 40 ק"מ מהרצועה • יו"ר נשיאות המגזר העסקי: "אנו דורשים גם פתרון לעסקים במרכז הארץ אשר הושבתו כתוצאה מהנחיות פיקוד העורף"

בית שנפגע באחד מסבבי הלחימה | צילום: הדס פרוש, פלאש 90

ראש הממשלה ושר העבודה והרווחה, בנימין נתניהו, חתם על צו ההרחבה, שמחיל על כלל המשק את הוראות ההסכם הקיבוצי, שחתמה ההסתדרות מול נשיאות הארגונים העסקיים והמדינה, באשר לתשלום שכר לעובדים שנעדרו מעבודתם עקב המצב הביטחוני.

על פי ההסכם הקיבוצי והוראות צו ההרחבה, עובד אשר נעדר מעבודתו בעקבות המצב הביטחוני, יהיה זכאי לתשלום שכר העבודה היומי בתוספת הפרשות סוציאליות. ההסכם יחול על כל התקופה שבין מאי 2018 ועד סוף שנת 2019, ובכלל זה גם האירועים הביטחוניים האחרונים שהתרחשו בתאריכים 12-14 בנובמבר.

250/200 סייד בר + קובייה

עד כה היו זכאים לשיפוי זה, רק עובדים שהיו מאוגדים בהתארגנויות של ההסתדרות ועתה הורחבה הסדרת התשלום, גם לאלו שאינם נמצאים בהסכמים הקיבוציים.

מנגנון הפיצוי שהוסדר בהסכם ובצו, חל על כל העובדים שנעדרו ממקום עבודתם, בשל הוראות פיקוד העורף, או בגלל שנאלצו להשגיח על ילדיהם מתחת גיל 14, עקב סגירת מוסדות החינוך בהתאם להנחיית כוחות הביטחון, בטווח של עד 40 ק"מ מקו הגבול עם רצועת עזה.

כמו כן, ההסכם הקיבוצי כולל גם התייחסות מיוחדת לעובדים עם מוגבלויות שנבצר מהם להגיע לעבודה עקב המצב הביטחוני, וגם לעובדים שהם הורים לאדם עם מוגבלות – אלו יהיו זכאים לפיצוי במידה ונעדרו מעבודתם לצורך ההשגחה על בנם או בתם, גם במקרים שהילד מעל גיל 14.

יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד, בירך את ראש הממשלה נתניהו ואת יו"ר נשיאות הארגונים העסקיים, שרגא ברוש, על שיתוף הפעולה בנושא וציין כי: "החובה לדאוג ולתמוך בתושבי הדרום צריכה לעמוד בראש סדר העדיפויות הלאומי בכל ימות השנה".

Inner 620/130

יו״ר נשיאות המגזר העסקי, שרגא ברוש, העלה את הבעיה של העובדים והעסקים במרכז הארץ, שגם הם הפסיקו את עבודתם בסבב האחרון עקב המצב הביטחוני. הוא אמר כי: ״המגזר העסקי וההסתדרות ימשיכו להבטיח את שכר העובדים ויציבות המגזר העסקי, באזורים שסובלים מהמצב הביטחוני. לצד זאת, אנו דורשים גם פתרון לעסקים במרכז הארץ אשר הושבתו כתוצאה מהנחיות פיקוד העורף״.

הממונה על יחסי עבודה במשרד העבודה והרווחה, עו"ד רבקה ורבנר, מסרה: "צו ההרחבה שפורסם היום ומרחיב את ההסכם הקיבוצי הינו מנגנון אפקטיבי, המבטיח כי השיפוי של מס רכוש למעסיקים, יופנה לתשלום בפועל לעובדים שנעדרו מעבודתם. פעלנו להבטחת התשלום לעובדים כבר לאחר העברת תקנות מס רכוש, אשר הסדירו פיצוי למעסיקים.

"הייתה זו עבודה משפטית מאומצת מול ארגוני העובדים והמעסיקים ומשולבת יחד עם משרד המשפטים, עד לנוסח הסופי המאפשר מענה למעסיקים ועובדים, שההסכם הקיבוצי המקורי אינו חל עליהם ומכוח צו ההרחבה שקידמה זרוע עבודה יקבלו את הפיצוי".

מומלץ עבורך

תגובה אחת ל: "נעדרתם מהעבודה בגלל המצב? המדינה תשלם"

  1. מה עם עצמאים שהפסידו עבודה באלפי שקלים בגלל המצב וחיים בערים שרחוקות יותר מטווח ה-40 ק"מ האלו?
    למה אף פעם לא חושבים עליהם?
    למה ראש הממשלה המושחת שלנו, חושב רק על אלו שהוא רוצה לוודא שיצביעו לו בבחירות הבאות??
    כל דבר רק קשור להישרדות הפוליטית שלו… שום דבר לא מונע מחשיבה על טובת האזרחים.
    די לשלטון השררה!!!

כתיבת תגובה