נעליים, טלפונים ומוצרי תינוקות: שורת ביטולי מכס

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר ישראל כ”ץ החליטו: ביטול קבוע של המכסים ומיסי הקניה על שורה רחבה של מוצרים בהיקף 1.45 מיליארד שקלים בשנה • בנוסף סיכמו על הענקת 35 ימי זכאות אבטלה נוספים לזכאים

איסוף חבילות בדואר ישראל | צילום: נועם רבקין, פלאש 90

נתחיל בבשורה המשמעותית לכל מי שכרגע כיסו מצומק בשל החל”ת ודואג מהפסקת דמי האבטלה כשיתום מניין ימי החופשה: בהתאם להמלצת גורמי המקצוע, יחל מניין ימי האבטלה מתאריך 19.4.20 ולא מתאריך 15.3.20. לפיכך במניין ימי האבטלה לא תכלל התקופה שבמסגרתה הוטלו על המשק הגבלות פעילות משמעותיות בשל משבר הקורונה. כתוצאה מכך תוארך תקופת הזכאות בהתאם לכללי הזכאות הקיימים בכ-35 ימים.
אחרי שנרגענו, זה הזמן לשופינג: במקביל, החליטו ראש הממשלה ושר האוצר ישראל כ”ץ על ביטול קבוע של המכס ומס הקנייה על שורה ארוכה של מוצרים ובהם טלפונים סלולריים, ביגוד והנעלה, מוצרי תינוקות, מוצרי אלקטרוניקה בידורית (צגים, רמקולים ועוד), מוצרי חשמל ביתיים, צעצועים ומשחקים, תמרוקים ועוד בהיקף של כ-1.45 מיליארד שקלים בשנה.
ההחלטה לבטל באופן קבוע את המכסים התקבלה לאחר שלראש הממשלה ולשר האוצר הוצגה בדיקת אפקטיביות, שהראתה כי ביטול זמני של המכסים ושל מסי הקנייה, הביא לירידה משמעותית במחירי המוצרים לצרכן לאורך זמן, גם בהשוואה למגמות במדינות אחרות.
ראש הממשלה ושר האוצר הנחו להמשיך לבצע בחינה תקופתית לעניין רמת המחירים בשווקים אלה, על מנת לוודא שההפחתה ממשיכה להתגלגל לצרכנים.
במסגרת ההחלטה יבוטלו באופן קבוע המכסים ומסי הקנייה על המוצרים הבאים:
• טלפונים ניידים – 15%
• הנעלה – 12%
• הלבשה וטקסטיל – 6%
• אלקטרוניקה בידורית (רמקולים, צגים, ממירים, מקרנים, מגברים, מיקרופונים, אוזניות, כרטיסים חכמים, מכשירי רדיו ועוד) – 15%-30%
• מוצרי חשמל ביתיים מ-6%-12%
• מנורות ונברשות – מ-8%-12%
• צעצועים ומשחקים – 12%
• תמרוקים – 12%
• מוצרים לתינוקות – 12%
• מסגרות ועדשות למשקפיים – 12%

ראש הממשלה בנימין נתניהו: “שר האוצר ואני התדיינו וקיבלנו שני סיכומים להקל על הציבור בעת הזאת. הדבר הראשון זה הארכת משך הזכאות לקבלת דמי אבטלה, והדבר השני זה הקלות במכסים על שורה של מוצרים – טלפונים סלולריים, ביגוד, הנעלה ועוד דברים אחרים. המטרה כאן היא להניע את המשק, להניע את הגלגלים, להקל עליכם אזרחי ישראל”.
שר האוצר ישראל כ”ץ: “לצד התוכנית הגדולה שאנחנו מובילים והוצאנו לדרך להמרצת החזרת מיליון מובטלים לעבודה, אנחנו גם חיפשנו את אותם דברים שיקלו על הציבור בינתיים. הדבר החשוב ביותר כמו שאמר רה”מ, זה להאריך את משך הזכאות לדמי אבטלה לצעירים, לתת לכל אחד חודש נוסף באותו זמן שהמשק היה סגור, נוסיף להם את החודש הזה, כך שברגע שדמי האבטלה עומדים להיגמר הם יקבלו חודש נוסף. זה נותן בשורה למאות אלפי אנשים”.
בתגובה להודעת ראש הממשלה ושר האוצר על ביטול קבוע של המכסים ומיסי הקניה על שורה רחבה של מוצרים, בירך עו”ד אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר את ראש הממשלה ושר האוצר על החלטתם לבטל באופן קבוע את המכס ומסי הקניה על שורה ארוכה של מוצרי צריכה לציבור הרחב. “מדובר באחת ההחלטות החשובות והערכיות ביותר שניתנו בתקופה האחרונה. היא תמנע התייקרות מוצרים בישראל ותקדם את העיקרון הכלכלי של תחרות בתנאים שווים. מגמת ההוזלות של מוצרי הצריכה תוכל להימשך וכך גם הגברת התחרות, במיוחד בתקופה זו, שהמגזר העסקי והציבור זקוקים לוודאות כלכלית. מדיניות זו של חשיפת המשק לתחרות, שהחלה עוד בשנת 1985, היא שהצעידה את כלכלת ישראל להתייעלות והפכה אותה לכלכלה חזקה ויציבה. טוב שראש הממשלה ושר האוצר ממשיכים מדיניות זו”.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה