נע ונד: הדולר יורד, הנפט עולה

הערך של הדולר מתחיל לרדת, והצפת הדולרים מצד הממשל האמריקאי פותרת את מצוקת הנזילות • מה היעד עד לבחירות אליו שואף נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ? • ומהו משולש הקשר במלחמת מחירי הנפט בין ארצות הברית, ברזיל וסין?

מבט על אסדת עיבוד הגז בשדה הגז לויתן הישראלי כפי שנראה משמורת הטבע חוף דור הבונים | צילום: פלאש 90

הדולר ששבר אתמול במסחר במט”ח מחסום פסיכולוגי וירד אל מתחת ל-3.50 שקל לדולר המשיך להיחלש היום. במהלך המסחר הגיע הדולר אף ל-3.47 שקל לדולר, ירידה של 0.3% ממחירו אתמול. המפולת של הדולר לא הפתיעה את המשקיעים, זאת לנוכח הצעדים של טראמפ והממשל האמריקאי.

חשוב לדעת שהשקל המתחזק הוא לא תוצר ישיר של פעולות המשק או בנק ישראל, אלא של הממשל האמריקני המציף בימים האחרונים את השווקים בדולרים. על פי הנתונים שהובאו ב’ביזפורטל’ מדובר בהצפה חסרת תקדים של 610 מיליארד דולר מיום חמישי האחרון עד סוף החודש הנוכחי.

250/200 סייד בר + קובייה בכתבה

מהדיווח עולה עוד, כי מדובר בסכום מטורף שצבר הממשל האמריקני בחודשים האחרונים לאחר שהפד’ מימן את כל הנפקות האג”ח שלו בחודשים האחרונים והגדיל את הקופה שלו לרמה של 1.44 טריליון דולר (ביום שישי האחרון).

מהלכי בנק ישראל

בהסבר למהלכים נכתב כי באופן טבעי, כאשר כמות הדולרים בשוק עולה משמעותית, הערך של הדולר מתחיל לרדת. ומצוקת הנזילות כבר לא קיימת. זה בדיוק מה שהשווקים חווים בימים האחרונים. מחאות אלימות בארה”ב לדוגמה? בעולם נורמלי המהלך היה גורם להקשחת תנאי המימון בשוק. היום יש כל כך הרבה נזילות בשוק שכל הדיווחים לא רלוונטיים.

על פי הניתוח ב’ביזפורטל’, המטרה של טראמפ ברורה – להוביל את וול סטריט לשיאים חדשים עד הבחירות. לטענתם, המניפולציה שהממשל האמריקני מבצע כעת בשווקים ובפרט בשוק המט”ח גדולה בהרבה מהמניפולציה שעשתה סין במטבע שלה בשנה שעברה – מעולם לא ביצע הממשל האמריקני מניפולציה בסדרי גודל כאלו.

קובי לוי, ראש דסק אסטרטגיית שווקים בלאומי שוקי הון, התייחס לירידת הדולר מול השקל. לדבריו, “המגמה נובעת מכך שהדולר נחלש בעולם כחלק ממגמת האופטימיות בשווקים, שתומכת בהיחלשות של מטבעות המקלט, הפרנק השוויצרי, היין היפני והדולר. חשוב לשים לב שלמרות ההתחזקות מול הדולר, מול הסל המטבעות השקל ממשיך להיסחר ביציבות סביב 79 נקודות, ואף נחלש מול האירו ומול מטבעות הסחורות כמו למשל הקורונה הנורבגית והדולר האוסטרלי”.

השאלה היא כיצד יתמודד בנק ישראל עם המצב. במהלך חודש מרץ השתמש בנק ישראל בכלי הנשק שהיה ברשותו והזרים דולרים למערכת הבנקאית המקומית, זאת מתוך יתרות המט”ח שצבר במהלך העשור האחרון. יהיה מעניין לעקוב ולראות, האם בנק ישראל יעבור כעת למגמה הפוכה או ישתמש בכלים אחרים שיש לו כדוגמת הריבית.

הקורונה הברזילאית

הצפת השוק בדולרים אמריקאים, גורמת לתופעה ייחודית של התחזקות המטבעות במדינות חלשות או בכינוי המקצועי-פיננסי ‘השווקים המתעוררים’. כך למשל מתחזקים המטבעות של מקסיקו, ברזיל, רוסיה וטורקיה מול המטבע האמריקני. אם נמקד את הזום בשער הריאל הברזילאי, נראה כי מדובר במדינה שקיבלה מאוחר – אך קשה מאוד את משבר הקורונה.

נכון להיום יש בברזיל 558,237 נדבקים, מקום שני בעולם אחרי ארה”ב (1,881,256 נדבקים). יתכן שהמצב בברזיל גרוע אף יותר, היות ואחוז הנבדקים החיוביים עומד על למעלה מ-60%, מספר שיא שלא קיים באף מדינה אחרת (לשם ההשוואה ארה”ב עם כ-10% חיוביים וישראל עם פחות מ-3%). גם מספר המתים מגיע למספרים גבוהים ועובר נכון להיום את ה-31 אלף, מקום רביעי בעולם.

קובי לוי מלאומי מסביר כי “הן המטבע והן שוק המניות (של ברזיל. ד”ש), נחלשו בצורה משמעותית כתוצאה מתגובה איטית של הממשל לווירוס, ומערכת בריאות חלשה. המצב הביא להתפטרויות של מספר שרים והגביר חששות מפני חוסר יציבות פוליטית. בנוסף, מספר סוכנויות דירוג הפחיתו את תחזית הדירוג של ברזיל מיציבה לשלילית, והציפיות לצמיחה כלכלית ב-2020 הופחתו מ-5.89%- לצפי לירידה של 6.25%-“. והיד עוד נטויה. ולמרות זאת המטבע מתחזק בגלל הצפת הדולרים של הממשל האמריקאי, כפי שהסברנו.

ארה”ב-ברזיל-סין

להערכת לוי, “מעבר לעניין הקורונה ואי הוודאות הפוליטית, קשה לראות פוטנציאל התאוששות בריאל הברזילאי. השתוללות הווירוס, חוסר יציבות פיסקלית, הפחתות ריבית של הבנק המרכזי, חוסר יציבות פוליטית, קרבה ותלות בכלכלת ארגנטינה הכושלת והיסטוריה בעייתית של שחיתות מציירות תמונה בעייתית עבור הריאל.

“מצד שני, הכלכלה נהנית מהעלייה במחירי הנפט, וחשוב לשים לב כי אחת המרוויחות העיקריות מהסבב הקודם במלחמת הסחר בין ארה”ב לסין, הייתה ברזיל, כך שיתכן שאם עוצמת הלהבות של מלחמת הסחר בין ארה”ב לסין תגבר, ייתכן שברזיל, יצואנית פולי סויה שסין צורכת לטובת תעשיית הבשר, תהיה אחת הנהנות מכך”. לוי מסביר כי להתאוששות עמוקה יש צורך ראשית בדעיכת הווירוס, וכן “בנייה מחודשת של האמון במערכת הפוליטית וביציבותו של בולסנרו הנשיא, והמשך הרפורמות כלכליות מבניות שהוא החל לקדם”.

הברקזיט על השולחן

לוי מתייחס גם ללירה הבריטית שהתחזקה אמנם מול הדולר אך נחלשה מול האירו ורוב מטבעות עשרת הכלכלות הגדולות. לוי מסביר כי “גורמי הסיכון בבריטניה ממשיכים להיות גבוהים; מעבר לעובדה שבריטניה היא אחת הנפגעות המשמעותיות ביותר ממשבר הקורונה (277,985 נדבקים,  39,369  מתים. ד”ש), השטרלינג יסחר השבוע על רקע חידוש המשא ומתן לגבי הסכם הסחר בין בריטניה ואירופה, לקראת פסגת הברקזיט המתוכננת להתקיים בבריסל בסוף החודש”.

“אירופה היא שותפת הסחר העיקרית של בריטניה ובלי הסכם סחר חדש ביניהן, בריטניה תאבד חלק ניכר מפעילותה הכלכלית. מה שמחזיר למעשה את תרחיש ה”הארד ברקזיט” הגרוע. ראש ממשלת בריטניה, ג’ונסון, שינהל את המשא ומתן, ינסה להשיג הסכמה עד סוף השנה”.

הזהב השחור בהמתנה

ואם הזכרנו את הנפט והרווחים הצפויים של ברזיל, נוסיף עוד כי מחיר הנפט ממשיך לתקן את עצמו ונסחר כבר מעל ל-36 דולר לחבית. בניתוח ב’ביזפורטל’ הועלו שלוש סיבות לעליות השערים. האחת, הצפי לפגישת ארגון אופ”ק ביום חמישי הקרוב והדיון הצפוי בנושא הארכת הסכם קיצוץ התפוקה עד לסוף השנה. סיבה נוספת לעליית מחיר הנפט היא, המשך הורדת התפוקה בארה”ב לכ-220 אסדות פעילות בלבד מתוך למעלה מ-600 טרם משבר הקורונה. בנוסף, התנודתיות במחיר הנפט גרמו לרבים לעבור לסחור בחוזים ארוכים יותר.

אם העולם יחווה כעת התפרצויות גל שני, גם אם יהיה מדובר בגל קל יותר, ענפי הטיסות והתיירות המשפיעים על מחיר הנפט עדיין לא יחזרו לפעילות מלאה והנפט יככב עוד רבות בכותרות.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה